islam dini mi bilimle paralel(?)

  3
  pentaigo 19.1.2019 23:53 ~ 23:55
  sadece islam dininde değil. tarihte birçok dinde kitapta yazdığına dair bir söylenti atılır ve bilimsel gelişmeye karşı gelinirdi.
  yerçekimi, dünyanın şekli, gezegenler, uzay, atomlar vs. tarihte birçok bilim adamı bu yüzden öldürüldü ve bilimsel gelişmeler yavaşladı.
  peki her şey kanıtlandığında ne oldu? zaten bunlar bakın bizim kitabımızda yazıyordu dendi ve kelimelerin ne demek istediğini değiştirerek herkes için uyarladılar.
  günümüzde ise evrim hakkında da aynı şeyi yapıyorlar ve evrimi müfredattan oynatma, savunanlara terörist gözüyle bakma, ayıplama gibi saçma hareketlerde bulunuyorlar. kötü olan ise gün gelecek "zaten bakın kuranda da sudan geldiğimiz yazıyor" denilecek.

  tarihteki en çok kabul edilen büyük din ve kutsal kitaplarda mucizelerden bahsedilir. tamamen bilimsel kuralları yıkan bu mucizeleri inançlı bir kişiye hatırlatırsanız: "o sayılmaz, allah izin verdi ve oldu" der.

  hava durumlarını kontrol eden cebrail, vahiy denen garip olaylar, melek ve cinlerin durumu, putların yasaklanmasına rağmen kabe ve şeytan taşlama, iblis vs.. kısacası eski mitolojilerden alınma ve hiçbir bilimsel kanıt, olgu içermeyen basit inanışlara sahip olması da ayrı bir dogmatiklik.

  kuran'ı kullanarak bir bilimsel gelişme ilerletemezsiniz. kuran bir bilimsel araç değildir. insanlar ikisini bağdaştırarak her zaman hata yapmıştır.

  not: bilimin yanında sanata da karşı durumlar var. hayvan insan heykelleri, resimleri yapma, duvara asma, t-shirtini giyme yasağı gibi.
 • 0
  banabubade 20.1.2019 08:12
  tuhaf bi yazı olmuş hocam ama anlamadığım bi noktada nasıl bu kadar kesin konuştuğun yani, tarih öncesine dair elimizde kesin denecek şeyler yok bu bulgular az ama yinede böyle konuşman baya tuhaf.

  bunun dışında elbet ben hic bişeyi savunamam, herkesin düşüncesi kendine ama başkalarının düşüncelerine bu kadar takılma reiz sonucta insanlar tutunacak dal arar ve bulmalarıda lazım.

 • 1
  unnamed 20.1.2019 10:06
  hiç bir sike yaramayan bir yazı. ama burada her şeyi paylaşabiliyorsun o yüzden bu postun altından defolup gidiyorum.
15 saat önce