9

sizce idam gelmeli mi ?

anketimiz sonlanmıştır. teşekkür ederiz.

 • 0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  eskiden gelsin isterdim ama gelirse avrupa ile gerilmiş olan ilişkilerimiz çok daha gerilecek ve idam cezası neredeyse her suçluya uygulanabilecek konuma gelir türkiyeye. kontrol altında tutulamaz.
  0
  tombalaci 1 yıl önce
  avrupa'ya bu kadar bağımlı kalmamalıyız artık.
  1
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  sorun bağlı olmak ya da olmamak değil. bunun sosyal ve diplomatik ilişkilerle alakası var.

  sosyal açıdan bakacak olursak avrupa'da yaşayan tonlarca vatandaşımız ve türk asıllı insanlarımız var. bu insanların hayatları avrupa'da yükselen milliyetçlik sebebiyle zaten zor. avrupa ile ilişkilerimizi geriletince onların hayatlarını daha fazla zorlamayalım. aynı zamanda ülkenin eğitim seviyesinin belli bir seviyeye gelinceğe dek batıyı örnek almamız lazım. avrupa'ya öğrenci gönderip almamız lazım en basit örneği bu mesela. diğer örneği ise şöyle verebilirim son dönemlerde avrupa ile yaşadağımız olaylar sebebiyle esn'(öğrenci değişim programı)de çok problemler yaşandı. çoğu ülkelerin okulları bizim ülkelerin okullarına kapıyı kapattı. şuan neredeyse sadece yabancı okullar öğrenci gönderip alabiliyor. devlet liseleri için aynı şey pek geçerli değil artık.

  diplomatik olarak bakarsak şöyle söyleyeyim onlar ne kadar kabul etmese de türkiye'nin bir ayağı avrupa diğer ayağı ortadoğudadır. insanlarımızın çoğu batı tarzı hayat yaşamya başladı tabi bunu batı kapitalizmine bağlayabilirsin ama öyle ya da böyle batı tarzı hayata alıştık. şuan için avrupa bizim içimizde kritik bir yeri var.
  bu konu içinde farklı pencereden bakarsan da avrupa ile gerileyen ilişkilerin ihracat ve ithalat rakamlarımızda değişiklik olacaklarını görürsün.


  özetleyecek olursak hollanda'nın tarımı bizden daha iyi kullandığını görüyoruz. yeterince iyi ve güçlü değiliz. belli bir seviyeye gelene dek gelişmeleri takip edip bunları kendi lehimize çevirmeliyiz. osmanlı'nın düştüğü hataya düşmemeliyiz. osmanlı'da bu hatasını farketmişti ama geç olmuştu hatırlatayim.
  0
  bobina 1 yıl önce
  la la land
 • 4
  filozofunsakali 1 yıl önce
  dönüşü olmayan bir ceza, insanın ölüm yargısı vermesinin doğru olduğunu düşünmüyorum. insanların birbirini öldürmesindeki salaklığı anlamıyorum daha doğrusu. daha disiplinli bir ceza verilmeli. tecavüzcüyü hadım etmek bir seçenek olabilir mesela şerefsiz adilere az bile bence. yani tecavüzcüsüyle evlendirilmesin kadınlar böyle bir adalet anlayışı olmasın. alkollü iken birine zarar vermek, bir suç işlemek para cezası + 10 yıldan başlasın boyutuna göre; üstüne birde alkol kullanımı yasaklansın eğer bir daha alkol kullanırken yakalanırsa müebbet verilsin bununla yetinilmesin her gün bir işte çalıştırılsın ve onun karşılığında bir şey verilmesin sadece günlük yemeği ve bakım masrafları giderilsin hatta bu ceza sıkça kullanılsın boş boş hücrelerde oturulmasın. katillere ne gibi bir şey diyebilirim bilmiyorum, benim lügatımda benim anlayışımca canlıya zarar vermek öldürmek olmadığı için ama dünyanın gerçeğinde olduğunu kabullendiğim için bir şey söyleyemiyorum. yani insanları bilinçlendirip, cahil bırakmamak gerekiyor aslında. ahlak bilincini insanlara aşılamak gerekiyor. empati kurmayı öğretmek gerekiyor. ama işte ütopyadan başka bir şey değil bu da. ne desem bilemedim derin konular.
  0
  katilpalamut 1 yıl önce
  tecavüzcüleri emniyetin 5. katında hadım ediyorlar zaten ben 1 kere denk geldim
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  ne olursa olsun polis,asker cezayı veremez,vermemeli. eğer bu ülkede demokrasinin ayakta kalmasını istiyosanız hukuğu herşeyin üstünde tutmanız lazım.
 • 1
  darkier 1 yıl önce ~ 12 ay önce
  kesinlikle gelmemelidir. çok büyük bir suç işlenmiş olsa bile bunun cezası idam gibi oldu-bitti bir ceza sistemi olmamalıdır. daha detaylı halini (pi: @filozofunsakali) yazmış. aynı sebepten ötürü ben de hayır diyorum.
 • 2
  hedap 1 yıl önce
  sadece terör suçuna bulasmislar için kesinlikle gelmelidir.
  hapise atıyorsun çıkınca nasıl olsa amacim yok diyerek kendini yine teröre veriyor.
  bunun gibilerinin yaşaması toplumun huzuruna ve refahına kast etmekle aynıdır.
  altyapıdan beslenen junior teröristlerin gelişmesini de yüzde 80 90 oranında durdurur.
  ab bunu sadece türkiye yi kıskaca almak için kullanıyor, idam cezası olan abd ile transatlantik antlaşmasını yapmak icin dört dönüyorlar.
  ab ye bakınca zaten çoğu ab üyesi batma eşiğinde.
  ıngiltere brexit kararı aldi, fransa da bile en güçlü aday brexit kararını alacağını vaad ederek seçime gidiyor.
  1
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  evet ama türkiyeye idam cezası gelirse bu iş sapından çıkar bir zaman sonra teröristlere değil de başka suçlulara da uygulanmaya başlanır.

