0
kuran da dağların depremleri engelleyen kazık olduğuna dair ayet

bilim dağların depremi engellediğini yeni yeni keşfetmişken Kuran ı kerim 1400 yıl önce söylemiş:

Nebe suresi 6-7. ayet: Biz, yeryüzünü bir döşek, dağları da birer kazık yapmadık mı? 

 • 0
  sanelorian 1 yıl önce
  Dağların depremleri "engellediği" hakkında bilimsel bir makale varsa, paylaşırsan okumak isterim
 • 0
  sadurra 1 yıl önce
  Kardeş mücahitlik gibi bir görev biçmişsin kendine anladık. Ama ben sokakta bile şu muhabbetten çok sıkıldım. Canına yandığım yapma artık be. Hayır yorum yazacağım yıllardır konuştuğum konular olunca artık yazasım bile gelmiyor. Özgün bir savunman da yok klasik argümanları savunuyorsun burada, o yüzden sana toplu bir soru-cevap yazıp cevabını da alıp bu konuda bir daha konuşmayacağım.

  Öncelikle canım kardeşim. ''namazın türkçe kılınmaması'' konusunda verdiğin örnek hiç ikna edici değil. Marka örneğinden bahsediyorum. Kur'an bir marka değildir. Sosyolojik, psikolojik ve felsefi sorunlar ve sorulara teist bir şekilde cevap aramış-vermiş bir din kitabıdır. Kur'an tanrı'nın varlığını ve kur'anın hak din olduğunu kanıt olarak sunarken ''hiç düşünmez misiniz?'' der. Yahu kardeşim benim anlamadığım dilde ne düşüneceğim ben? Bir dili öğrenirken onu öğrendiğini ''o dilde düşünmeye başlayınca'' anlarsın. Benim düşündüğüm dil Türkçe, konuştuğum değil bak, düşündüğüm. E İslam dini namazda dahi Allah'ı düşünmeyi emrediyorsa benim düşündüğüm dilde namaz kılmam neden problem olsun?

  İkinci olarak. Neden Allah kendisi yapmıyor da meleklere yaptırıyor başlığında söylediğin şey. Onu padişah olarak düşün demişsin. Kamoon şirk. Allah'ı padişah olarak düşünemeyiz. Eğer müslümansan Allah'ı Allah'ın tanıttığı şekilde düşünürsün. Allah Allahtır. O yerlerin ve göklerin sahibi olandır. Padişah yerin ve göğün sahibi mi? Değil. Olamaz da. Dünya'nın tamamına sahip olan bir tane ''insan'' çıktı mı hiç? Çıkmadı. Ama o sahip. O yüzden onu bir padişah olarak düşünemeyiz. Yahu o bir Allah. İster kendi yapar ister meleklere yaptırır. Allah lan o Allah ya.

  Üçüncü olarak. Tevbe Suresindeki kafirleri öldürün ayetinden bahsetmişsin. Hak verdiğim bir savunma yapmışsın. Fakat ben sana başka bir soru soracağım. Hacı abi, bu ayetler peygamber döneminde inmiş ve bahsi geçen ayet savaş meydanındakilere söylenmiş olabilir, itirazım yok. İtirazım olan nokta şu: O dönemde o dönem insanına inen bir ayet bugünlere niye geliyor? O gün yaşanmış bitmiş bir olayı biz niye görüyoruz? Madem olay bu kadar basit Rabbimiz bir not düşseydi altına ''sevgili mü'minler bu bir tarihi olaydır ve ders çıkarmanız gerekir'' diye. Niye yapmamış? Biz niye bugün Allah'ı anlamaya çalışırken 1400 yıl önceki kitaptan anlamaya çalışıyoruz?

