0
islamda kadın ve erkeğin eşitliğinin kanıtları
kaynak Dr Zakir Naik dir. 

Diyelim ki iki öğrenci var ve sınav oldular. Bir öğrencinin adı A diğerinin B

A isimli öğrenci 10 soruluk sınavın ilk sorundan 10 puan ikinci sorusundan 9 puan, diğer 8 sorudan da 8 puan alarak toplamda 83 puan toplamıştır.

B isimli öğrenci ise ilk sorudan 9 puan ikinci sorudan 10 puan diğer 8 sorudan 8 puan alarak 83 puan toplamıştır.

sonuçlara baktığımız zaman her iki öğrencinin aldıkları toplam puanda eşit olduklarını görürüz. ama bazı sorularda A öğrencisi B öğrencisine göre yüksek puan almıştır. Bazılarında ise B öğrencisi A dan yüksek almıştır. yani A ve B öğrencileri EŞiTTiR AMA AYNI DEĞiLDiR.

islam dini de bunu söylemektedir. Örnek verecek olursam;

Bir sahabi Hz. Muhammed e sevgiyi en çok kim hakeder diye sorunca Hz muhammed 3 defa üstüste "Annen annen annen sonra baban" cevabını vermiştir.

demek ki sevgi konusunda anne bir adım öndedir.

diğer örnek: Nisa suresi 34. ayette erkeklerin kadınların koruyucusu oldukları vurgulanmaktadır. yani eve hırsız girse ortaya çıkıp ev ahalisini koruyacak kişi doğal olarak erkektir.

diğer örnek; kadınlar emzirirken erkekler emziremez,

bu örnekler çoğaltılabilir. sonuç olarak önceden belirttiğim gibi iSLAM DiNiNDE KADIN VE ERKEK EŞiTTiR AYNI DEĞiLLERDiR.     

 • 0
  weneedanarchy 1 yıl önce
  really? :/
 • 1
  namelessuser 1 yıl önce
  bunu biraz daha genişlet arkadaşların kafalar inanmama üstüne programlı. ama beğendim
 • 1
  getsukage 1 yıl önce
  Kadin erkek esitligi soz konusu degildir. Bunun icin sana binlerce ornek verebilirim dostum ama vaktini almadan kisaca ozetlemeye calisayim bakis acimi... Hatta belkide beni ikna edersin diye birkac soru sorayim.
  Kadin erkegin kaburgasindan meydana gelmis diye duydum, ihtiyaclarini karsilasin diye.
  Bir kadinin bir kocasi, bir erkegin ise alabildigine karisi olabiliyor bu ne demektir?
  Bir erkek ahirette cennete gittigimde huriler onu karsilayacaklqr, kadinlari ise kabul ederseler eski kocalari. Bu nasil bir ayrim boyle? Ladinlari neden "hurettinler"karsilamiyor?
  Erkekler tum kadinlari gozleyip rahatca gezebilirken kadinlarin 60 dereceyi bulan havalarin bulindugu arabistan gibi bolgelerde kara carsafla gezmesindeki mantik nedir??
  Dort gozle yanitlarinizi bekliyorum dostlarim...
  0
  heisenberg12 1 yıl önce
  1. Erkeklerin 4 kere evlenme zorunluluğu yoktur kardeşim. Ama nedense böyle bir algı oluşuyor zihinlerimizde. 4 defa evlenmeye "ruhsat" vardır. Diyelim bir adamın karısı çok hasta ve kadınlık görevlerini yerine getirememekte (kadınlık görevinden kastım her emre koşan kul, köle değildir, bir evlilikte erkeklerin de kadınların da görevleri vardır birbirlerine karşı o manada) Şimdi bu durumda erkek ya karısını çok zor durumda bırakarak boşayıp yeniden evlenecek ya da zina yapacak. AMA islam dini bu iki durumu da engellemek için erkeğe "sen karını boşama, yeniden evlen ve zinadan kaçın" der. Diğer bir husus da şudur ki; bu ruhsat sanki şimdiki zamanda verilmiş gibi düşünüyor insanlar. O devrin şartlarına bakacak olursak; kadınların hiçbir hak ve hukuku yoktu. Erkek istediği kadar kadınla evlenebilirdi. Bir baba kızını istediği ile evlendirebilirdi. Ama islamda kadının mutlaka rızası bulunmalıdır. Şu iğrençliğe bak ki; bir adam karısını güçlü ve soylu çocukları olan başka bir adamla zina etmesini, böylece daha iyi evlatlara sahip olmayı isteyebiliyordu. İki adam nikahlı eşlerini değiştirebiliyordu. On kişiden az olmak üzere birta­kım erkekler aralarında anlaşarak bir kadını ortak eş edi­nirlerdi. Kadın hamile kalır ve doğurursa bu erkekleri da­vet eder “yaptığınız işi biliyorsunuz, işte bu çocuk doğdu” der ve onlardan hangisini sevmiş ise çocuğu ona nisbet ederdi. Bu adam da bunu kabul etmek zorunda kalırdı.

