1
reiki nedir?
bir reiki uygulaması, evrensel yaşam enerjisiyle insan dokunuşundaki sıcaklık, güven ve şifa gücünün bir araya getirilmesidir.
reiki daha çok, hastaya dokunularak şifa verilen bir yöntem olarak bilinir. öte yandan, inisiye olmuş kişiler bunu yaşamlarının bütününe yayabilirler. sağlık sorunlarından kurtulmaya yardımcı olur, ama bu reiki’nin harika özelliklerinin yalnızca çok küçük bir bölümüdür. yaşamınızın hangi alanında ona ihtiyacınız varsa, size yardımcı olacaktır.
reiki, sözcük anlamı olarak ‘evrensel yaşam gücü’ demektir, zaten öyledir de. o her yerde bulunur, sonsuzdur, bereketlidir, ekolojiktir, çevreyle dosttur, zarar vermez, vejetaryenlere de et yiyenlere de uygundur, üstelik bu enerjiyi kullanabilmek üzere uyumlanmış herkesin kullanımına açıktır. uyumlama süreci, bu enerjiye inisiye olmuş bir üstat tarafından gerçekleştirilir ve bir radyo cihazının belli bir istasyonun yayınını alabilmesi için ayarlanmasına benzer. dikkatinizi çekmek istediğim nokta, başka bazı tedavi yöntemlerinin buna izni olmayanlar tarafından da öğrenilip uygulanabilir oluşu. oysa sözünü ettiğimiz bu özel yöntemi kullanabilmek için bunu kullanmak üzere uyumlanmış olmak gerekir. reiki’ye inisiye olan ruhsal şifacılar, birbirinden farklı her enerjinin onlara farklı bir his verdiğini söylerler.

reiki, bundan çok uzun zaman önce, şifa teknikleri ile kendinin farkında olma, gelişme, büyüme ve uyum ve mutluluk içinde yaşama araçlarından oluşan bir bütünün parçasıymış, (pi: reiki prensipleri). bu sistemi kullanabilmeniz için dinsel inancı ya da olağanüstü yetenekleri olan biri olmanız gerekmiyor. öte yandan, bu enerjiyle çalışmayı gerçekten ister ve bu yönde uygulamalar yapmaya kendinizi adarsanız, giderek çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz. kendini tedavi, reiki’ye inisiye olmuş kişinin gelişimindeki en güzel kısımdır ve her düzeyde (zihinsel, fiziksel, duygusal ve ruhsal) büyüme ve olgunlaşma yolu olarak basit görünür; bu görüntü aldatıcıdır.

dinsel değil, ruhsal
ruhsallık kavramıyla din kavramını birbiriyle karıştırmamak çok önemlidir. reiki’nin belirli bir din ile bağlantısı yoktur. her inanç sistemi ve kültürden insanlar reiki’ye inisiye olmuştur ve bunun nimetlerinden her gün faydalanmaktadırlar. günümüz koşullarında, birçok kültürde, yaratıcı (tanrı, allah, ya da kendi inancınıza göre nasıl adlandırmayı tercih ederseniz) ile aramızdaki ruhsal bağın kaybolmuş olduğunu görüyoruz. bu doğal ve gerekli bağın kaybolması, çevremizde rahatlıkla görebileceğimiz birçok soruna yol açıyor. un kullanmadan pasta yapmaya çalışmaya benzeyen bu ortamda, hiçbir şey olması gerektiği gibi olmuyor. reiki’den faydalanmak için bu görüşe katılmak zorunda değilsiniz. birkaç tane müzmin septiği inisiye ettim. bazıları kendi görüşlerine sadık kaldılar ve reiki ile çok güzel çalıştılar, diğerleriyse kendilerine şaştılar ve şimdi, yani reiki onların bu ruhsal bağlantıyı tekrar kurmasını sağladıktan sonra, geçmişte bu bağ olmadan nasıl yaşayabildiklerini merak ediyorlar.

