2
sol görüşün artık potansiyel terorist hâline gelmesi
artık şunu çok net görüyoruz.şunu''. devrimci, komünist, sol goruslu kim varsa bu ülkeye duşman hale gelmiş, ''kürtçe'' şarkılar eşliğinde bombalar hazırlamaya başlamış ( video esnasında ankara da olacak patlamayla dalga geçiyorlar) ve ülke menfaatine olmayan ne varsa bizzat (chp ve hdp ) tarafından desteklenir hale gelmiştir. birileri ülkesi için canını ortaya koyarken, birileri ( chp li vekiller) o canını ortaya koyanlari faşist ve aşırılıkçı olarak nitelendiriyor. an itibariyle söyleyebileceğim net olan tek şey, sol zihniyetin kesinlikle terörist yetiştirmeye müsait tek zemin olduğu. sol goruslu olup ta bunun tersini iddia edebilecek olan var mı?
 • 4
  tombalaci 1 yıl önce
  pkk'nın açılımı da kürdistan işçi partisidir. adamlar en başından sol eğilimli zaten.
 • -1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  klişe ile başlıyayım solcu değilim ama solcu ortamdayım hiç terörle alakası yok . şu kitleleri yargılamaktan vargeçin . her görüşte iyide var kötüde .
  0
  yusufir 1 yıl önce
  siz çok yanlış anladıniz olayı. benim demek istediğim şuan bulunduğun solcu ortam ileride senin bir terorist olarak faaliyet göstermeni sağlayacak bir zemin diyorum ben. yani bi nevi alt yapı kadrosu. solculuğa ve devrimcilige veya komünistlige sempati duyan veya az biraz içinde olan herkes zaten dediğin gibi tamamen terorist dışı ve ülke hayrına bir örgütlenme gibi gözüküyor.
  -1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ya hacı her örgütlenmede var o . adamlar ülkede haksızlık yapıldı diye baş kaldırınca teroristmi oluyor hemen . terorist alyapısı solcularda sağ kadro çokmu akıllı
  0
  puiv2001 1 yıl önce
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bahsetmeye calistigim hepsinde ayni olaylar olauyor hepsini ayri kefeye koymayin
  3
  lethe 1 yıl önce
  kesinlikle. herkesin fikrini özgürce ifade edebildiği, insanların birbirini dinledikleri ve bu ifadelerden etkilenip veya etkilenmeyip aynı görüşte olanlarıyla buluşabildikleri, diğer insanlarla fikirlerini paylaşarak, kendi görüşlerini de buna göre geliştirip daha fazla kişiyi toplayabildiği bir ortam yaratılması gerekiyor.

  maalesef önyargılar bunu birinci veya ikinci aşamada sonlandırıyor.

  şimdi ben sağcıyım diyerek sopayla adam dövsem solcular sağcılara yüklenir mesela. ama mantıken, başka bir sağcının benim yaptığımla alakası yok. o niye kötü olarak etiketleniyor.

  bu etiketler de bizi ayrı bitiriyor zaten.
 • 0
  tayyarahmet 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  her iki gorusunde aşırılığı faşistliktir net yani
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bir tarafın türküler eşliğinde bomba hazırlamasi sadece faşistlik mi ?
  1
  tayyarahmet 1 yıl önce
  bu acidan dusunursek yedigi tasa sıcma durumudur sayın yusufir
 • -6
  lethe 1 yıl önce
  acaba niye benim gördüğüm solcular potansiyel terörist ve kürt sevdalısı değil? bu bana sadece solcu olmayanların uydurması gibi geliyor. bir gruba bakıp herkesi yargılamak doğru bir şey değil. ayrıca solculuk da çok geniş bir kavram. farklı dalları var. bir grup amacına ulaşmak için şiddeti tercih ediyorsa bu onlar gibi düşünenleri aynı yapmaz. insanlarımız bunu anlamıyorlar. şu an komünist=terörist birçok insan için. komünizmin anlam olarak açıklamasında şiddetle ilgili bir şey yok, en temeli bu değil, şiddet sadece hayata geçirmek için bir yöntem. tabi ki yanlış, çok yanlış hem de.