  Dördüncü itirazım bu başlıkla ilgili. ''!400 yıl önce söylemiş''. Aa ne güzel. O zaman bilimi araştırmayı falan boşlayalım biz. Kur'an söylemiş ağbi zaten diyerek konuyu kapatalım. Olur mu? Olmaz. Kur'an 1400 yıl önce söylediyse bile -ki ''biz evreni genişletmekteyiz'' ayeti bence söylediğine gayet de kanıt- bugün kur'anın hak din olduğuna kanıt olarak bu argüman sizi sıkmadı mı?

  Beşinci olarak. Kardeşim buralarda hz.osman bir gün ya da bir peygamber rüyası gibi hikayeler anlatıyorsun. Bunları anlatmaya çalıştığın adamlar peygamberi, allahı tanımıyorlar sence rüyaymış hz.osman mış umurlarında olur mu? Cübbeliye soruyorlar ''kur'an değiştirildi mi?'' diye ''değiştirilmedi kur'anda yazıyor'' diyor. Lan adam zaten o kur'ana inanmıyor ki. Adama delil sunacaksan, dinler tarihinden şundan bundan sunsana yahu.

  Son olarak: Hadis ve sünnet hakkında ne düşünüyorsun?

  Not: Kardeş yani açtığın başlıklarla falan sonunda tek sevmediğim tartışmanın içine girdim çok sağol allah razı olsun..

  0
  heisenberg12 1 yıl önce
  Açıklama yapmadan önce şunu söyleyeyim. Öncelikle şaşkınlığımı dile getirmek istiyorum. Ben dini araştırmalarım sonucunda gözüme çarpan, beni etkileyen önemli gördüğüm noktaları daha fazla insanın istifade etmesi için uğraşırken, bana gelen eleştirilerin büyük kısmının inanmayan arkadaşlardan değil de belki de namazlarına çok dikkat eden ve müslüman kesimden olması çok şaşırtıyor beni. Yahu ben kendi açımdan olaylara bakıp yorumluyorum, belki inanmayan birinin kalbine dokunur diye. Müslüman kardeşlerim de "bu ne saçmalık" naralarıyla eleştiriyorlar. Tamam güzel kardeşim gelin o zaman daha iyi gördüğünüz bilgiler içeren başlıklar açın. Benim yanlış yaptığımı siz doğru yapın ki insanlar yararlansın. Açıklamalarımda katı değilimdir, elbette yanlışlarım olabilir ama daha iyi bir dille tenkit edebilirsiniz.

  1. nokta : burada sadece Allah a inanmayan insanlar yok kardeşim. Paylaşımlarım illa Allah ın varlığını kanıtlar nitelikte olacak diye bir kuralım da yok. Müslüman kesime hitap eden hikayeleri paylaşmamda ne mahsur var anlamış değilim.

  2.nokta: Kuran da geçen bilimsel mucizeler, insanların bilimde ilerlemesiyle gün yüzüne çıkar zaten. Hiçbir gerçek müslümanın "kuran söylemiş zaten abi" diyeceğini sanmıyorum. Aksine islam dini bilimsel çalışmaları desteklemektedir. 1400 yıl önce Kuran ın söylediğini yazmam yanlış mı? Ya da bu bilimi gözardı edelim anlamına mı geliyor? Elbette hayır. Neden böyle bir şey söylediğini anlamış değilim.Senin de dediğin gibi Allah kuran da yüzlerce kez "hiç düşünmeyecekler mi" demektedir.
  BAKARA SURESİ 164. AYET: "Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzüün sürelerinin değişmesinde, insanlara fayda sağlamak üzere denizlerde gemilerin süzülüşünde, Allah ın gökten indirip ölmüş yeri canlandırdığı yağmurda, ve yeryüzünde hayat verip yaydığı canlılarda, rüzgarların yönlerini değiştirip durmasında, gökle yer arasında emre hazır bulutların duruşunda, elbette aklını çalıştırann kimseler için Allah ın varlığına ve birliğine nice deliller vardır" Bu müthiş bir ayettir. Allah bu ayetinde ilmin istifadesiyle Kendisini arayabileceğimizi ve bulabileceğimizi söylemektedir.