  2. Kadınlar neden 4 erkekle evlenemiyor açıklayayım. Bir erkeğin 4 eşi olursa ve herbirinden bir çocuğu olursa, çocuğun anne ve babası kesin olarak bellidir. Çocuk kime anne kime baba diyeceğini bilir. Ama kadının dört kocası olursa ve çocuk doğurursa babası kim bilinebilir mi ? büyük karmaşa olur. Ayrıca bu durum islamda çok önemli bir yeri olan miras meselesini de sekteye uğratarak hak kayıplarının oluşmasına neden olur.

  Diğer sorularına da cevap verebilirim ama bu açıklam çok uzun oldu. Burdaysan devam edicem
  0
  getsukage 1 yıl önce
  Yanitlarini merak ediyorum elbette. Uzun olmasindan kimsenin rahatsiz olacagini dusunmuyorum. Birde bu kadinlik gorevleri tam olarak nedir aciklayabilirmisin rica etsem?
  Bu arada 2. Belirtini hic tatmin edici bir aciklama olarak kabul edemiyorum dostum nedenini de hemen aciklayayim.

  Bildigin gibi sevgili dostum, orta caga giris doneminden dahi once arabistan gibi vahsiligin ve sapkinligin bolca serpistirildigi bir bolgede habire insan olumlerinin yasandigi asikardir. Etraftaki eli silah tutan her erkegin katildigi bu savaslarda bolca insan kaybina ugranmasi da gayet ongorulebilir. Ben bahsi gecen 4 evliligin mubah kilinmasini etraflarinda kocalari vefat etmis bayanlarin hayatta kalmaya yonelik ihtiyaclarinin karsilanmasi nedeniyle gerceklestigini dusunmekteyim. Bildigim kadariyla asil esin senin bedensel ihtiyacini gidermekte, diger esler ise ev islerine yardim etmekteler. Yanlisim varsa duzelt beni lutfen.
  0
  heisenberg12 1 yıl önce
  Kadınlık görevlerimden kastım öncelikle cinsel birleşme, evin geçimini sağlamak, çocukların bakımını üstlenmek vs. Bu söylediklerim yeni şeyler değil. Her devirde evli olan her kadının yapmakla mükellef olduğu görevlerdir. Bunun gibi erkeklerin de görevleri vardır. Öncelikle cinsel birleşme, evin maddi ihtiyaçlarını karşılama vs..

  Bak bu açıklamalarıma geçmeden önce yukarıda anlattığım o dönemin kadınlarına uygulanan iğrenç uygulamaları iyice hazmetmeni istiyorum.

  Elbette senin söylediğin gibi dul kadınların korunmasına yönelik olarak da 4 defa evlenilebilir. Benim söylediklerim bu noktada seninkilerle çelişmiyor ki zaten. Hatta peygamber efendimiz de yaşı geçkin bir kadını himayesine almak için evlenmiştir.

  "Asıl eşin bedensel ihtiyaç için, diğerlerinin de ev işleri için" olduğunu düşünmüyorum. Bir erkeğin 4 eşi varsa hepsine adil davranmalıdır. Yani her gününü birine ayırmalıdır. Ancak bir erkeğin bir eşini diğerlerinden daha çok sevmesi doğal bir durumdur yaratılış itibariyle. Kuran da bununla ilgili ayetler mevcut.
  NİSA SURESİ 129. AYET: Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kadınlar arasında adaleti yerine getiremezsiniz. Öyle ise (birine) büsbütün gönül verip ötekini (kocası hem var, hem yok) askıda kalmış kadın gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız, şüphesiz Allah çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir. (Diyanet işleri meali)

  Senin bahsettiğin ev işlerini yerine getirenler cariyeler olabilir.

