6
14 yaşında evlendi ama sevdi
hükümet yanlısı haber kanalları böyle haberler paylaşarak çocuk evliliklerinin normal olduğunu anlatmaya çalışıyor insanlara.

nasıl bir küfür etsem bilemedim.
 • 0
  meqt 1 yıl önce
  her sevdigimizle evleniyo muyuz bunlar hayirdir amk
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  anlayamadıkları nokta tam olarak şu:

  sen 14 yaşındaki kızı biriyle evlendirirsen tabi sevmek(!) zorunda kalacak. baba evine geri dönemez dayak yer. kendi başına bir şey yapamaz mahallede adı orospu olur. kocası yok, eve giren bir şey yok. fakirlik diz boyu. hele varsa çocuk falan.

  o yüzden mecburen onu geri gelmesini bekleyecek. dayak yese de bekleyecek. çünkü daha çocuk, ne yapacağını bilmiyor.

  hükümet töre gerçeğini görmezden gelerek bunları öne sürüp "e sevmiş de evlenmiş tecavüzcüleri aklamıyoruz diyor" halbuki 14 yaşındaki çocuğun ne kadar rıza gösterebileceğini sorgulamıyor.

  gerçi 15 kişi tecavüz edince de sorgulamadılar.

  bu yasa pedofiliyi artıracak diyoruz, çocuk gelinlerin sayısı artacak diyoruz, "ama sevdiii" deyip evlendirmeleri artıracak diyoruz. havada kalıyor.

  ama çok sevdi abisi
  0
  hedap 1 yıl önce
  sizinde aslında propagandaya kurban oldugunuz nokta su.
  cocuk yasta evlenenler zaten tutuklanmaya devam edecek.
  yasa hala caydırıcı.
  bu zamana kadar yasadan habersiz mağdurlar çıkacak sadece.
  haberleri izledikten sonra ben sahsen fikrimi degistirdim.
  kocami hapisten çıkarın diyen bir kadina, ama kocan sana tecavüz etti deyip olmamis bir şeyden dolayi kocayi cezalandirmak sacma.
  herkes biliyor ki bundan 20 25 sene once evlenen kadinlarin yüzde 80 i 18 yaş altında.
  suan 18 yaşında evlenen kadinlarin kocaları istisnasiz hapse atılıyor zaten.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  bu işin zayıf noktası birden fazla;

  "seviyor da evlendi" birinci yanlış.

  "haberi yoktu" ikinci yanlış.

  "bir kereliğine" üçüncü yanlış.

  çocuk birisinin hür kararları için 18 yaşını beklemesi gerekirken, evlilik gibi bir olaydan dolayı onu yetişkin gibi kabul etmek bana mantıklı gelmiyor. şahsen kendi adıma konuşmam gerekirse 12-18 yaşlarım arasında pek çok hatam var ve ben oldukça pişmanım. eğer o yaşlar arası hür olarak kabul edilseydim şu an bambaşka bir yerde olacaktım.

  küçük yaşta evlenenler için max 11 yıl ceza veriliyor yanlış bilmiyorsam. yani 2005'te gerçekleştiyse bu olay şu an çıkacak. hadi 90 öncesi için bu kadar yaygın değildi eyvallah onlar zaten dışarıda şu an, 90-00 arası da hadi tek tük desek, 2000 sonrası için bunu demek çok saçma. tabi ki hala iletişim ulaşımın çok zor olduğu geri kalmış yerler var ama neredeyse imkansız. bu 2005 ve sonrası gerçekleştiyse ya çıktı ya da çıkmak üzere ki muhtemelen af gelmiştir 2-3 yıl olanlar için. geldik mi 2010 yılına? 2010 yılı için "haberi yoktu" demek bana inandırıcı gelmiyor.

  bir diğer nokta da bazı kişilerin "tecavüzcüsüyle evlensin" demesi. bu çok iğrenç bişey zaten.

  ayrıca bir kere bile olsa buna müsaade etmek bundan sonra olacak her şeyin önünü açacaktır. bir kerecikten bişey olmaz demek buradaki büyük bir hatadır.

