6
web yazılıma baştan başlama
merhaba arkadaşlar uzun süredir web işlerine bakamıyordum ve şimdi tekrardan başlamak istiyorum. kendim tema tasarımı yapıyorum ve kodlamakta istiyorum. nereden ve nasıl yaparak öğrenmemi tavsiye edersiniz..
 • 1
  pass 1 yıl önce
  bilgi düzeyin sıfır galiba.

  amacının ne olduğunu bilmek lazım. ileride tasarım mı yapmak istiyorsun yoksa ziyaretçi çekerek reklamdan para mı kazanma derdindesin?
  0
  lemuste 1 yıl önce
  başlangıç seviyesinde diyelim. ilerde tasarım düşünüyorum ziyaretçi derdinde değilim yaptığım tasarımları kendim kodlamak istiyorum sadece html css java ve php yeterli olacak gibi ama nasıl öğrenmem gerektiğimi bilmiyorum o konuda tavsiye alabilirsem başlayacağım inşallah. ayriyeten yönetim bilişim sistemleri okuyorum üniversitede oradan c# var ama tasarımı daha çok seviyorum :)
 • 0
  mryoda 1 yıl önce
  yav lütfen, puivdekilerinde böyle yapması canımı sıkıyor. geliyorsunuz önce bir bakın bölümde neler paylaşılmış, belki daha önce aynı soruyu sormuşlardır, belki birisi anlatmaıştır.. yazılımcı olacak adamın çok iyi araştırma yapabilmesi lazım yahu..

  bak dostum buraya ne yazmışım : https://www.puiv.com/i/5WP1G6QA
  0
  www 1 yıl önce
  sen "hangi dil ile başlanmalı"yı anlatmıştın. arkadaşın sorusu "bu dillere nasıl başlamalıyım?" gibi bir şey.
  0
  mryoda 1 yıl önce
  konunun içersinde bu sorununda cevabı var. hem konunun kendisinde hemde yorumlarda.
  0
  www 1 yıl önce
  geniş yelpazeli bir konu. haklısın.
 • 2
  jubathecoder 1 yıl önce
  öncelikle tasarım trendleri ile haşır neşir ol , material design - flat ui - metro gibi olayları araştır. daha sonra css3 media özelliği ve responsive tasarım. ordan yürürsün.

  psd to css , yada psd to worpress , veya psd to theme tarzı aramalar ile google da çok faydalı şeyler bulabilirsin.
  0
  lemuste 12 ay önce
  teşekkürler
 • 1
  herocoder 12 ay önce ~ 12 ay önce
  html css java(java değil javascript arasında dağlar kadar fark var ve hiçbir benzerlikleri yok) ve php yeterli olacaktır diyorsun. bunların hepsini bir anda yapabilmen mümkün değil. öncelikle sakin olman gerekiyor ve herşeyi senin yapman gerektiği algısını kafandan atmalısın. eğer gerçekten iyi bir tasarımcıysan neden tasarıma devam edip uı/ux öğrenmiyorsun? bu alanda çok eksik var. illa kodlamak zorunda değilsin.

  benim sana tavsiyem uı/ux design üzerine yoğunlaşman ve arta kalan zamanlarda html ve css üzerine çalışman olacaktır. programlama adına iyi yapacağın iş bence css ile harika tasarımlar çıkarmak olacaktır. eğer dersen ki yok tasarım istemiyorum illa kod da kod. o zaman c# veya java üzerinde kendini geliştirip web sitelerinin server taraflı yazılımlarını yazabilirsin.
 • 1
  codeappcompany 12 ay önce ~ 12 ay önce
  first things first diye bir kavram var.
  kişiye göre de değişebilir.
  bu yüzden subjektif davranacağım ve samimi bir dilde yazmayı düşünüyorum resmi kimlikten çıkıp.

  web mantığını öğrenmek bu işin ilk dersidir. yani bir web sayfası nasıl çalışır. server tarafı nedir, client tarafı nedir?

  işin ikinci dersi html öğrenmektir ama ilk html değil. html5.

  nesneleri süsleyen, tasarımı daha başarılı veya profesyonel hale getiren css mantığı bir sonraki ders. (css3)

  tam bu esnada javascript, angular veya node tarzı şeyler öğrenmeyi tavsiye etmiyorum. önce cefa çekmen adına (sonra sefasını sürmenin keyfini anlamak için). birazdan açıklayacağım önemini.

