9

anketimiz sonlanmıştır. teşekkür ederiz.

 • 0
  ofsaytsizburak 7 ay önce
  eskiden gelsin isterdim ama gelirse avrupa ile gerilmiş olan ilişkilerimiz çok daha gerilecek ve idam cezası neredeyse her suçluya uygulanabilecek konuma gelir türkiyeye. kontrol altında tutulamaz.
  0
  tombalaci 7 ay önce
  avrupa'ya bu kadar bağımlı kalmamalıyız artık.
  1
  ofsaytsizburak 7 ay önce
  sorun bağlı olmak ya da olmamak değil. bunun sosyal ve diplomatik ilişkilerle alakası var.

  sosyal açıdan bakacak olursak avrupa'da yaşayan tonlarca vatandaşımız ve türk asıllı insanlarımız var. bu insanların hayatları avrupa'da yükselen milliyetçlik sebebiyle zaten zor. avrupa ile ilişkilerimizi geriletince onların hayatlarını daha fazla zorlamayalım. aynı zamanda ülkenin eğitim seviyesinin belli bir seviyeye gelinceğe dek batıyı örnek almamız lazım. avrupa'ya öğrenci gönderip almamız lazım en basit örneği bu mesela. diğer örneği ise şöyle verebilirim son dönemlerde avrupa ile yaşadağımız olaylar sebebiyle esn'(öğrenci değişim programı)de çok problemler yaşandı. çoğu ülkelerin okulları bizim ülkelerin okullarına kapıyı kapattı. şuan neredeyse sadece yabancı okullar öğrenci gönderip alabiliyor. devlet liseleri için aynı şey pek geçerli değil artık.

  diplomatik olarak bakarsak şöyle söyleyeyim onlar ne kadar kabul etmese de türkiye'nin bir ayağı avrupa diğer ayağı ortadoğudadır. insanlarımızın çoğu batı tarzı hayat yaşamya başladı tabi bunu batı kapitalizmine bağlayabilirsin ama öyle ya da böyle batı tarzı hayata alıştık. şuan için avrupa bizim içimizde kritik bir yeri var.
  bu konu içinde farklı pencereden bakarsan da avrupa ile gerileyen ilişkilerin ihracat ve ithalat rakamlarımızda değişiklik olacaklarını görürsün.