  ben şu an o linktekilerin askere saldırmasını savunmuyorum. çok yanlış bir şey bu. eylemle kalması gerekiyordu.

  teröristliğin ne demek olduğunuda bilmiyoruz bu arada. terörist amacına ulaşmak için halkı korkutur. yani, bir teröristin şiddet uygulamasına gerek yoktur. halkı tehdit eden bir güç de teröristtir, insanları öldürmeyecek yerlerde patlatılan bombalar da terördür. terör olması için halkı korkutması yeterlidir. bir grubun devletin güçlerine yaptığı basit bir saldırı terör değildir, bu sadece şiddettir. elbette yanlıştır, ama terör değildir. terör olması için sürekli ve halkı korkutmayı amaçlar şekilde olması gerekir.

  sol zihniyet denilen şey de eşitlik üzerine kurulu bir zihniyettir. bunun ne terörle ne de şiddetle alakası var, uygulayanların kendisi hatalıdır, sol görüş değil.

  kısaca kişinin ne yaptığı onu ilgilendirir, o görüşte olan diğerlerini değil.

  mesela sol görüşten değil sağ görüşten örnek verelim, ülkücüler saldırı yaptığında buna terör demiyor kimse, değil de zaten. sadece şiddet. (belli bir kesimi üstte tutan bir görüş şiddete her türlü solculuğa göre daha meyilli, buna diğer sağ görüşler de dahil bence) ama bu her ülkücünün aynı yolu izleyeceği anlamına gelmez. şiddeti tercih etmeyerek insanları etrafında toplar ve belli bir kesimi ekonomiyi kullanarak ayırır, sadece kendisinden olanları toplar. doğru mudur değil midir değil ayrı konu, ama yapılabilir. içinde şiddet olmadı bakın. ama şiddet uygulayan ülkücüleri gördük.

  solcuların sadece 40 yaş üstü teyze muhabbetinde terörist diye isimleri çıktığından böyle yapmaya gerek yok. kimse bir başkası yüzünden önyargılı yaklaşımlara, negatif etiketlere maruz kalmak zorunda değil. yazıda terörist yetiştirmeye müsait tek zemin demiş tabi bütün solculara seslenmemiş ama, bunun böyle görünmesinin nedeni sağcıların etrafında bulunan, kendilerinden olan insanlarla olabildiklerinde yönetime geçebilmeleri, aksi takdirde destek bulamamaları. solculuksa bunun aksine daha kolay yaygınlaşabilen bir görüştür ve bunun için eylemlere ihtiyaç duyar. bu yüzden sokakta gördüğümüz eylemciler çoğunlukla solcudur (siyasi görüş yayma amaçlı eylemler).

