suyumuz hasta

  3
  keyiftuccari 2.5.2016 22:48
  bir arkadaşım anlatmıştı. japon balığı almış. işten sonra evine gidip balığını seyrediyormuş. şahaneymiş seyretmesi, böyle dalga dalga gidiyormuş balık. ama bir süre sonra balık yan yatmış, debelenmeye başlamış. kavanoza koyup deniz biyoloğu olan bir arkadaşına götürmüş. biyolog incelemiş, demiş ki;

  – iyi haberim var, kötü haberim var, hangisinden başlayayım?

  – hangisinden istersen

  – iyi haberim balık hasta değil. kötü haberim suyun hasta.

  – su hasta olur mu ya?

  – evet olur, iyi oksijen almıyor bu su. bundan dolayı bir bakteri girmiş .ve bu bakteri balığın sinir sistemini böyle etkilemiş.

  – ne yapmam lazım?

  – balığın suyunu değiştireceksin , bir de pompanı değiştireceksin.

  su değişince, pompa sistemi değişince gerçekten de balık iyileşmiş bir süre sonra. yine şahane biçimde dalga dalga gitmeye devam etmiş!

  bizim suyun hastalığı ne peki? korku kültürü. korku kültürü yaşamda gücü temel olarak kabul eder. hayatta en önemli şey güçtür. bu nedenle yaşam sürecinin kendisini sıfırlar. mutluymuşsun, coşkuluymuşsun, zevk alıyormuşsun hiçbir önemi yok. seni güçlü kılıyor mu kılmıyor mu ona bakacaksın. bu da sonuçlarla belli olur. mevki edindin mi, para kazanıyor musun, şöhretli misin, göster bana! böylelikle yaşamın bir süreç olarak değeri yok, güç temel değerdir. güçlü olan haklıdır, çünkü o güçlüdür. güçlü olanın denetleme hakkı vardır, çünkü o güçlüdür. yönlendirir. böylelikle tüm ilişkiler ve yaşam onun üzerine oluşmaya başlar. o nedenle böyle bir toplumda insan insana ilişki yoktur, güçlü güçsüz ilişkisi vardır. kadın erkek ilişkisi yoktur, güçlü güçsüz ilşkisi vardır. patron işveren ilişkisi yoktur, güçlü güçsüz ilişkisi vardır. bir toplumda “sen benim kim olduğumu biliyor musun?” diye soruluyorsa o toplumda güçlü güçsüz ilişkisi vardır!

  (prof. dr. doğan cüceloğlu)
 • 0
  iloveimagine 2.5.2016 23:09
  suyumuzda birsey var evet gecenlerde hasta etti beni