fatiha ışığında allah tan yardım istemek

  -1
  heisenberg12 24.2.2016 23:38

  Bütün müslümanların çok aşina olduğu Fatiha suresinde Allah tan nasıl yardım isteneceğine dair önemli ipuçları bulunmaktadır. Bir çok insan "Allah a hep dua ediyorum hep yardım istiyorum ama durumumda hiçbir değişiklik olmuyor" diyor. Umarım bu açıklamadan faydalanabilirler, umarım faydalı olurum.

  Fatiha suresi 7 ayetten oluşmaktadır. Yardım bahsinin geçtiği ayet ise 4. ayettir. "iyya kenabudu ve iyya kenestein ( yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım isteriz)"

  Bu ayetin ikinci kısmını açıklamaya çalışacağım.

  Ayette yardım için kullanılan kelime "istiana" dır.

  istiana; birşeyi yapmak için çaba gösteririz ve yapamadığımız zaman yardım isteriz. Diyelim ki arabamızla seyahat ediyoruz ve birden ön tekeri patlıyor. Dışarı çıkıp tekeri değiştirmeye çalışıyoruz. Çok uğraşıyoruz ama yapamıyoruz ve yoldan geçen diğer insanlardan yardım istiyoruz. işte bu "istiana" oluyor.

  Peki böyle bir durumda arabada oturup hiçbir şey yapmayarak yoldan geçenlerden yardım istemek doğru olur mu? Elbette olmaz. Ya da siz böyle yardım isteyenlere yardım eder misiniz? Hiç sanmıyorum : )

  Bu arada Allah "istiana" yerine başka kelimeler de kullanabilirdi. "nasr, musaada, med, avn.." gibi. Bu kelimelerin hepsi yardım anlamına gelir ama "istiana" nın verdiği anlamı karşılayamazlar. Allah özellikle "istiana" yı kullanmıştır.

  işte bu ayeti okuyarak " Ey Allah ım ben deniyorum, sana denediğimi söylüyorum, çabamı ortaya koyuyorum. Şimdi yardımına ihtiyacım var. " demiş oluyoruz.

  Bu Allah ın bir prensibidir. Kendin çaba gösterirsen sana yardım edecektir. Eğer çabalamazsan yardım da göremezsin.

  ibrahim ateşe atılmalıydı, sonra ateş serinletildi. Sahabeler Bedir e gidip düşmanla karşılaştıktan sonra melekler yardıma geldiler. Önce uğraştığını ortaya koymalısın ki yardım edilsin.