  oturduğunuz yerden sol görüşü kötülükmüş gibi görmek yerine ne olduğunu, içinde neler barındırdığını öğrenin, tarihteki uygulanışlarını değil, objektif bir bakış açısıyla görüşleri öğrenin. önemli olan bunlar. yoksa bir grup genç saldırmış, bu onların ve mağdurların arasındaki bir problemdir. diğer solcuların problemi haline gelmemelidir.
  1
  yusufir 1 yıl önce
  güzel ozetlemissin teşekkür ederim. küçük bir örnek vermemin sebebi, açıklanmasi kolay olduğu için. benim değindigim noktayı anlamissin aslında komple sol goruslu insanları itham etmediğimide tabi. ama yaşadığım olaylar var. üniversitelerde gençleri kandıriyorlar. bizzat kendi arkadaşım cephe denilen bir gruba girdi. daha ben ne olduğu bilmiyorum o zamanlar. o da bilmiyor. bana anlatıyordu işte ortam güzel vs. aradan yıllar geçti bu çocuğu ben nurtepe de elinde molotof la gordum. şimdi bu sol zihniyetin bir terörist yetiştirme zemini olarak kullandığiginin bir kanıtı değil mıdır? şu an bu zemin çok kötü insanlar tarafından kullanılıyor. benim anlatmak istediğim nokta bu. ankara da kendini patlatip sivilleri öldüren canlı bombaya taziyeye giden chp li hdp li milletvekilleri var. bunlarda sol goruslu. bunları şuan teroristlerle aynı safta olmasını sağlayan şey işte sol gorus maalesef. sol gorusun bi an önce kendini temizlemesi gerek. az önce anlattığım olayda tamamen gerçektir uydurmuyorum. ordan yola çıkarak ta demek istiyorum ki; sol gorus zeminini ülkede silahlı veya canlı bomba eylemi yapabilecek eleman bulma sıkıntısini gidermek ve orgut içine daha fazla eleman çekme amaçlı kullanıyorlar.
  0
  lethe 1 yıl önce
  ben de demek istediğini şimdi daha iyi anladım. anlattığının da gerçekliğine inanıyorum. dediğin şey doğru. bu amaçları için en kolay kullanılabilir görüş sol görüş.
  1
  puivesordum 1 yıl önce
  komünizmin anlam olarak açıklamasında şiddetle ilgili bir şey yok (stalin, hitlerden milyonlarca daha fazla insanı öldürmüştür.)
  bir grubun devletin güçlerine yaptığı basit bir saldırı terör değildir (haklısın şehit etmediği sürece polise molotof bile atabilir değil mi ? bkz: gezizekalı)
  ..sağ görüşten örnek verelim, ülkücüler saldırı yaptığında buna terör demiyor kimse.. (ülkücüler devlete veya polise mi saldırıyor ?)
  solcuların sadece 40 yaş üstü teyze muhabbetinde terörist diye isimleri çıktığından (halk arası kelimesini +40 teyzelere çevirmeye çalışma algısı)
  sağcıların etrafında bulunan, kendilerinden olan insanlarla olabildiklerinde yönetime geçebilmeleri, "aksi takdirde destek bulamamaları" (haklısın, solcular ülke kurulduğundan beri halk desteğiyle sürekli iktidara geliyor çünkü sağcılar destek bulamıyor ^^)

  adam solculuk her türlü terör zeminin hazırlandığı yerdir diyor, bunu da inkâr edemiyorsun laf oyunu yapıp solculuğu aklamaya çalışıyorsun. sen hiç bir solcunun (istisnalar kaideyi bozmaz) polis veya devlete hayrı dokunacak bir meslek edinmek istediğini duydun mu ? solcu adamdan ülkeye herhangi bir hayır geldiğini gördün mü ? polis özel hareketta sol görüşlülerin olduğunu bir hayal etsen, seninde içinden bir gülme gelmiyor mu ? solculuk uzaktan uzağa potansiel terördür.
  -1
  lethe 1 yıl önce
  dediklerinin cevapları yazımda var, aynı fikirde ol veya olma beni ilgilendirmiyor. ben kavramlardan ve yanlış algıdan bahsettim. bu algılar birike birike insanlar kutuplaşıyorlar zaten.

  sense dikkatli okumadan saldırmışsın. oku lütfen. onaylamanı beklemiyorum. ama şiddetin her türlüsü kötüdür yazmama rağmen şiddeti terör olmadıkça kabul edilebilir olarak görüyormuşum gibi anlatmışsın. bu tutumun yüzünden sağlıklı bir tartışma ortamı oluşmuyor şu an. başlığın sahibi ile bile uzlaştım, senden veya cevap yazacak herhangi birinden de bunu beklerdim.