  ardından server tarafında kod yazmaya başlamalısın. html nesneleri üzerine kullanıcının girdiği değerleri, veri tabanına nasıl işenir, nasıl geri değer döndürülür bunu öğrenmen lazım. tabi önce veri tabanını bilmek lazım :) programlama dili (ileri seviye java ve .net teknolojisine hakim olan biri olarak) tavsiyem php. rahatça anlaşılır bir şey yeni başlayanlar için. normal php öğren, yani laravel, codeigniter tarzı framework kullanmadan. eğer php kullanmayacaksanız, asp.net kullanmayı düşünüyorsanız da hemen mvc kavramını öğrenmeyin. (birazdan açıklayacağım neden framework kullanmadan)

  şimdi gelelim javascript kısmına. işte burada bunu öğrenme vakti. çünkü php'de her seferinde kontrol işlemlerini server tarafında mı yapman lazım? kulağı tersten mi tutacağız hep? hayır, client tarafını öğrenme vakti gelmiştir bu işten sıkıldığın gün :) tabi bu esnada json nedir, xml nedir, bu kavramları da pekiştirmeye başlaman lazım. sayfa yenilemeden (ajax) bir veriyi çekebilir veya işleyebilir misin? bunları da göz ardı etmemek lazım.

  baktın bir şeyler yapabiliyorsun, kendini iyi hissediyorsun. inancın tam. işte framework kullanma vakti.
  dedik ya, cefa çekmeden sefa süremezsin. mvc kavramlarını barındıran frameworkleri burada kullanma vakti gelmiştir. her seferinde gerektiğinde sql kod yazıp, gerektiğinde tek tek değişkenlere veri mi atayacağım? yoksa bir class yaratıp, istediğim yerden çağırıp tek bir kod ile istediklerimi elde edebileceğim bir yapı mantıklı gelmez mi?

  kendini gerçekleştirdikten sonra bunlara da bağlı kalma.
  diğer teknolojilere de gözün açık olsun.
  python özellikle

  bu da kenarda bulunsun.popüler websitelerin kullandığı programlama dilleri.
 • 1
  k2an 11 ay önce
  java web işinde bence eskiden iyiydi, şimdi yeni trend asp .net mvc, ama tasarım ile programlama arasında himalaya kadar fark var. tasarımsa arkadaşın dediği gibi frameworkler kullan(bootstrap,metroui,material design bla bla) onları editle, css3 öğren html5 bakın, javascriptsiz olmaz web ona bak, sora abart frontend için angular kullan metrojs kullan....

 • programlama

  Donanıma ne yapması gerektiğini söyleyen sanat! Bilgi paylaşımı amacıyla kurulmuş bu bölümde yeni bilgiler edinebilir, kendinizi geliştirebilir ya da bilgilerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

  145 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ssl

  mryoda
  erkansivas35
 • bölüm kuralları

  sizden uymanızı rica edeceğimiz bazı basit kurallar var. 

  • bilgisayar teknolojileri ile ilgisi olmayan içerikleri bu bölümde oluşturmayın. yorumlar için de aynı geçerlilik mevcuttur.
  • yazılım bir sanattır ve siyasetin, küfür ve hakaretin sanatla ilgisi yoktur. lütfen yorumlarınıza ve içeriklerinize özen bu konuda özen gösterin.
  • puiv içerisinde başka bir üyenin yazısını bütün olarak kesinlikle kopyalamayın. kullanmak istediğiniz kısımı alıntı işareti içerisine alıp, orjinal başlığına link verin.
  • etik ya da legal olmayan her türlü yazılımsal ürün ya da içerik paylaşımı yasaktır. hack, crack vb.


  içerik standartları

  • anlatacağımız şeyi çok iyi bilmemize gerek yok, herkes her şeyi bilemez. siz başlatın, elbet konuya hakim bir yazarımız vardır.
  • içeriğimizde kod varsa, kodumuza yorum ekleyip öğrenmek isteyen arkadaşlara destek olalım!
  • puiv standartları gereği paylaştığınız kodların tüm harfleri lowercase olacaktır. bir başkası kopyalayıp çalıştırmaya çalıştığında hata almayacağına emin olalım. yorum kullanarak belirtelim.
  • resim ya da anket paylaşımları haricinde içeriğimizin çoğunu anlatımların oluşturması gerektiğini unutmayalım.

  bölüm kuralları hakkında bilgi edinmek ve fikir belirtmek için tıklayınız.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...