  özetleyecek olursak hollanda'nın tarımı bizden daha iyi kullandığını görüyoruz. yeterince iyi ve güçlü değiliz. belli bir seviyeye gelene dek gelişmeleri takip edip bunları kendi lehimize çevirmeliyiz. osmanlı'nın düştüğü hataya düşmemeliyiz. osmanlı'da bu hatasını farketmişti ama geç olmuştu hatırlatayim.
  0
  bobina 7 ay önce
  la la land
 • 4
  filozofunsakali 7 ay önce
  dönüşü olmayan bir ceza, insanın ölüm yargısı vermesinin doğru olduğunu düşünmüyorum. insanların birbirini öldürmesindeki salaklığı anlamıyorum daha doğrusu. daha disiplinli bir ceza verilmeli. tecavüzcüyü hadım etmek bir seçenek olabilir mesela şerefsiz adilere az bile bence. yani tecavüzcüsüyle evlendirilmesin kadınlar böyle bir adalet anlayışı olmasın. alkollü iken birine zarar vermek, bir suç işlemek para cezası + 10 yıldan başlasın boyutuna göre; üstüne birde alkol kullanımı yasaklansın eğer bir daha alkol kullanırken yakalanırsa müebbet verilsin bununla yetinilmesin her gün bir işte çalıştırılsın ve onun karşılığında bir şey verilmesin sadece günlük yemeği ve bakım masrafları giderilsin hatta bu ceza sıkça kullanılsın boş boş hücrelerde oturulmasın. katillere ne gibi bir şey diyebilirim bilmiyorum, benim lügatımda benim anlayışımca canlıya zarar vermek öldürmek olmadığı için ama dünyanın gerçeğinde olduğunu kabullendiğim için bir şey söyleyemiyorum. yani insanları bilinçlendirip, cahil bırakmamak gerekiyor aslında. ahlak bilincini insanlara aşılamak gerekiyor. empati kurmayı öğretmek gerekiyor. ama işte ütopyadan başka bir şey değil bu da. ne desem bilemedim derin konular.
  0
  katilpalamut 7 ay önce
  tecavüzcüleri emniyetin 5. katında hadım ediyorlar zaten ben 1 kere denk geldim
  0
  ofsaytsizburak 7 ay önce
  ne olursa olsun polis,asker cezayı veremez,vermemeli. eğer bu ülkede demokrasinin ayakta kalmasını istiyosanız hukuğu herşeyin üstünde tutmanız lazım.
 • 1
  darkier 7 ay önce ~ 4 ay önce
  kesinlikle gelmemelidir. çok büyük bir suç işlenmiş olsa bile bunun cezası idam gibi oldu-bitti bir ceza sistemi olmamalıdır. daha detaylı halini (pi: @filozofunsakali) yazmış. aynı sebepten ötürü ben de hayır diyorum.
 • 2
  hedap 7 ay önce
  sadece terör suçuna bulasmislar için kesinlikle gelmelidir.
  hapise atıyorsun çıkınca nasıl olsa amacim yok diyerek kendini yine teröre veriyor.
  bunun gibilerinin yaşaması toplumun huzuruna ve refahına kast etmekle aynıdır.
  altyapıdan beslenen junior teröristlerin gelişmesini de yüzde 80 90 oranında durdurur.
  ab bunu sadece türkiye yi kıskaca almak için kullanıyor, idam cezası olan abd ile transatlantik antlaşmasını yapmak icin dört dönüyorlar.
  ab ye bakınca zaten çoğu ab üyesi batma eşiğinde.
  ıngiltere brexit kararı aldi, fransa da bile en güçlü aday brexit kararını alacağını vaad ederek seçime gidiyor.
  1
  ofsaytsizburak 7 ay önce
  evet ama türkiyeye idam cezası gelirse bu iş sapından çıkar bir zaman sonra teröristlere değil de başka suçlulara da uygulanmaya başlanır.

