dünya dilinden çok bilinmeyen sözcükler # 1

  4
  sjense 4.9.2019 00:52
  ilgimi çeken bir konu etiketi ve başlığı paylaşmak istedim bu yüzden müptelası olacağını düşündüğüm çok tip var burada. özellikle dövme yaptırmak isteyip ne yaptıracağına karar veremeyen arkadaşlar için güzel fikirler çıkarabilir diye düşünüyorum. alıntıdır.


  halk dilinde "apaz" (hapaz) olarak bilinen sözcük, "avuç, avuç dolusu" demektir. iki eli birleştirip avuçlamaya "hapazlamak", bunu kaba ve yağmalar biçimde yapmaya ise "kamçaklamak" deniyor.


  fransızcadan dilimize geçen "popüler" sözcüğü, latince "populus" yani "halk, kamu" kökenlidir. "populāris" ise "halkla ilgili, halka uygun" demektir. zamanla "halkın sevdiği, rağbet gösterdiği" anlamını kazanmıştır.

  "kolayca kandırılan" olarak bilinen "keriz", aslında "yer altındaki su yolu, lağım" demekmiş. eskiden suyun hızını ölçmek için üzerine saman dökülür ve buna farsçada "kâhriz" (kâriz) denirmiş. bu sözcük dilimizde "keriz" şeklini alıp argolaşmıştır.

  halk ağzında insan huyunu anlatan bazı ifadeler.
  inatçı: karadamak
  dedikoducu: elağız, şapdamak
  becerikli: taşdöven
  sinirli: kızılkanlı
  cömert: verelli
  bonkör: eliselek
  korkak: tekdamar
  sinsi: sinecen
  aşırı, çılgın: delimsek.
  terbiyesiz: carıspalas.

  bulgarca bir sözcük: "ailyak". tembellik edip hayatın tadını çıkarmaya, yapılacak işleri ağırdan alıp keyfince yaşamaya deniyormuş. kelime, plovdiv (filibe) şehrindeki yaşam tarzından geliyor.

  iğneleyici bir deyim olan "cumartesi kibarı gibi süslenmek", giyim kuşam zevki olmamasına rağmen özen gösterip süslenenler, yapmacık davranan kişiler için kullanılır. "kibarlık budalası" bunu karşılıyor gibi.

  yunanca bir sözcük: "misogyny". kadınlara karşı şiddete varacak kadar nefret duymaya, kadın düşmanlığına deniyor. "misein" (nefret etmek) ve "gynē" (kadın) kökenli. bu kavram dilimizde "mizojinizm" olarak biliniyor.

  dilimizde "adam" anlamıyla bilinen "herif", arapça "harīf" kökenlidir ve "meslek erbabı, sofra arkadaşı, ahbap" demektir. bu anlamının aksine türkçede argolaşıp "güven vermeyen, aşağı görülen adam" anlamını kazanmıştır.

 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..