3
osmanlının ilk askeri teşkilatı
bizans ımparatolugu'nun hududlarinda bulunan ve osman gazi'ye bagli olan türk asıretleri atli idiler. o dönemin iklim, harp, teknoloji ve siyasi sartlarina göre bu gerekliydi. bu sebeple osman bey zamaninda harplere istirak edip fetih yapanlar bu asıret kuvvetleri idi. asiret kuvvetleri, baslarinda serdarlari olmak üzere osman bey'in hizmetine giriyor, fetihlerin sonunda ganimetlerden pay aliyor ve zapt edilen topraklardan yerlesme hakki elde ediyorlardi. topraga yerlesen türkmenler, tasarruf ettikleri (kullandiklar) yer karsiliginda osman gazi'ye tabi oluyorlardi. timarlarinin gerektirdigi sayida atli askeri de savasa gönderiyorlardi. osman bey, uç beyi olduktan sonra kendisi ile yakin çevresini koruyan ve yevmiye hesabi ile ücret alan askerlerin sayisini artirdi. bunlar, selçuklular'da oldugu gibi "kul" veya "nöker" adi ile aniliyorlardi. ulufeli askerlerin sayisi, beyligin gücü ile orantili olarak artiyordu. bu bakimdan beyligin sinirlari genisledikçe osman bey'in kapisindaki kul sayisi da artiyordu.

osman bey zamaninda, beyligin kuvvetleri, hizmetleri karsiligi ganimetten hisse alan ve feth edilen yerlere atli asker vermek sartiyla yerlesen türkmen kuvvetleri ile ücretleri gündelik olarak ödenen osman bey'in sahsi askerlerinden ibaretti. nöker veya kul adini tasiyan bu askerler, fetih hareketlerinde henüz etkin rol oynayacak sayiya ulasmamislardi.

aşiret kuvvetleri ile ulufeli askerler, ilk zamanlarda yeterli oldularsa da fetihler çogaldikça sayi olarak kifayet etmemeye basladilar. bu bakimdan osman bey, fetihlere devam edebilmek için dinamik eleman arayisina baslama ihtiyacini duydu. bundan sonra ihtiyaç hasil oldugu zaman sögüt, karacaşehir, eskişehir ve bilecik dolaylarindaki köylerde oturan ve tarimla ugrasan türk köylülerinden yararlanmaya karar verdi.

atli olan asıret birlikleri, özellikle kale muhasaralarinda fazla tesirli olamiyorlardi. bundan baska fetihler sonucu arazi genisleyip birçok gayr-i müslimin, devletin vatandasi durumuna gelmesi ve muhasaralarin uzamasi üzerine asıret kuvvetleri, istenilen zamanda istenilen yere ulasamiyorlardi. bu sebeple orhan bey döneminde yeni ve devamli bir askeri birlige ihtiyaç duyuldu.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...