reiki enerjisi – yaşamsal güç
reiki, kendi iyileştirme sistemlerinizin tam kapasiteyle çalışmasını sağlayan iyileştirici bir enerjidir. canlanmamıza ve dengemizi bulmamıza yardımcı olur. genellikle reiki enerjisine bağlanmış kişileri tanımlamakta kullanılan şifacı sözcüğü, iyileştirmeyi onların gerçekleştirdiği izlenimini verir. oysa böyle olmaz. ben, kişinin egosunu pohpohlayabileceği için, bu terimden sakınmaya çalışıyorum. bunun yerine, reikici demeyi tercih ederim, çünkü asıl yaptıkları, reiki enerjisine bağlanmak ve bunun transferini kolaylaştırmaktır; hastanın/şifa alıcısının alabileceği ve akışını kendisi kontrol edebileceği şekilde enerjiyi sunmaktır. bu genellikle bilinçli olarak yapılmaz, çoğu insan iyileşmeyi zaten seçmiş olduğu için bu kolaylaştırma süreci otomatik olarak devreye girer. böylece, reiki, hastaların kendi iyileştirme sistemlerini harekete geçirir, daha etkin biçimde işlemelerini sağlayacak olan yaşamsal güçle doldurur.

şifacılık
şifacılıktan bahsederken, genellikle bunun hastalığı ve belirtilerini giderme anlamı taşıdığını düşünürüz. oysa her düzeyde (zihin, duygular, beden, ruh) iyileşme anlaşılmalıdır, çünkü herhangi bir düzeydeki uyum eksikliği ya da düzeyler arasındaki ahenksizlik, denge bozukluğuna, sonuç olarak da bedensel bütünün bir yerinde bir hastalık ve bunun belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar. bütünün genel uyumunun geri getirerek bu sonucun önüne geçmek mümkündür. reiki bize burada yardım edebilir. belirtilerle ilgilenirken, birçok fiziksel rahatsızlığın aslında bedenin bütününde uzun süredir mevcut bulunan denge bozulmaları nedeniyle ortaya çıktıklarını ve rahatsızlığın son bir imdat çığlığı olduğunu hatırlamakta fayda vardır. bu yüzden, bireye çeşitli bölümlerden oluşan bir bütün olarak bakmalı, bedeninin sadece rahatsız olan kısımlarını incelemekle yetinmemelidir. eğer yalnızca belirtiyi ortadan kaldırırsanız, rahatsızlığın nedeni başka bir yardım çığlığı atacak, büyük ihtimalle belirtileri bedenin başka bir noktasına taşıyacak ya da tedaviye yanıt vermeyi reddedecektir.

reiki yalınlığın ta kendisidir ve bazen etkinliğinin gözardı edilmesine neden olan da budur. özellikle biz batılılar bilimsel olan, kanıtlanabilir olan şeyleri severiz; kocaman kullanma kılavuzlarımız vardır ve hızlı çalışırız. reiki ile ilgili temel bilgiler bir hafta sonunda öğrenilebilir ve reikici uyumlanma anından itibaren reiki’yi kullanabilir, ancak enerjilerin tamamen sindirilme süresi bireyden bireye farklılık gösterir. bu süreç kendiliğinden tamamlanır; reiki’nin sürekli ve düzenli kullanımı ile hızlanması sağlanabilir. reiki’yi sözcüklere sığdırmak kolay değildir. neler yaptığını ancak çok yakın zamanda, kirlian fotoğrafçılığı ve harry oldfield’in pıp taraması gibi yöntemlerle grafik olarak gösterme imkanı bulabildik. her iki fotoğraf yöntemi de bedenin sadece fiziksel kısmını değil, enerji alanlarını da fotoğraflayabilmektedir.

reiki’nin üç derecesi
reiki üç düzey ya da derece olarak öğretilir. bazı soyağaçları, içerikleri büyük ölçüde aynı kalmakla birlikte, daha fazla düzeye ayırırlar. bu düzeyler sırayla alınmalıdır, ancak reiki’yi kullanmak için hepsini tamamlamak şart değildir.