  3. nokta: 1400 yıl önceki olaylar bu dönemi bağlamaz demişsin kısaca.
  Arkadaşım bu dönemde savaş olmuyor mu, esir alınma durumları yaşanmıyor mu. Bu ayet elbette bu dönemi bağlar.

  4. nokta: Kardeşim kusura bakma, affet ama bu Allah ın padişah olmamasıyla ilgili söylediklerin bana yaşını sorgulatıyor. Bu bir örneklem. İnsanların konuyu daha iyi anlaması için, gözlerinde daha iyi canlandırması için verdiğim basit bir örnek. Bu açıklamamdan "Allah insandır" demişim gibi bir anlam çıkarmana şaşırdım.

  5. nokta: Namazın türkçe okunması hususu ile ilgili başka bir arkadaşa açıklama yapmıştım.Şöyle ki:
  Bak bir zamanlar ben de türkçe okunabileceği taraftarıydım. Ama yaptığım araştırmalar sonucunda meallerin gerçekten orjinalini karşılayamadığını öğrendim.
  Mesela Rahman suresi 1. ayet: "Errahman" dır. Sen sahip olduğun türkçe meal bilgisiyle bunu "merhamet eden, merhamet sahibi" diye çevirirsin. Ancak " Rahman" lafzı bu kadar basit değildir. Eleştirinde samimi olduğunu düşünerek açıklama yapacağım.
  Rahman ın kökü "rahme, rahim" den gelmektedir. Yani hamile kadınların durumuna denir. Hamile bir anne evladının nasıl olduğuyla ilgilenmeksizin bütün ihtiyaçlarını karşılamaktadır ve aşırı koruyucudur. Rahman da bütün ihtiyaçlarını karşılayan koruyucu olan Rabbimizdir.

  Ayrıca "merhamet" ceza verilmesi gereken durumlarda uygulanır. Örn. "yaptıkların iyi bir dayağı hakediyor ama merhamet ediyorum" gibi. Ama Rahman böyle değildir. Herhangi bir ceza söz konusu değildir.
  Diğer bir husus ise şudur: Errahman Kuran da mübalağa sigasıyla kullanılır. Bu da aşırılık ve alışılmadıklık anlamı katar. Örneğin: "Atiş" susuzluk demektir. Ama "Atşan" susuzluktan ölme derecesinde bir durumu ifade eder. Aynı şekilde "ğadip" kızgın demektir. Ama "ğadban" delirtecek kadar kızgın anlamına gelir.

