yunus emre'nin zamanın ötesinden gelen şiiri

  16
  luciusgrecea 6.3.2018 00:08
  **yunus emre'nin 800 yıl evvel big bang, dünyanın oluşumu ve kıtaların ayrılması hakkında yazmış olduğu gayb-aşina şiiri..


  "yer gök yaratılmadan hak bir gevher eyledi,
  nazar kıldı gevhere sığmadı devreyledi.

  gevherden buğu çıkar ol buğdan gök yarattı,
  gökyüzünün bezeğin çok yıldızlar eyledi.

  göğe eyitti dön dedi, aya yürüsün dedi,
  suyu muallâk tutup üstüne yer eyledi.

  yer çalkandı durmadı, bir dem karar kılmadı,
  yüce yüce dağları hak çöksüler eyledi."**
 • 2
  orr 6.3.2018 00:27
  molla kasım olasım gelir şimdi. bir yandan aklıma endülüs zamanındaki bilimin gelişme süreci aklıma geliyor. bu konuya bursa ulu camideki minber deki yörünge işlemesi de buna dahil. kibrin olmadan, beyitle matematik, astronomi, fizik ve kimya hepsi bir arada.

  yunus emre konusunda acı deneyimim eskişehir valiliği deki makale yarışmasında mansiyon ödülü bile alamamış olmam. :)
 • 2
  sakincalipiyade 6.3.2018 00:32 ~ 00:34
  yunus emre aslında pek dillendirilmez bizde. sünni-"alevi vb durumların henüz olmadığı bir çağdadır çünkü o. ve şiiri dili türkçe dir. edebiyat kitaplarımızı dolduran bakiler nedimler iyidir ama bir yunus emre değildir. yunus emre ve neslinin dünya görüşüdür osmanlı'nın yükselme sebebi. ne zaman ki osmanlı bunu unutmuştur duraklama ve yıkım başlamıştır.

  misal kim ne derse desin kanuni devri aslında duraklama sayılmalı
  2
  orr 6.3.2018 00:35
  bu nokta çok önemli. özü bırakıp, özden uzaklaşan osmanlı kaç asır bekledi yıkılmak için.

  bazen yunus emre divanını alır elime okurum. tertemiz, arı türkçe ile. mis gibi.
  2
  sakincalipiyade 6.3.2018 00:38
  aslında osmanlı'nın yaşadığı bir tür kültür şoku oldu. neredeyse halk ile aynı dili konuşmayan bir saray.
  küçük küçük rüşvet yemeler sonra bunun artması, celali isyanları gibi tamamen türkmen aşiretlerin isyanları nın doğru okunmaması gibi. zira belli bir süre sonra divan da türk kalmamıştır. ha padişahlar dersen onlar da melez
  2
  orr 6.3.2018 00:44
  abdülhamid meselesi üzerine aslında bu konu (yunus emre) iyi gitti. abdülhamid son kale gibi örneğin gösterilmeye çalışılıyor ama dediğin gibi en çok toprak kaybının da mecburen yaşandığı dönem. yahudiye kof bir dayılanma ile koca ülke yönetilmesi, zoraki uygulamalar ve nefes alınması güç fikir mecrası. bu demek değildir ki hiç iyi bir şey yapmadı! ancak genele bakıp, tarihi okuyunca kendi ülkende sıkıntıları bariz görebiliyoruz.

  yunus emre duygusallığı değildir, yunus emre ta semerkand ekolüne dayanan (dahası da var ) gönül erbablığı. yunus emre'yi basit, beş liralık dandik kitaplardan tanıyacak nesil, onun ruhundaki saflığı nasıl tanıyabilir? konu uzuyor. çünkü büyük patlama olayı gibi bu meseleler de. dağlar, denizler, nehirler var oluyor.
  2
  sakincalipiyade 6.3.2018 00:53
  abdülhamit konusunda salt duyun u umuniyenin onun döneminde kurulmuş olması bile çok şeyi açıklar aslında.

  yunus emre konusundan devam edersek büyük selçuklu ile beraber doğunun bayraktarlığı bize geçti. çünkü hem emeviler hem abbasiler yanlış çok yanlış yerlere döndü kitap ehli olmaktan çıktı burada kuran üzerine değil salt eğitim zenginlik ile beraber unutuldu. imam hanefinin hapse atılması bile buna örnektir. neyse işte osmanlı da aynı hataya düştü zenginlik ortaya çıktıkça kendilerinden saptılar. tabi hicaz ve yemenin feth edilip eskimiş ve hatta sapkınlaşmış arap ekolünün osmanlı'ya gelmesi de ana etkenlerden biridir
  2
  orr 6.3.2018 01:00
  araya anektod babında şunu eklemek istiyorum. ebî sehl serahsi, imam rabbani, imam hanefi ve bir sürü islam alimi düşünce ürün ve genişliği yüzünden hapse atıldı. tarihin içindeki bu gaddar taraf yoğun. celaleddin rumi af edersin edebiyat uğruna ibne olur ama gönül insanı olma konusunda evrensel olması ecnebilerin sayesinde olur. neyse..
  1
  luciusgrecea 6.3.2018 01:08
  dolu adamları boş liderler tarih boyunca yanlarında istemedi. onların yeri en derin zindanlardı. hüküm sürenler unutuldu ama iz bırakanları hala anıyoruz.
 • 1
  gameofthrones 10.3.2018 04:29
  gerçekten çok güzel yazmış. kelimelerdeki inceliğe bakar mısınız? ne varsa eskilerde var gerçekten. mısralar düşünülerek ve süslenerek yazılmış resmen.