  ayrıca elinde silah olan teröristle takım elbise giyen terörist gözümde aynıdır. bundan yola çıkarak terör örgütüne üye olmakla suçlanan siviller de idam edilecek. ya diyelim adam suçsuzsa ? mesela ergenekon davasının fetö oyunu olduğu ortaya çıktı eğer o vakit idam cezası olsaydı suçsuz bir sürü kişinin canı alınacaktı.
  1
  hedap 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  evet doğru söylüyorsun.
  ışin ucu boka sarabilir
 • 0
  ananyamus 1 yıl önce
  bir baslikta daha soylemistim, ergenekoncu diye vatanseverleri iceri tikip cozum sureci ayagina orospu cocuklarinin onunu acanlar. daha sonra prdn cnm diyip salanlar ya bu adamlari idam etseydi? ıdama karsi degilim destekciyim ama bu hukumetle olmaz.
 • 0
  sbbb3 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  turkiye icin uygun degil. suclu sucsuz herkesi idam eder, iktidardaki insan musveddeleri.
 • 0
  katilpalamut 1 yıl önce
  ben idama evet deme düşüncesinde idim. fakat yazılanları okuyunca düşüncelerim değişti hepinize teşekkür ederim.
 • 1
  heylano 1 yıl önce
  bugün gelse suçlulara gerçekten iflah olmaz suçlulara uygulansa başta evet amacına uygun olabilir ya sonra ? korkarım kardeş ben bu işten siz hiç kurunun yanında yaşın yanmadığı bu tür bir uygulama gördünüz mü ?
 • 0
  3mmm 1 yıl önce
  gelmeli vatan hainlerini katilleri tecavüzcüleri hırsızları biraz assınlar ülke az ferahlasın
 • 0
  rust 1 yıl önce
  gelmemeli. bu ülkeye idam gelirse ilk asılacak olanlar solcular arasından seçilir
 • 2
  4technician 1 yıl önce
  türkiye'ye idam gelse bahse girerim aşağı yorumda arkadaşın dediği gibi kontrol altına alınamaz. basit suçluları hemen idam ederler bi yerden sonra.

  gelelim asıl meseleye. bana kalırsa idam olayı tamamen araplaşmamıza doğru atacağımız en büyük adım olacaktır. hainleri, tecavüzcüleri koy ömür boyu hapise tamam işte muhteşem olur. fakat idam gelirse her turlu bahse girerim suçsuz insanlar siyasi görüşlerinden dolayı dahi idam olacaklardır.
 • 1
 • 0
  lazcoder 1 yıl önce
  21. yüzyılda 2017 yilindayiz

 • karışık

  Karışık

  135 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..