18

aile ilişkilerinin çok basit ve sıradan olduklarını düşünüyorum

çocuk, ebeveyn veya akraba...
tamamı rastgele oluşan iyi veya kötü bir çevrede birlikte yaşayan soydaşlardan ibaret.

annesini kimse onu doğurduğu için sevmiyor, onunla ilgilendiği için seviyor. bir arkadaşım var annesi ve babası onları küçükken sırayla terk edip giden örneğin, bu arkadaşım için aralarında kan bağı olmaları onlardan nefret etmediği anlamına gelmiyor.

anneler kendi çocuklarını hep kayırtır diğer çocuklara karşı, bunun başlıca sebebi ise hayvani dürtüler.

bir çocuğu bebekliğinden itibaren büyüten annesi, babası değil de onu evlat edinen kan bağı olmayan insanlar da olsa, bu sefer o insanlar ona en yakın kişiler olacak.

aile ve sülale ilişkileri özünde tamamen aynı kan bağından olmaya dayanıyor, bunun da hayvan sürülerinden pek bir farkı yok, çünkü onlar da aynı atadan geldikleri için bir aradalar ve dayanışma içindeler.

bütün bunlardan kötüsü; insanlıktan nasibini alamamış milyonlarca insanın kendilerine benzer çocuklar yetiştirerek dünya'ya zarar vermeleri.

sizlerin de görüşlerini ve fikirlerini bekliyorum, birlikte seviyeli bir şekilde tartışalım √

 • 2
  asilsen 1 yıl önce
  ben de kendi ailemi düşünerek söylemek istiyorum ki, bana göre ailelerin çoğu, sadece kan bağı ile birbirlerine bağlı olduklarından dolayı birbirleriyle muhatap oluyorlar.
  örneğin, dört kişilik ailemin her bir üyesi ayrı telden çalıyor, herkesin farklı kişilikleri, dünya görüşleri, hobileri ve fobileri, hayata dair hedefledikleri amaçları vb pek çok şeyi var. ve maalesef birinin istediği hayatı yaşaması için ailenin diğer üyeleri bazı haklarından, hayallerinden vazgeçmek zorunda kalıyor ve istemediği bir hayatı kabul ediyor.

  öyle ki, eğer aile olmasaydık büyük ihtimalle hiçbirimiz birbirimizle vakit geçirmek ve muhatap almak istemezdik.

  genelleme yapılabilir mi bu durum emin değilim, ama sadece kendim için bu örneği verebilirim.
  0
  plumerion 1 yıl önce
  genelleme yapılamaz ancak çoğunluğun böyle olduğunu söyleyebilirim.

  bu arada bizim aile de aynı sizin dediğiniz gibi, hatta sülale diyeyim √
 • 0
  oric 1 yıl önce
  peki nasıl olmalı sence?
  0
  plumerion 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  saygı, sevgi, hoşgörü, mehamet, sakinlik, iyi eğitim ve yüksek ahlak içermeli √
 • 1
  dda 1 yıl önce
  bebek ve anne arasında doğumda ve sonrasında bir bağ oluyor ama anne onunla ilgilenmezse arada bağ kalıcılığı tabi ki olmaz bizi birbirimize bağlayan şey paylaştığımız duygulardır. ona bakılırsa bir kedi yavrusunu terkedebilirken bir köpek bir kedi yavrusunu sahiplenip emzirebilebiliyor. kedi de o köpeği annesi veya babası olarak benimsiyor daha sonra. bir söz vardır bilirsiniz her doğuran anne olmaz diye.. ruhları ve anıları sevin...
 • 1
  happyendtomorrow 1 yıl önce
  çocuk yetiştirmek her anne babanın harcı değil bence neden diye sorarsanız eğitim şart en başta yoksa çocuk büyüğünde herşey sapa sarıyor. bir çocuk aldığı davranışlarının %85ni ailesinden alıyor. yani anne ve babasını davranışlarını gözlemleyip onlardan örnek alıyor. ailesi iyi bir şekilde çocuğu yetiştirmez ve ilgi göstermezse ortaya fırlama bir çocuk çıkıyor. sorumsuz ve davranış bozukluğuna sahip çocuklar büyüyüp birey oluyor. ve bunlarında çocuklarının olduğunu düşünmek bile istemiyorum.
 • 1
  karabiadam 1 yıl önce
  kısa ve net konuşayım. sırf aynı tohum sahiplerinden olduğum için kimseyi sevmek zorunda değilim. hiçbir akrabağımla görüşmüyor desem yeridir. hiç bir. faydalarını görmedim. safi zarar. kötü günümde olmayanın iyi günümde yanımda yeri yok. yanımda kan bağım olmamasına rağmen bulunan dostlarım kan bağım bulunan kansızlardan çok daha değerli benim için. seni seveni say sev saygı duy hürmet et. gerisini s. et.
 • 0
  burakky 1 yıl önce
  aile basit veya sıradan değil. 2 sene öncesine kadar ben de öyle derdim hep taki üniversiteyi kazanana dek. işte basit ya da sıradan olmadığını o zaman anlıyo insan. ailen yanında olunca kocaman bir dağ varmış gibi hissediyosun arkanda. ne zaman ki araya mesafe giriyo işte o zaman dank ediyo. hasta olsan dert derdin tasan olsa daha büyük sıkıntı özleyince daha çok sıkıntı hani varlığı hissedilmez ama yokluğu koyar derler ya işte tam da öyle bir şey.
 • 0
  lonelykoala 1 yıl önce
  hiç tanımadığın biriyle karşılarsın. oturur sohbet edersiniz kaynaşırsınız vs. sana çok yakın gelmeye başlar inanmıyorum ben de ben de gibisinden.. bunun tıbbi aciklamasi bile var, insanlar dna yapıları ve dizilisleri onların kendi dna larına benzeyen insanlara sempati duyarlar. evet başka bi evde başka bi ailede buyuseydik onlara tabi ki alışır tabi ki onları sahiplenirdik ama kendi ailemizin yerini isteseler bile hatta biz istesek bile tutamazlar.
 • 0
  mucahitoznalcin 1 yıl önce
  bencede.kimse kimseyee seni seviyorum bile diemiyor
 • fikirler hayaller

  Yazar, çizer, müzisyen, sanatçı,tasarımcı... Aklında fikirleri olan, tasarımları, projeleri olan aynı zamanda sanatsal faaliyetlerle ilgilenen herkesin çalışmalarını veya fikirlerini sunabileceği ve birbirine destek olabileceği bir bölüm.

  197 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  plumerion
  roxic7
  darkier

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • -keyifli zaman geçirilmeli

  -yorumlar saygı çerçevisinde yazılmalı, mümkünse empati kurulmalı

  -küfür ve hakaret konusunda sizlerin zaten anlayışlı ve seviyeli davranacağınızı düşünüyorum.

  -yeni içeriklerden haberdar olabilmek için bölümü takip etmeyi unutmayınız.