  ben sadece terör kavramının yanlış bilinmesinden bahsettim. günümüzde insanlarımız bu konuda hassas gündem yüzünden, biliyorum. ancak son yaşanan olaylardan sonra insanların evsen çıkıp çıkmamak tereddütüne düştüklerini gördük. bunun nedeni korku, yani terörden ortaya çıkmış bir korku. ancak küçük bir grubun halkın kendisine değil, devlete karşı olan tepkisinden yaptığı saldırı halkı korkutmaz, terör değildir, ama yanlıştır. çünkü şiddet. insan hayatı ve sağlığı söz konusu. sadece bunu söyledim. 30 kişi polise saldırıyor ve solcular diye, benim tanıdığım birçoğu gibi şiddeti çözüm olarak görmeyen solcular terörist damgası yiyorlar. bu kutuplaşmaya yol açıyor. hoş bir şey değil.

  son dediğin için de örnek olarak geçmişte askeri lise sınavına hazırlanmış solcu arkadaşımı örnek verebilirim. tabi amacına ulaşamadı, ancak kendisi gibi solcu olup da emekli polis olan bir annesi var. eylemlerle görüşler farklı şeyler anlayacağın, bu kadar kolay yargılamamanı rica ediyorum.

  kelime oyunları olabilir. ancak bunların yanında fikrimi ispatlamaya yönelik cümleler de bol. hiçbir şey ispatlamayıp fikrinizi değiştirmeye çalışmadım. yapacağım bir şey değil. objektif olarak yanlış algıyı anlattım. ardından solcular açısından bu yanlış algının sonuçlarının hoş olmadığını belirttim. solcu a kişisi alakası olmayan solcu b kişisinin şiddeti yüzünden dışlanamaz, veya fikirleri görmezden gelinemez dedim.

  sağcılar konusunu da iyi çarpıtmışsın, tebrik ederim. öyle bir anlatmışsın ki sanki sağcılar destek almamaya mahkum demişim.
  basitçe anlatıyorum.
  benim hristiyan tanıdıklarım var, akp'yi desteklemiyorlar. şimdi düşün, akp ideolojisini değiştirmediği sürece bu insanlar ona oy verir mi?
  bir örnek daha, türk olmayan bir insanı mhp'ye oy vermeye yöneltecek şey nedir?
  şimdi daha iyi anlaman lazım. bu partiler belli bir kesimi üste çıkardığından bu kesimler onlara oy veriyorlar, destek veriyorlar. kim niye ikinci planda bırakılacağı bir görüşü desteklesin?
  ancak solculuk kendi doğasına göre yayılmaya daha açık. çünkü her renkten, dinden, ırktan insan benimseyebilir. bu nedenle sokakta daha çok solcuları görürüz.
  milliyetçilik duyguları kuvvetli bir insan değilseniz milliyetçi insanların yaptığı bir eylem sizi etkilemezdi. ancak sol görüş için durum farklı. bundan bahsettim. sağ görüşün sokaklara çıkmaya ihtiyacı yok, desteği kendiliğinden alıyor.

