3

tek boynuzlu atlar gerçek mi?

cdn.chip.gen.tr/.../...rcek-mi-biraz.jpg

masallarda ve hayali hikayelerde sıklıkla karşımıza çıkan tek boynuzlu atların; yani unicorn'ların, dünya üzerinde bir zamanlar gerçekten yaşadığını biliyor musunuz? aslında bu canlılara at demek pek doğru olmaz ama genel hatlarıyla, yıllar önce yaşayan canlıların unicorn'ları andırdıkları bir gerçek.

rusya ve kazakistan'dan paleontolojistler, tek boynuzlu canlıların eski zamanlarda dünya'yı gezdiğine dair bir öneri sunan araştırmaya imza atmış durumdalar. elasmotherium sibiricum yani sibirya unicorn'u olarak anılan bu canlıların, yaklaşık olarak 350.000 yıl önce soylarının tükendiği düşünülüyordu. ancak bilim insanları, batı sibirya'da bulunan kafatası fosillerini incelediklerinde sadece 29.000 yaşında olduklarını gördüler. bu da, tek boynuzlu canlılarla insanların, kısa bir süre için bile olsa, birlikte yaşadıklarını düşündürüyor.

tabii ki bu araştırmada, tek boynuzluların büyüsel ve masalsı güçlere sahip olduğuna dair bir kanıt yok. ancak bu canlıların etkileyici oldukları rahatlıkla söylenebilir. tek boynuzluların yaklaşık olarak 4 ton ağırlığında, 4.5 metre uzunluğunda ve yaklaşık 1.8 metre yüksekliğinde oldukları tahmin ediliyor. ön boynuzun ise bir gergedanınkinden çok daha uzun olduğu biliniyor.

kimse unicorn efsanesinin nasıl ortaya çıktığı ve at benzeri veya keçi benzeri hayvanlara dönüştüğü konusunda fikre sahip değil. ayrıca bu hayvanların neden bir saflık veya büyü simgesi haline dönüştükleri de bilinmiyor.
 • 1
  bizanskurdu 8 ay önce
  bu olayı daha ilginç kılar, 30 bin yıl önceki bir bilginin günümüze kadar efsane şeklinde de olsa da gelmesi baya ilgi çekici
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik