8
linux'a geçmeyi düşünüyorum hangi linux dağıtımını tavsiye edersiniz?
yazılıma para verecek kadar zengin değilim ama korsan kullanarak hak yemek de istemem çok nadir korsan uygulamalarım var bu yüzden artık linuxa geçmeyi düşünüyorum sadece deneme amaçlı harddiskimde 60-70 gblık bir yer ayırıp ikinci işletim sistemim olarak kullanmak istiyorum. bu işten anlayan puvolarım hangi dağıtımı önerirsiniz benim linux alemi hakkında pek bir bilgim yok.
 • 1
  pcghost 1 yıl önce
  ubuntu
 • 2
  ylmzcqn 1 yıl önce
  tavsiyem ubuntu kde arayüz kullanan "kubuntu" dağıtımını seçmendir.ubuntu temel alınarak yapılan linux mint de var fakat linux mint çok şık ve havalı durduğu için bilgisayarımın performansını düşünüp hiçbir zaman kullanmadım.

  açıkcası kitle her zaman giriş seviyesindeki (yazılımcı olmıyan veya windows arayüzü seven insanlara) kde arayüzü olan dağıtımlar öneriyolar.çabuk alışması ve yazılım eksikliği hissetmemesi için tabiki.bu yüzden kubuntu indir derim.birde gnome-shell tipi arayüz kullanan ubuntu desktop var ikisini karıştırma.

  eğer "windows tipi arayüzü s* et ben performans istiyorum" dersen ubuntu desktop kullan.şahsen kde arayüz hoşuma gitmiyor ve azda olsa linux kullandığımı hissetmek istiyorum.o yüzden hiçbir zaman kde arayüz tercih etmemişimdir.
  0
  magic 1 yıl önce
  ne bileyim öyle arayüze çok önem vermem sade ve basit olması tercihimdir. bir de şu linuxta sevilmeyen dağıtımlar varmış kali mi ne hangileri o sevilmeyenler neden sevilmez
  1
  ylmzcqn 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  backtrack yani yeni adıyla kali linuxdan bahsediyorsun sen
  aslında sevilmiyor değilde tehlikeli bir dağıtım sistemidir kali linux , tehlikeli olmasının asıl sebebi bütün saldırı yazılımlarını tek bir çatı altında toplayıp insanlara sunmasıdır büyük ihtimal
  örnek vermek gerekirse bir modeme kablo ile bağlandıktan sonra kali linuxtan bir kaç yazılımı açıp dns spoofing işlemini uygulamak alsa alsa 10 dakikanı alır.hiçbir kod dahi bilmiyen insanlara bu kadar tehlikeli bir dağıtımı bedavaya vermeleri çok tehlikeli bir durum.

  öyle çok kullanışlı bir dağıtım değil,zaten yapılma sebebi güvenliği kontrol etmek.örnek vermek gerekirse php site kodlarken sql injectionları tek tek aramak zor oluyor bende küçük eski püskü laptopuma kali linux kurup siteme saldırı atıyorum.zaten ben yapıp açıkları kapatmaz isem yarın dallamanın teki gelicek iki tıkla kali linuxtan sitenin verilerine erişicek.

  güzel bir yanı daha var evimden uzakta internet sıkıntısı çekmiyorum :d kali linux içinde barındırdığı aircrack-ng denen yazılım sayesinde wpa2 şifreleri bile utanmadan çözüyor :d

  öte yandan senin soruna gelince arayüzü sade ve basit istersen ubuntu desktop kullan.hızlı kurulur,yazılım sıkıntısı çekmezsin ve basit arayüze sahiptir.hemde türkçe desteği var :d
  1
  magic 1 yıl önce
  teşekkürler puvom çok güzel yazmışsın. özelden siteni at da biraz reklama tıklayayım
  0
  ylmzcqn 1 yıl önce
  sitede reklam yok puvom başka bir zaman inşallah :)
  0
  magic 1 yıl önce
  tamamdır puvom tekrar teşekkürler uzun uzun yazmışsın
  0
  ylmzcqn 1 yıl önce
  önemli değil :)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...