7

sanat eserlerinin milyonlara satılması ve bir prestij aracı olarak kullanılıp depolara kaldırılmasına nasıl bakıyorsunuz?

açıkçası sanatçıya hak ettiği değerin verilmesinden yanayım tabi ki kendim de müzikle uğraşıyorum. ancak sanatçı öldükten sonra eserlerinin milyonlara satılması prestij aracı olarak kullanılması konusunu hiç hoş görmüyorum. bi başrol dizi oyuncusunun milyonlar alıp yan rollerin asgari ücretin bile altında çalıştırılmasına yahut müzisyenlerin yıllarını verip birikimini sahneye koymasına çok cüzzi miktarlarda ödeme yapılması ve saçma sapan popüler şarkıcıların geceliği 300-500 bin alırken gerçek müzisyenlerin neredeyse insan yerine bile konulmaması konusunda ne düşünüyorsunuz;?
 • 1
  illedeo 1 yıl önce
  zaten bir sanat eserinin değeri nasıl belirlenir ki?

  0
  mrcnr 1 yıl önce
  değil mi! :)
 • 1
  filozofunsakali 1 yıl önce
  sanat algısı herkesin farklıdır. nasıl herkes farklı renkleri seviyorsa sanatta öyledir. herkese farklıdır. tabi ben fırçayı tuvale fırlatıp milyon dolarlara o resmi satana karşıyım ve benzeri şeyler. sanat çok farklı algılanmasına karşın "entelektüel" kesim daha "hımm" anlıyormuş ayağına yatıyor. daha geçen bir videoda ikea'dan alınmış bir tabloyu koymuşlardı resim sergisine millet bayılmıştı, anlata anlata bitirememişlerdi. ikea'dan olduğunu öğrenince hepsi dumur olmuştu. bundan bahsediyorum işte. sanatçının elbet ticari kaygısı olacak sanatla pek fazla karın doymuyor çünkü bu zamanda ama sanatçıya gerçek değeri vermek ayrıca sanatçının da gerçek değeri hak etmesini bilmesi en önemli nokta. yoksa günümüzde çok fazla "sanat" diye bir resmi, fotoğrafı, heykeli, müziği... kakalayanı var ve ondan bir anlam çıkaranı var. elbet bir şekilde sanatın bir tarafına uydurursun ama yalancı sanattan ileriye gidemez. sanat eseri gibi görünümlü eserlerle, sanat eserlerini o yüzden fark etmek ve anlamak bence çok önemlidir. anlıyormuş gibi yapmamak, üstünde biraz daha düşünmek gerekir.

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  198 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.