  0
  getsukage 1 yıl önce
  Yo hayir bahsettigim konu cariyeler degil esler. Ben bir din alimi degilim ancak az once "himayeye almak" deyisinde bulundun. Sanirim esin ile himayene aldigin kadin kavramlarini bir tutuyorsun. Sana siginan birine veya korumama aldigim bir bayana el surmek yanlizca midemi bulandirir. Bu imkansizdir sahsim adina. Nitekim sunu fark ettim ki "baslica gorevler" adi altinda iki sey on planda.
  Cinsel birlesme.
  Gecimi saglama.
  Sanirim az once ilki icin olan gorusumu acikca belirttim. Katilmaniz beni mutlu ederdi nitekim ilk sirada "cinsel birlesme" ibaresini kullanmissiniz. Ve buyuk resime bakildiginda "izin cikti, diledigim gibi 4 esimle birlikte olabilirim" izlenimi yaratiyor.
  Ikinci basligina yonelik olarakta 1 kadin 1 cocuga rahatlikla bakabilir, evi cekip cevirebilir. Kadin dolayisiyla cocuk kisacasi birey sayisi arttikcada masraf artar ve elbetteki daha cok para kazanmak adina bir kadina daha ihtiyac duyulur.
  Mantikli olmanin yani sira durust ve ahlak sahibi bir selilde yaklasmaya calisiyorum bu konuya. Ve sunu hatirlatmak istiyorum ana konu basligimiz "esitlik" sen ise dostum erkegin haklarini koruyan bir takim gerekceler sunmaktasin. Hatta oyle ki bunu bana degil daha ziyade kendine sunar bir tavrin var. Bu noktada sunu daha bir gonul rahatligi ile soyleyebilirim ki esit degiller. Eger aciklama yapmaya devam etmek istersen lutfen ilk yorumumdaki diger sorularimi yanitla. Ancak bu konusmanin cirkin bir sekilde defil medeni ve mantikli bir sekilde devam etmesini veya sonlanmasini canigonulden istiyorum.
  Saygilar...
  0
  heisenberg12 1 yıl önce
  Tıpkı senin gibi ben de bir alim değilim. Yani söylediğim herşeyi doğru telakki etmemelisin. Eksik söylediğim fazla söylediğim olabilir ama bunlar kendi görüşlerim. Fetva vermiyorum.

  Israrla belirtmeme rağmen sanırım görmek istemiyorsun. Tekrar edeceğim. İslamdan önce kadınlar sadece et parçasıydı. işlevleri sonlanınca da bir kenara atılırlardı. Cahiliye devrinde "kadınlara mirasdan adilce pay verilmeli" deseydik muhtemelen bize gülerlerdi. Ama islam dini bunlara son verdi. Kadının da belli hakları olduğunu bu hakların onlara teslim edilmesi gerektiğini vurguladı. İslamdan önce erkekler tarafından beğenilmeyen eşler bir kenara atılırlardı ayette belirtildiği gibi. Ama islam her eşe adil davranmaya davet etti. Bu sana basit bir olaymış gibi mi geliyor anlamıyorum ama ikincil planda olmak hatta bazen planda dahi olmamak çok can sıkıcı bir durumdur. Kadınların şahitlikleri daha önce kabul edilmezdi. İslam kadınların söz hakkı olduğunu, gerektiğinde şahitlik yapabileceklerini belirtti. Ve sayamadığım daha bir sürü hak verildi kadınlara. Buna rağmen "sen erkeğin haklarını koruyan" bir tutum sergilediğimi düşünüyorsun. O devrin erkeklerini düşünsene bir. Bu kısıtlamalar sence erkeklerin mi işine geliyor yoksa kadınların mı ?

  Konuşmamızın seviyeli bir şekilde devamını ben de isterim. Biz düşman değiliz. Her ikimiz de müslümanız ve bu bile birbirimize iyi davranmamız için geçerli, yeterli bir sebeptir. Selametle...

  Erkeklere huri verilirken kadınlara ne olacak sorun için bu açıklamama bakabilirsin http://www.puiv.com/i/PA5H0T8J


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...