-3

kelebek etkisi takıntısı

kelebek etkisinin ne olduğunu bilmeyenler için; kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır.* - *...bir kelebeğin çırptığı kanatların yarattığı türbülansın (girdabın) sönümlenmeyip, binlerce kilometre uzakta kasırgaya neden olabilmesine verilen isim...

yani bir nevi domino taşı gibi. bir taşı hareket ettirdiğiniz zaman ardı sıra binlerce taşı da hareket ettirmiş oluyorsunuz.

ve ben bu olayı o kadar kafaya takıyorum ki, insanlarla konuşurken kelimelerimin gelecekte onlar üzerinde nasıl etkilere yol açacağını hesap etmekten konuşamaz oldum.

size çok ütopik gelebilir fakat gerçek. kullandığınız basit bir kelime bir insanın ölümüne yol açabilir. veya daha başka türlü binlerce sonuç doğurabilir. attığınız bir bakış, herhangi bir mimiğiniz yahut ses tonunuz... kişinin aklında uyandırdığınız her düşünce, ardından başka bir düşünceyi doğurur ve bu sürekli birbirini doğuran düşüncelerin nereye varacağını, dahası kişiyi nasıl bir eyleme sokacağını kestiremezsiniz.

ve en başta da belirttiğim gibi, en ufak bir hareketimin sonucunun nereye varacağını düşünmek beni yormaya başladı.. hayatı akışına bırak tavsiyeleri de geçerli olmuyor. hayat akışına bırakılamayacak kadar keskin.. nasıl kurtulurum bu takıntıdan?
 • 0
  jupiterwalk 9 gün önce
  ben kafandaki düşünceleri bir kağıda döküp yüzleşme taraftariyim, bir sorunu çözmeden önce tam anlamıyla yüzleşmek lazım
  0
  roxic7 9 gün önce
  mantıklı ama cesaret ister:)
  0
  jupiterwalk 9 gün önce ~ 8 gün önce
  çözümün kolay bir yoldan olacağını dusunmuyordun herhalde
 • 0
  kaktusgil 9 gün önce
  neden -3 almıs anlam veremedim.
  -1
  roxic7 9 gün önce
  garez

 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  424 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  roxic7

  ersals
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?