4
pentagram / mezarkabul

Kuruculuğunu Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü'nün yaptığı Türkiye’nin en önemli heavy metal gruplarındandır.Grup, 1997 yılında çıkardıkları Anatolia albümlerinin 100.000’in üzerinde satması sonucunda yurtdışında da ilgi çekti; Danimarka ve Almanya’da da konserler verdi. Pentagram'ın gerçekleştirdiği konserler çoğunlukla kapalı gişe olmuştur. Penta Yunanca'da beş anlamına gelmekte; Pentagram ise beş köşeli (ters) yıldız anlamına gelmektedir.

Pentagram'ın temelleri, Hakan Utangaç, Cenk Ünnü tarafından 1984 yılında Bursa'da kurulan Thunders' adlı lise grubu ile atılmıştır.

Can alıcı nokta:
Eski üyelerinden Ümit Yılbar, kendisini uzun saçlı diye sokaklarda tartaklayanlar için  asteğmen rütbesinde 25 eylül 1993'de Cıraf dağı'nda teröristlerle girdiği çatışmada şehit düştü.
Grup daha sonra Fly Forever parçasını eski solo gitaristlerine ithafen hazırladı.

 • 1
  namidiger 1 yıl önce
  Metal müzik bölümünde aradığım ilk içerik... Sen açmasaydın kesinlikle ben açacaktım üstad.
 • 0
  odunumsuerkek 8 ay önce
  30. yıl akustik albümünü almayanlar kesinlikle almalılar. özellikle de akustik severler. geçmişin yükü, sonsuz, give me something to kill the pain ve apokalips efsane olmuş


 • metal müzik

  Heavy metal ve alt türleri hakkında bilgi edinebilir, müzik paylaşımı yapabilir ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

  39 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  www

  lethe
 • Öncelikle etiketlere fazla takılmayın. Bir müziğin türü size göre yanlış söylenmişse (glam metal yerine thrash metal gibi) kullanıcıyı doğru başlığa yazmaya yönlendirebilirsiniz. Unutmayın ki bunlar sadece etiket, müzik aynı müzik.

  Hakaret (küçük düşürücü kelimeler, küfür vb.) yasaktır.

  Bölümle ilgisiz başlık ve başlıkla ilgisiz yazı paylaşımı yasaktır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...