  Errahman a baktığımızda ise bu siga ile yorumlarsak "aşırı sevgi, aşırı rahmet" anlamına gelir. Yani merhametin nihai halidir.
  0
  sadurra 1 yıl önce
  Eyvallah kardeş, ''daha iyi bir dille tenkit edebilirsiniz'' demende haklısın. Kusura bakma biraz sert olduysa dilim affola.
  - Allah ''insandır'' anlamı çıkarmadım. Sadece padişah örneğinin klişe ve zayıf olduğunu vurguladım.
  -Anlamadığın şeyi açıklayayım. Kur'anın ''bilimsel gelişmeleri'' 1400 yıl önce söylemiş olduğunu yazman ya da bunu iddia etmende problem yok. Fakat ne yazık ki bugün müslümanlar yeni bir bilimsel gelişme olduğunda ona sevinmek ve yeni bir şey bulmuş olmanın heyecanını duymak yerine, yani bilimsel bir buluşa değer vermek yerine onu kur'an da arayıp bir şekilde bulup yahut bir ayeti o gelişmeye uyarlayıp ''la bilim ne yaa, allah yazmış usta, ayetler var ayetler!'' demektedir. Örneğini çok gördüm. Ve her geçen gün görmeye devam ediyorum. Bitmiyorlar yani.
  -1400 yıl önce olan olay, dediğin gibi bugün savaş durumunda olduğumuzda bize geçerli bir ''ders'' verebilir. Fakat bize bugün o savaşla ilgili ayet inmez. Çünkü Muhammed son peygamberdir. Örnek vermek gerekirse: Hz. Muhammed, yahudilerle birlikte hareket ettiği zamanlarda yahudiler ihanet edince o zaman yahudilerle yapılan antlaşmayı yahudiler bozmuş ve bir daha onlarla birlikte hareket etmemiştir. Bunu bilen müslüman ''onlarla anlaşma işi bitti'' diyor. ''Kardeşim ama peygamber birlikte hareket etmiş'' diyorsun. ''İyi de anlaşma bozulmuştur'' diyor. Müslüman, 1400 yıl önce yaşanmış olan olaydan sonra ne yapacağını bilemiyor. Gördüğün üzere, geçtim ayeti canlı canlı olan olaydan sonra bile bir karara varamıyoruz. Herkes kendisine göre bir karara varıyor. Bu bir örnekti sadece. Kur'anın bilimsel açıdan ters düştüğü bir ayet bende bilmiyorum açıkçası, fakat sosyolojik manada o dönem ki arap toplumunu düzenleme maksadı taşıdığı için ancak o ayetlerden alınacak ''dersler'' olduğu düşüncesindeyim.
  -Türkçe meselesine gelince. Yani dediğin anlamları olan ayetleri madem arapça okumak durumundayız, her müslüman arapça bilmeli. İşte bu her müslümanın arapça bilmeli düşüncesi aslında kur'anın tüm milletlere indiği düşüncesine ters. Çünkü eğer ki inmiş olduğu millet ''sadece'' araplar olmasaydı tüm milletler onu meallerden anlayabilirdi. Ama senin iddiana göre arapçası en hası ve güzeli olduğu için, onu türkçe çok da iyi anlayamıyoruz. Yani verdiğin kelime örneği üzerinden bunu söylüyorum.
  -Son soruma cevap vermemişsin ama, eyvallah kardeş :)
  0
  heisenberg12 1 yıl önce
  1- Abi klişeliği orjinalliği niye bu kadar kafaya takıyorsunuz anlamış değilim. Burda amaç daha fazla insana ulaşmak değil mi? Padişah herkesin anlayabileceği bir örnek. Takılmayın böyle şeylere

  2- Bilimsel gelişmeleri es geçip "Kuran da var zaten" diyenlerle aynı görüşte değilim zaten. Yaptıkları bence de doğru değil. Yazılarımdan anlaşılıyor sanırım

  3- Evet o olayların Kuran da geçmesi ders niteliğindedir. Allah bu tür olaylar üzerinden gelecek nesillere nasihat verir. SAD SURESİ 87. AYET: Bu Kuran alemler için biir öğüttür.

  4- İdeal olan elbette her müslümanın arapçayı bilmesidir. Ancak bu ütopik bir istektir. Ancak Kuran ı açıklayıcı mahiyette bir çok tefsir bulunmaktadır. Eğer kişi dininde samimi ise "ya kim uğraşır tefsirle, mealini okurum yeter" diye düşünmek yerine öncelik sıralaması yapmalıdır. Günümüzün kaç saatini boşa harcadığımızı düşünsenize. Filmler oyunlar eğlenceler vs...

  Son sorunu farketmemişim. Hadis ve sünnet konularında derinlemesine bilgim yok. O yüzden temkinli davranmaktayım. En büyük hadis ravilerinden olan Ebu Hureyre ye olan güvenimin zedelenmesine neden olan bir kaç hadise yaşandığını biliyorum. O yüzden körü körüne hiçbir hadise itimat etmem. Araştırma yapmak gerektiği kanaatindeyim. Sünnet de aynı şekilde
 • 0
  neyzentevfik 1 yıl önce
  dağların depremleri engellediğini söyleyenin hangi bilim veya bilimci oldugunu paylaşsaydınız da bizde bilgilenseydik.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...