  sol görüş hakkındaki fikirlerine bir şey demiyorum. öyle düşünebilirsin. senin görüşün beni bağlamaz. ona bir şey demiyorum. ama lütfen dikkatli okuyarak cevap yaz, başlığın sahibiyle bile uzlaştık.
  0
  puivesordum 1 yıl önce
  k
 • 0
  bagkurdanemekli 1 yıl önce
  türkiye gençlik birliği
 • 2
  kavurmaliyumurta 1 yıl önce
  bu ifade biçimi ve kafa yapısı net olarak saçmalıktır. tartışmak, laf dalaşına girmek bu arkadaşı düzeltmeyecektir. kafanda ki terörist zihniyetten uzaklaştıktan sonra konuşabiliriz.
  evet bir yandan halka anlatılan, hükümet yanlısı kesimler harici herkesin terörist olduğu algısı var, bir yanda da gerçekler var. terör nedir? devletlerin ya da hükümetlerin halkı sindirmek için kullandıkları en uç yöntemdir.
  örnek; 11 eylül. lütfen boş konuşmayalım. keza türkiye'de bir 11 eylül şeklinde değil de, bir kitleyi karşına muhatap olarak alıp sonrasında ben sizi tanımıyorum diyerek kaşınmıştır o yara. türkiye'de asıl teröristlerin kim olduğunu artık bir çok aklı başındaki insan biliyor ama suç işlemiş olmak da istemiyorum.
 • 0
  reelkaos 1 yıl önce
  iyi hoş güzel de sebebi ne peki böyle olmalarının ?
 • 0
  ranger 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  sol zihniyet budur zaten.zorlayıcı ve baskıcı rejimler sol görüşün temelini olusturur.tarihe bakarsanız stalin vb. liderler katliam ve terörle varlıklarını sürdürmüşlerdir.günümüzde aynı örneği çinde görebiliriz.barış ve eşitlik gibi görünen sol görüşlü aslında tam bir canavardır.
  0
  tayyarahmet 1 yıl önce
  her ideolojinin asirisi ve uç tarafi faşistliktir bun sol'a yikmakta biraz abzurd kacar
  0
  ranger 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  normal ideolojide sol bir yönetim diye bişey yoktur.diğerleri gibi hepsi katletmiş hepsi çalmıştır.
  0
  tayyarahmet 1 yıl önce
  ideolojiler aractir ki hicbiri kagit uzerinde gorundugu gibi uygulanmamistir
  0
  ranger 1 yıl önce
  sol gorus kağıt üzerinde de bir saçmalıktır zaten.uygulanmaya çalışmış ve cokmustur.örn:sscb
  0
  kamuspotu 1 yıl önce
  örn:küba - çin -kuzey kore -bolivya-şili -venezuela
  0
  kamuspotu 1 yıl önce
  fidel in kübasını neden görmüyosun veya lenin rusyasını stalinin katliamları diyorsunuz neden bişey bulamadılar peki bunca yıldır bu katliamlarla ilgili ...arkadaşım kulaktan dolma karalamalar kolay ama bi idoelojiyi karalamak bu kadar kolay olmamalı
 • 0
  kamuspotu 1 yıl önce
