4

at çek balık avı

merabayın puvolar;

hobi listemi uzatmak baabında olta ile balık avına merak saldım. izlediğim videolarda çok kolay görünüyordu halbuki..

neyse tüfek ve diğer ihtiyaçlarımı aldığım çorludaki tanıdık av malzemeleri dükkanına uğradım ve kendime kallavi bir olta takımı aldım.. aslında bu balık olayını hiç beceremem. yem hazırlamak, belli saatleri gözetmek ve sabırla beklemek bana göre olmadı hiçbir vakit. bundan sebep at/çek olta denilen, harici bir yem hazırlığına gerek olmaksızın maket bir iğneli balıkla avlanmayı sağlayan.. ee adı üstünde atıp atıp beklemeden çektiğin bir takım. işte bu bana göreydi :)
şimdi gelelim asıl trajikomik konuya..

hanımı işten aldım, olta takımlarını aldım ve bizim buralarda nato limanı diye bilinen yere gittik. uzunca bir liman, limanın sağ arkası balıkçı kayıklarının yanaştırıldığı yer.. ilkten kayıkların olduğu tarafa yakın noktada atıyordum. 3-4 defa misinayı dolaştırıp, düzeltmeye 1,5 saat kadar uğraştık (iyi ki tek gitmemişim :) sonra sağolsun bir dayı nasıl atacağımı gösterdi de oltayı suya atabildik :) olta atmayı iyi/kötü öğrenmiştim, sıra atmak istediğim noktaya atabilmeye gelmişti. neyse hanıma dedim gel limanda ilerleyelim. kayıkların olduğu küçük limanın yanından geçerek ana limana çıktık (büyük kayalardan zıplaya zıplaya). orada denemelere devam ediyorum, hava karanlık (saat 21:30 suları). oltayı bir fırlattım tabi göremiyorum nereye gittiğini, çekiyorum çekiyorum ulan bir şey var oltanın ucunda, olta kırılacak öyle çekemiyorum. dedim oğlum durdun durdun acemi şansınla balina mı yakaladın amk :))
ama bir sıkıntı var o tuttuğum şey oltayı sürüklemiyor, sabit duruyor olta.. dedim herhalde bi yere takıldı bu. neyse sara sara gidiyorum olta beni nereye çekerse.. bizim gibi balık tutmaya giden iki arkadaşta bize rasgele dedikten sonra evlerine doğru yola koyulmuş gidiyorlar. ana limandan indiler, kayalık patikanın ortasına geldiler (bulunduğumuz alandan 50-60m mesafe) ve bana seslendiler. dostum, bu misina senin mi?
hassiktir dedim. sahi ya o misina benim mi?? yani arkadaşlar kocaaa marmara denizi karşımda, arkamda, solumda ve ben nasıl becerebildiysem o limana geçiş olsun diye üst üste yığılıp, geçiş yolu yapılan kayalıklardan birini mi yakalamışım😅 hayır 5m daha uzağa atabilsem o kayıkların yanaştığı alandan tutacakmışım balığı :))) neyse tabi bu trajikomik anın üzerine şen kahkalar atarak 5-10 defa daha attım oltayı (tabi her atışımda suya düşme sesini dinledim bu sefer :)) inanamayacaksınız ama bir bira poşeti bir de çöp poşeti yakaladım :)) ilk gün ve ilk deneyim için oldukça iyi bence..
 • 1
  dusunenfasulye 3 gün önce
  senin yine iyi puvo :)
  bende ilk olta deneyimimi istanbul pendik sahilde kayalıkların üstünde yaşadım :) eniştem ablam ben gittik balık tutmaya. eniştem bana öğretiyor nasıl yapılacağını. neyse 1 2 denedim yapamadım sonra var gücümle bir savurdum gitti misina denize. sonra başladım misinayı çekmeye..
  o sırada da enişteme telefon geldi ve beni tek bıraktı. ablamla çekiyoruz misinayı. 1 dk çektim gelmedi 2 3 4 5 dk oldu misina hala bana gelmiyor. diyorum o kadar uzağa atmış olamam :)
  neyse enişteyi bekledik te o buldu neden misinanın gelmediğini. :) atarken makaranın ucundaki demiri açıp çekerken kapatmamışım :d boşa makara çevirdiğimizle kaldık :)
  1
  ___koray_____ 3 gün önce
  hahahhah o da fenaymış :)