birinci derece/reiki ı
birinci derece öncelikle kişinin kendisi içindir. bazılarınızın bunun bencilce olduğunu söylediğini duyar gibiyim. ancak bu noktada knights templar’ın şu sözlerine yer vermek istiyorum: ‘kendi üzerinizde çalışın ve dünyaya hizmet edin.’ aslında birçoğumuz her zaman başkalarını birinci sıraya koymamız gerektiğini hissederiz, ama bazen öyle bir an gelir ki kendimizi ihmal ettiğimiz için başkalarına faydamız da elimizden gelenin en iyisi değildir. birinci derece bize, ailemiz ve arkadaşlarımız üzerinde kullanabileceğimiz dokunarak şifa gibi başkaları üzerinde kullanılacak yöntemler de öğretir.

ikinci derece/reiki ıı
ikinci derece genellikle uygulayıcı düzeyi olarak görülür. kişiye, onu reiki’yi daha güçlü bir bağ ile bağlayıp yoğunlaşmasını sağlayacak olan kutsal semboller aktarılmıştır ve artık uzaktan şifa göndermek için de reiki kullanabilir. birçok üstat(master), reiki’nin günlük yaşamdaki uygulama alanlarını ya da profesyonel uygulayıcı olarak kullanımını değil, yalnızca ileri düzey reiki becerilerini öğretir. kitabıma bu alanda çalışmayı düşünen potansiyel reiki uygulayıcılarını düşünerek eklediğim birkaç notu uygulayıcının kılavuzu bölümünde okuyabilirsiniz.

üçüncü derece/reiki ııı
üçüncü derece, reiki ile derin bir teslimiyet bağı kurmuş, onu yaşam biçimi olarak benimsemiş kişiler içindir. tam bir üçüncü derece inisiasyonu, kişinin üstat(master) enerjileriyle çalışabilmesini ve başkalarını reiki kullanmaya inisiye etmesini sağlar. üçüncü dereceye uyumlanmış herkes öğretmenlik yapmaz, bazıları sadece enerjinin yüksek düzeyleriyle çalışmakla yetinir. üstatların verdiği eğitimler çok geniş bir yelpazeye yayılmıştır, aynı şekilde üstatlar için olan eğitimler de oldukça çeşitlidir.


soyağaçları
reiki’de soyağaçları vardır. bunlar aile ağaçlarına benzer. öğrenciye ulaşana kadar inisiasyonun hangi üstattan hangi üstada aktarıldığını gösterirler. birçok reiki soyağacı vardır, ancak hepsi reiki’nin kurucusu olan dr. mikaomi usui ile başlar.
farklı soyağaçları para ve enerji alışverişlerine farklı derecelerde önem verir ve bunları farklı yorumlar.

reiki çok yönlüdür
reiki yaşamınızın her alanında iyileşme, bereket demektir. bunlar arasında, kendinizi geliştirme ve farkındalığınızı artırma, kendinizin ve başkalarının, çocukların, hayvanların, bitkilerin sağlık ve sıhhatini koruma ve bunlara destek olma sayılabilir. ilk yardımda (tıbbi tedavinin yerine değil, ancak acil durumlarda), yemek pişirmede, bahçe bakımında; korkuya, strese karşı; evde, işte, hastane ve bakımevlerinde; geçmişe dayanan sıkıntıları iyileştirmekte, şu anki sorunların çözümüne yardımcı olmakta ve gelecek için faydalı bir şeyler yapmakta da reiki’den yardım alınabilir. ayrıca hem klasik hem de alternatif tedavi yöntemlerine destek olarak kullanılabilir. sağduyuyla kullanıldığında son derece güvenli ve etkilidir.

reiki ne değildir:

• reiki tıbbi tedavinin yerini alan bir yöntem değildir.
• reiki her derde deva değildir.
• reiki bir tarikat ya da esrarengiz bir birlik değildir.
• reiki sadece bir tedavi değildir.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.  • parapsikoloji

    duyular-dışı algılama, psikokinezi, ölümden sonra yaşam gibi konuları içeren araştırmalarımla zenginleştirmeyi amaçladığım bölüm

    4 takipçi

  • abone ol

  • moderatörler

    meqt

  • parapsikoloji ve içerdiği alanlarla ilgili her türlü formatta paylaşım yapılabilir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...