  yıllardır yanan bombalanan kurşulanan bir oluşum sol cephe . bizler savaşın ne denli kötü olduğunu en iyi bilenleriz.birileri sırf ırkı yüzünden bu ülkede ikinci sınıf olmaya itiliyor ve zulum görüyorsa buna karşı durmak solculuk değil insanlık görevidir. solculuğun çatısı hümanizmdir.bizler önce insan diyoruz.kimse ölmesin zülümler olmasın sınıflar olmasın sınırlar olmasın istiyoruz.bunun terörle alakası yoktur.kitleleri katletmek insanlık onuru yok saymak hiçbir solcunun yapacağı bişey değildir.meziyet aynı fikirde olduğuna üzülmek değil öldüğünde dağdaki gerillayada ordaki masum askere de polisede üzülmektir.ailelerini düşünmek ardında bıraktıklarına sahip çıkabilmektir.
  0
  ranger 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  eğer ülkede provakatif eylem yaparsan kursunda yersin bombada yersin herşeyi yersin.bu hak savunma palavralarınıda bi kenara bırakalım.1000 yıl boyunca kürt sorunu cikmamida simdimi çıktı.bu sadece emperyalizme kopekliktir.
  -2
  kamuspotu 1 yıl önce
  terörist olanda yiyen olur dimi peki =) güzel cevap =)
 • 1
  akgezen 1 yıl önce
  sol veya sağ diye ayırmak yanlış olur. çünkü işin temelinde aşırılık yatar eğer bir görüşün aşırısı haline geldiyseniz her iki taraftan da terörist çıkma potansiyeli vardır. ama görünen ve gerçekler gösteriyor ki türkiye de terörizm sol menşelidir. başka bir ülkede sağ görüş yoğun olabilir ama türkiyede durum bu..
  0
  tayyarahmet 1 yıl önce
  evet dostum durumun ozeti tamda bu her gorusun asirisi fasistliktir
 • 1
  kullanici 1 yıl önce
  sol görüş artık muhalefet olacağız diye teröristlerin yanında olduğu için doğru tespit. zaten pkk'nın içeriğine bakarsak da komünist görüşü vardır. gezi parkı olaylarında da gördük zaten sol düşünceli örgüt mensuplarının neler yaptığını. diyecek ve görecek başka bir şey yok.
 • -1
  yepyeni 1 yıl önce
  eğer bu şekilde eleştirilirse sol, milliyetçilik içinde "maraş katliamı" örnek gösterilir. kişisel görüşüm sağ sol ve digerleri bunlar toplumu kontrol altına alma mekanizmaları. insana insanlığa hiç bir yararı yok.
 • 0
  gondorlu 1 yıl önce
  solun yapısında anarşizm olduğu sürekli bir devirme mücadelesi olduğu için bu o kadar garipsenecek bir durum değil ama türk solcuların kendi ülkelerine zarar vermesi malesefki çok üzücü bir durum
 • 0
  ertinuviel 1 yıl önce
  kimi kitleler de müslümanlık için aynı şeyi düşünüyor. kimi kötü niyetli kişiler için solculuk da sağcılık da müslümanlık da hristiyanlık da terörist yetiştirmek için kullanılabilir inançlar ve davalardır. insanoğlunun en büyük cahilliği, bahsettiği şey hakkında hiçbir araştırma yapmadan oradan buradan duyma anlık bilgiler ile konuşmasıdır. hatta hakkında bir şey bilmeyip araştırmayıp adalet ile yaklaşmadığımız kişileri ve kuruluşları sırf işimize geliyor diye ya da birileri destekliyor diye destekleyebiliyoruz. bu zihniyet ile bazı insanları, ne bileyim mesela 'koyunlar ölmesin' adlı bir davayı öne sürerek canlı bomba haline getirebilirsin.+

  kaç kişi internetten bir haber görüp, sırf haberi yazan kişi birine nefret kusuyor diye aynı kişi hakkında "hmmm bak bu da böyle bir adammış, vay şerefsiz" diye düşünüyor. direk bir kitle gösterebilirim ama o kitlenin içinde de kötü niyetli kişiler tarafından yönlendirilen zihinlere üzülmekten başka bir şey gelmiyor elimden.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bizim çevremizde denk geldiğimiz olaylar bunlar. zaten içindeyiz ne araştırması? yaşadığımız şeyi acaba baska bişey mi yaşadık diye mi araştıracağız? daha bugün is yerinde polisler hakkında doğu da şu kadar polis "öldürüldü" diyen, ölen pkk lilara da aci kaybımız diyerek devlete katil diyen bir sol görüşlü gazeteyi okuyan bir sol görüşlü birini gördüm. adam pkk ya her türlü küfürü ediyor. ama okuduğu gazetede ölen pkk lilara methiyeler diziyor. o adam bunları okuyor !! sorsan atatürkçü. cumhuriyetci. sol görüşlü olmak adına bu kadar terör progapandasina alet olan insanlari gördükten sonra, bu işin geçmişini araştırıp bu adamlar icin iyi niyetli mi dusunmeliyim?
  0
  ertinuviel 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  şuan sağ görüş adı altında nasıl hırsızlık yapılıyorsa sol görüş altında da teröristlik yapılıyor. tabi ki polis asker canımızdır pkk şerefsiz it oğlu itdir. bu görüşte bir sıkıntı yok. ama sağ da sol da bu ülkenin iyiliği için ortaya çıktı ve o davalar uğruna sürüyle insan işkence görüp öldürüldü. şuan ki sağ da sol da gerçek amacının dışında malzemedir. ama onları bu malzeme haline getirenler kimlerdir? gazetede pkk şerefsizdir yazan da pkk candır yazan da aynı kişilere hizmet ediyor olabilirler mi acaba? şehit olanı da it leşini de öldüren aynı kişiler olabilir mi? bunlar bölünmeye giden oyunun bir parçası olabilir mi? osmanlının çöküşünden şimdiki zamana kadar bunca yıldır bu ülkede yaşananları sırasıyla takip ettiğin zaman, birbirini tamamlayan zincirler olabilirler mi? sana solcuyu sövdüren ona çocukları öldürten şeyin, onlarca yıldır, yavaş yavaş bizi özümüzden ayıran, siyaset ile kriz ile eğitim sistemi vb. şeylerle oyalayanlar, bilmem ne partisinden bilmem ne örgütünden çok daha büyük olabilir mi? dindarları başınızı namazdan kaldırmayın diye kandıranlar gerçek islamın ahlak olduğunu unutturanlar, gençleri uyuşturucuyla oyalayanlar, ergenleri tv izleyip 31 çekmekten başka bir halta yaramayaz hale getirenler, bir iki zeki öğrenci çıkınca mümkün surette onların parlamaması için ellerinden geleni yapanlar, başörtü gibi basit bir mesele ile atatürkçü geçinenlerle dinci geçinenleri birbirine düşürenler, bu sınavlarla bu egolarla bu gençlerin aklını sikenler aynı kişiler olabilirler mi?
 • 1
  tswayne 1 yıl önce
  "aslında terörist olmadıkları, ama savundukları kriterler veya uygulamalar nedeni ile teröristin kardeşi gibidir."
  diye düşündüğüm sınıf.
 • 0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  solun da sağın da daha kendi ideolojisini benimsemediği çok açık,bizim ülkemizde ne solcu var ne sağcı ortalıkta birbirini yiyen nedensiz bir it dalaşı var ve yıllarca sürmekte bu. sağcılar ve solcular bilmedikleri bir şeyi biliyormuş gibi yapan gruplar sayesinde ülke bölündü bölünüyor. bu tür grupların salak saçma ideolojileri ülkede yaşatması kadar boş hayat,tutmaz bu ülkede. bu ülkeye gelenek göreneklerini hatırlatıp ağzına ağzına vurarak ne olduğumuzu hatırlatacaksın yoksa aptal aptal takılır bu toplum. biri din üzerinden gider biri eşitlik herkes eşit olsun diye atar tutar ulan dalyaraklar ne alakası var bizim sorunumuz eşitsizlik mi? dinsizlik mi? bizim adam gibi siyasetçiye ihtiyacımız adam gibi hükumete ihtiyacımız var. salak saçma ayrımlar yapmayın türkiye'de.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  yaw ben ne anlatiyorum siz ne diyorsunuz. ben şimdiki zamani konusuyorum siz habire geçmişi söylüyorsunuz. arkadaşım adamlar terörist cenazesine katılıyorlar!! bunun sag tarafı mevzu bahis yaparak acikalanacak sacma salak tarafi nedir ? adam sol görüşlü gazetede askerlere ölü teroristlere şehit diyor! sen ne acikliyorsun bana. ben burda geçmişi konusmuyorum. habire geçmişden dem vurup durmayın. bizde biliyoruz bu ayrimlarin olmamasi gerektiğini. o yüzden sol zeminin bu sikindirik hallerini anlatiyoruz.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  geçmişten günümüze eleştiri yaptım nesini anlamadın? özeti ikisi de aynı bok bir halt bildikleri yok demeye getiriyorum ikisini ayrı tutmaya gerek yok diyorum.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  ıyi güzel dedinde bu konuda sag twix mi sol twix mi diye bi kıyaslama yapmadim ki ben:)


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  314 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...