  akp hükümetine muhalefet olmamdan dolayı buna karşı çıktığımı düşünüyorsan onu da düzelteyim. kadın hakları savunucusuyum. kadınlara ülkemizde ve dünya genelinde yapılan muameleden memnun değilim. bunun muhalefet olmamla ya da destekçisi olmamla alakası yok. hatta yakın bir zamanda kadına şiddet hakkında bir içerik de paylaşmıştım..
  1
  hedap 1 yıl önce
  sevipte evlenen ama yaşı tutmayan yine tutuklanacak burda yasa ile alakali bir sıkıntı yok. hükümete takıldığını dusunmuyorum çünkü cocuk istimarcilarina ceza yasası getiren hükümet zaten bu hükümet.
  2.si suan benim her türlü imkanim varken bile değişen yasalardan kararnamelerden haberdar olamıyorum. ki haberlerde internette dinliyorum kiz evlenirken haberimiz yoktu diyor.
  nolsun şimdi arkadaşlar 3000 e yakin aile varmış bu ailelerin çocukları eşleri sirf erken yaşta evlendi diye babasiz mi büyüsün?
  kadını sirf erken evlendi kocasını hapiste bırakarak essiz birakmak kadin haklari mi? ben o videolari izledikten sonra, dedim ki kendi kafamizda kurguladigimiz saçma sapan muhalefet hissiyatiyla bu ailelere haksızlık yapiyoruz.
  benim annemde 18 yas. altinda evlenmiş.
  o zamanlar bu şekilde evlilige ceza bile yokmus. hukumet ceza yasasi çıkarmış evleneli 2 3 yil olmuş kadıninin esi birden bire hakkinda dava açılarak hapse atılmış.
  bu bir kereliginede olsa bu insanların hakettiği bir gecici yasa.
  sonuçta gecici bir yasa. ama bundan sonra olacaklara da zerre acimam.
  0
  yepyeni 1 yıl önce
  özet geçiyorum
  ortada bir sorun var. fakat bu önerge daha büyük sorunlara yol açıyor.

  senin dediğin olay da ise yani "ne yapsın babasız-kocasız" durumu devletin para yardımı yaparak çözmesi ile sonuçlanır.

  zaten bu devirde 20-30-40-50 yaşında ki birinin 17 yaşın altındaki birisiyle evlenmesinin açıklaması olamaz.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  çocuk biriyle evlenmek suç. e o zaman adam birini öldürmüş hapse atmışlar. suçu ne karısının çocuğunun. çıkarsınlar adamı

  aynı şey çünkü ortada işlenmiş bir suç var.

  14 yaşında kızla evlenmiş adam. 14, sadece 14. bu meşru bişey değil çünkü kız 14 yaşında. bu direkt olarak pedofilidir.

  kadın hakları baştan sağlanır, kadın hakları ihlali nedeniyle ceza almış birisinin karısı mağdur oldu denilerek hadi bu sefer saymayalım demek kadın hakları değildir.

  eskiden 16 17 yaşına geldi mi benzer yaşlarda kadın-erkek evlendirilirmiş. 16 yaşındaki kızı 30 yaşındaki adama satmak pedofilidir. ama 17 yaşındaki kadın ile erkeği evlendirmek de suçtur. eskiden kontrol sağlanamadığı için çok da bu konu üzerinde durulmamış olabilir.

  yasa çıktıktan sonra haberi yoktu demek de kimseyi bağlamaz. şu an khk ile görevlerinden atılanların da haberi yokmuş ne yapalım onları da geri alalım o zaman.

  bu yasa bana "sağlıklı" bir şey olarak gelmiyor.

  saygılar.
  0
  hedap 1 yıl önce
  ıkimizde ayni seyi söylüyoruz. zaten bu halen geçerli olan ve gecerliligi sürecek olan yasa da halen suç.
  adamlar mağduruz diyen özellikle söylüyorum aileler icin geçici duzenleme yapmışlar.
  ayrıca bu duzenlemenin yapılmasını zaten milletvekili burcu köksal istemiş.
  2016 şubat ayinda yapılan aile komisyonunda mağdur aileler konuşulmuş ve kabul görmüş.
  ileriye dönük bir yasa olsa dediğiniz tehlike belki olabilir. ama yasa geçmişe dönük.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  ikimiz de bu durumdan iğreniyoruz bu konuda sözüm yok. ben bir kere olmasının bundan sonrasının önünü açacağını düşünüyorum. bir kere oldu bi daha çıkar deyip yaparlar. bu ülkenin sınırları içerisindekiler yapar bunu. kimse yapmaz diyemez.