  ayrıca elinde silah olan teröristle takım elbise giyen terörist gözümde aynıdır. bundan yola çıkarak terör örgütüne üye olmakla suçlanan siviller de idam edilecek. ya diyelim adam suçsuzsa ? mesela ergenekon davasının fetö oyunu olduğu ortaya çıktı eğer o vakit idam cezası olsaydı suçsuz bir sürü kişinin canı alınacaktı.
  1
  hedap 7 ay önce ~ 7 ay önce
  evet doğru söylüyorsun.
  ışin ucu boka sarabilir
  1
  ofsaytsizburak 7 ay önce
  idam cezası ortadoğu ülkeleri için bir numaralı caydırıcı cezadır. bunun sebebi ortadoğu'nun çok fazla ırka ev sahipliği yapması. selçuklular,iranlılar,abbasiler bu cezayı çok iyi bir şekilde kullandılar. fakat onların sisemi oturmuş,temeli sağlam bir devletleri vardı. bizim devletimiz 15 temmuzdan sonra yenilenmeye girdi. temelin yapım aşamasındayken kat çıkılmaz. devletimiz iyi bir şekilde oturunca idam cezası düşünülebilir. fakat şuan için olmaz.
 • 1
  captainflint 7 ay önce
  güzel türkiyemiz de ismi kadar herşey güzel gitmiyor.herşeyin bokunu çıkarmada en üst seviyedeyiz ki bunu da çıkaracağımıza inanıyorum.fetö olaylarında o kadar masum insanlar var ki ha eğer gelecekse idam edilmesi gereken ilk kişi abdullah öcalan ve fethullah gülen dir.bu ikisi öncelikle idam edilmezse hiç kimse kusura bakmasın o ölen piyon insanlar(ki en alt kesimin ne kadar masum olduğunu herkes biliyor) teker teker idam edilecek.böyle bir şey olursa bu şov çabasıdır.geçmişte cemaati her organa sokan kesim bir anda melek oldu.ha eğer idam edecek birini arıyorsanız yavşak çok.girin akpye girin çıkar ilişkisi olmayan insanları aradan çıkarın diğerlerini atın gitsin.
  0
  ofsaytsizburak 7 ay önce
  kaptan flint be konuyla alakası yok ama çok özledim diziyi :(
  1
  captainflint 7 ay önce
  sorma be kardeşim piyasadaki saçma dizileri gördükçe gözüm yaşlanıyor..
  0
  ofsaytsizburak 7 ay önce
  the last kingdom'ı izliyorum bence küçük bütçeli ama güzel bir dizi onu takip ediyorum her cuma sezon finaline de 3 bölüm mü ne kaldı o da bitecek. black sails piyasanın en sağlam dizilerinden biriydi her pazar mutluluk kaynağım olurdu nerdeyse. şimdi izlenecek dizi yok.
  1
  ofsaytsizburak 7 ay önce
  bi de black sails gibi bir kaliteli dizinin bir daha geri gelmeyeceğini düşünmek de beni derin yaralıyor. özledik kaptan vane'i flint'i bill'i gates'i kaptan rackham'ı
  1
  captainflint 7 ay önce
  allahtan şuanda better call saul var ben onu izliyorum tavsiye ederim çok güzel bir dizi..
  0
  ofsaytsizburak 7 ay önce
  güzel aksiyon filmi yok piyasada.
 • 0
  ananyamus 7 ay önce
  bir baslikta daha soylemistim, ergenekoncu diye vatanseverleri iceri tikip cozum sureci ayagina orospu cocuklarinin onunu acanlar. daha sonra prdn cnm diyip salanlar ya bu adamlari idam etseydi? ıdama karsi degilim destekciyim ama bu hukumetle olmaz.
 • 0
  sbbb3 7 ay önce ~ 7 ay önce
  turkiye icin uygun degil. suclu sucsuz herkesi idam eder, iktidardaki insan musveddeleri.
 • 0
  katilpalamut 7 ay önce
  ben idama evet deme düşüncesinde idim. fakat yazılanları okuyunca düşüncelerim değişti hepinize teşekkür ederim.
 • 1
  heylano 7 ay önce
  bugün gelse suçlulara gerçekten iflah olmaz suçlulara uygulansa başta evet amacına uygun olabilir ya sonra ? korkarım kardeş ben bu işten siz hiç kurunun yanında yaşın yanmadığı bu tür bir uygulama gördünüz mü ?
 • 0
  3mmm 7 ay önce
  gelmeli vatan hainlerini katilleri tecavüzcüleri hırsızları biraz assınlar ülke az ferahlasın
 • 0
  rust 7 ay önce
  gelmemeli. bu ülkeye idam gelirse ilk asılacak olanlar solcular arasından seçilir
 • 2
  4technician 7 ay önce
  türkiye'ye idam gelse bahse girerim aşağı yorumda arkadaşın dediği gibi kontrol altına alınamaz. basit suçluları hemen idam ederler bi yerden sonra.

  gelelim asıl meseleye. bana kalırsa idam olayı tamamen araplaşmamıza doğru atacağımız en büyük adım olacaktır. hainleri, tecavüzcüleri koy ömür boyu hapise tamam işte muhteşem olur. fakat idam gelirse her turlu bahse girerim suçsuz insanlar siyasi görüşlerinden dolayı dahi idam olacaklardır.
 • 1
 • 0
  lazcoder 7 ay önce
  21. yüzyılda 2017 yilindayiz


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...