küçükpazar

  8
  kamesrep 4.4.2018 11:30 ~ 11:44
  kemalettin tuğcu kitaplarından fırlamış gibi bir yer. fatih'in muhafazakarlığı yok, eminönünün karmaşası yok. sokakları eski, dökük. metro geldikten sonra evler katarlılara satılmış diye duydum. babaannem gençliğini bu semtte geçirmiş. bir fotoğraf var, foto küçükpazar. sanki bugün gitseniz hala ordadır. yıkık dökük otellerin arasında capcanlı bir caddesi var. ve tabii ki küçükpazar'ın sönmeye yüz tutmuş mekanı; kısmet muhallebicisi. otuz yıldır bir aile tarafından işletiliyordu, pilavı, kurusu, keşkülü mükemmeldi. orada yediğim menemenin tadını başka yerde almadım. sonra adam öldü, muhallebiciyi devrettiler. sıcaklık gitti, muhabbet gitti. orada bir bina olarak durur hala.

  edit veriyorum: kemal sunal'ın büyüdüğü yerdir aynı zamanda.
 • 0
  horseman 4.4.2018 11:42
  eski istanbul her şeyiyle çok başkaydı be
  0
  kamesrep 4.4.2018 11:43
  hatırladığım en eski istanbul avcılar topkapı minibüsleri. daha eskisi yok bende :(
  1
  horseman 4.4.2018 11:51
  7 yaşındayım en eskisi karşı binamızdı yıktılar onu da :( şaka bi yana bende resimlerde sağda solda okuduklarımdan diyorum daha yaşanılası daha yeşil daha saygılı ve en önemlisi daha az insan varmış
 • 3
  orr 4.4.2018 12:08
  hem şimdiki hem önceki hükümetler politikalarını bu çizgide geliştirdiler. onlarca metropol şehir var ve bunların planlamacıları var. tut ki kendi planlamacın bile yok, gider parayla yabancı adamı getirirsin. hayır, mesele bu değil. istanbul'da nüfus yoğunluğu ile beraber daha çok benzin, mazot yakılıyor. dur kalk yapan araçlar daha fazla yakıyor. ülkenin sekizde üçünün yoğunluğuna sahip istanbul çevresinde bu yoğunluk sayesinde vergilerle kazanç elde ediliyor.

  peki, gelelim şuna. yarın bu vergiler bile kâfi gelmeyip, ilaç olmazsa ne olacak? istanbul boşaltılacak mı?

  zamanında dairesini alan, imkanı olanlar bir yere gitmez. gitmek isteyenler genelde emekli kesimi olur denebilir ki bu da tam olarak doğru değil.

  eski filmlerden gördüğümüz istanbul artık yok. defalarca denmesine rağmen, silüeti bozan (modern ayağına) yeni metrolu galata köprüsü bile bu karmaşanın 'ben ne yaparsam öyle olacak' tarzı statüko eseri bedeller olarak görüyorum.

  bu arada nereden nereye geldim.

  nete yazınca karşımıza gelenler

  samimiyet hissi. bunu nostalji batağına düşmeden söylüyoruz. işin içine yıllar ve para girdiği zaman değişiyor işler
  1
  kamesrep 4.4.2018 12:11
  bu ülke çok ihanet gördü ama istanbul'a yapılan gibisini görmedi.
 • 2
  oric 4.4.2018 14:53
  küçükpazar - bekar odaları belgeselini tavsiye ederim
 • 0
  yerrek 4.4.2018 15:50
  sokaklarında çok volta attığım semt
  0
  kamesrep 4.4.2018 16:23
  benden iyi bilirsin o zaman. iyi anlatmış mıyım, eksiği var mı?
22 dakika önce