  ki pek çok yerde bu ailelerin çoğunun roman kökenli olduklarından bahsediliyor. şimdi bu romanlar zaten yasada ne var ne yok ilgilenmezler. haberleri bundan dolayı olmamış olabilir. maalesef eğitimsizlik sonucu, yine onlarla ilgilenmeyişimiz sonucu romanların ne halde yaşadıklarını da biliyoruz. ahlak kurallarının nasıl bir çerçevede işlediğini de biliyoruz. bugün çıksalar yarın yine yaparlar onu da maalesef biliyoruz...

  korktuğum nokta bu işin sona ermeyeceği.
  1
  hedap 1 yıl önce
  yasa masa dinlemiyorlar suan halen cocuk yasta evlenip yas gelince nikah kiyiyorlar. yasadan hapid tecrubesiyle zaten haberdarlar:)
  romanlar icin durum devam edecek onun çözümü yok çünkü baba egemen bir aile yapilari var ve bu durum onlara absurt gelmiyor:)
 • 0
  hedap 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  safak pavey in eşi cocuk istirmarcisi.
  bu kadın chpm
  milletvekili.
  safak paveye tecavüz ederek evlenen kocasi icin ceza isteyecek misiniz?
  0
  yepyeni 1 yıl önce
  kime sordun ?
 • 1
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  büyük dedeleriniz ve ninelerinize sorun 18 yaş altı evlenmişlerdi. tabi o zamanlar ve o zamanların kafası yaşanan yerlerde bu mantıklı ama şuan ve suan ın kafasını yaşayanlar için hapis olmalı. bir de töre ler şuan olmamalı. bide atv felan ne zaman töre destekledi ben görmedim.
 • 0
  shewolf 1 yıl önce
  yanlız bisi dicem bence bunu yapmaları doğru bisey neden? çünkü genç yaşta ilişkiye giriyorlar sonra erkek hapis kız madur, ayrıca devlet ne kadar engel olursa olsun böyle geri zekalilarin onune gecemezler, zaten önüne gecemedikleri için böyle bir karar aldılar. bence aileler ve çocukların rızası oldukca bu fikir kabul edilsin, ama yok aile istemiyor yada tecavüz durumu varsa olmasın
  hatam varsa duzeltin puvolar
  0
  yepyeni 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  hatan var düzeltiyorum
  "çocuk" 13-14-15-16-17 yaşında.
  nasıl bir rıza bekleyebilirsin ? aile baskısı, tehdit... çocuk bu her türlü kandırılır.

  15 yaşındaki halini bir düşün. böyle bir kararı nasıl doğru verebilirsin ? zaten resmi nikah olmadan evli sayılmıyor.

  asıl mevzu ise bu yaşlarda evlenilmesi normal bir durum olamaz. senin kızın olduğunu düşün. nasıl 18 ine gelmeden evlendirebilirsin ?
  0
  shewolf 1 yıl önce
  peki rizayla ilişkiye girip mağdur olanlara ne diceksin? sence devlet bunu neden ortaya çıkarttı? çünkü bu durumun önüne gecemiyorlar. bakın erkeği hapise atıyorlar kız çocuklu falan ortada kalıyo, sen naparsan ne dersen de herkes kendi bildiğini okur. ama ne eğer aile rızası yoksa izin verilmemelidir.
  0
  yepyeni 1 yıl önce
  çocuk ile nasıl rızasıyla ?
  off. yok ben kaldıramıyorum bay...
  0
  shewolf 1 yıl önce
  sana kısaca tek bisey diyim :) :( devir çok değişti, sen takma kafana olay çözülür
  0
  yepyeni 1 yıl önce
  takarım. yok öyle.
  hükümet istedi diye çocukların zarar görmesine göz yumamam.
  1
  shewolf 1 yıl önce
  yanlız o zararı çocuklar bile isteye yapıyorlar
  1
  hedap 1 yıl önce
  suan icin hatan yok karşim.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...