9
cocuklar simarik doğmaz
fatih sultan mehmet han çocukken çok yaramaz bir öğrenciydi. ders esnasında yaptığı şımarıklıklarla hocası akşemseddin’i çileden çıkarırdı. hocası kendisine kızdığı zaman hemen “ben padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” deyip tehdit ediyordu. padişaha şikâyet etmeyi edepsizlik sayan akşemseddin, durumu ıı. murat’a anlatamıyordu. ancak gün geldi artık küçük mehmet’in yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale geldi.
bunun üzerine destur dileyip ıı. murat’ın huzuruna çıktı. “padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum” deyince ıı. murat “buyur çekinmeden anlatabilirsin” dedi. bu söz akşemseddin’i rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya. padişahım oğlunuz, ciğerpareniz mehmet çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince ıı. murat akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar.
ıı. murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan akşemseddin çok şaşırdı. bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.
ertesi gün yine derste mehmet yaramazlık yapıyordu. akşemseddin’in uyarısına aynı tehdit cevabını verdiği sırada padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi. bu olay karşısında akşemseddin hiddetlenerek padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.
olaylar karşısında fatih sultan mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. güvendiği babası tokat yemişti. fatih sultan mehmet allak bullak olmuştu. az sonra kapı vuruldu ve padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi. plan muhteşem bir şekilde işlemişti. o günden sonra fatih sultan mehmet asla yaramazlık yapmadı. çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı.
eğitimin ne olduğunu ıı.murat kadar olamasa da; en azından kendi çocuğunu yanlış yollara süreklemeyecek kadar idrak etmiş anne ve babalara ihtiyaç var. unutmayalım, çocuklar şımarık doğmaz; diplomalı,maaşlı ama eğitimsiz ebeveynler tarafından şımartılır...
 • 1
  yusufir 1 yıl önce
  çok doğru. daha geçen gün, bir ziyaret sebebi ile durumu çok iyi birisinin evine gittik. çocuklarda haliyle el bebek gül bebek. çocuk benim kuzeni gördü ağlamaya başladı. meğerse çocuklar böyle arada bir gelene bakıp ağliyormus. ne yaptık ettiysek çocuk susmadi. en sonunda babası bizim kuzene esprili bir dille 2 dakka balkona çıksana bakalım susacak mi falan dedi. kuzen çıktı çocuk sustu. ortam hoş sohbetken ben gulemedim. gülmeye çalıştıkça bir şeyler ters gitti yani anlayamadim, bu nasıl babalıktir ? bu nasıl çocuk büyümedir? ilerde o kız çocuğuna nasıl söz geçirecek? kuzen yarım saat kadar balkonda bekledi. sırf çocuk ağlamasın diye. biz de ağlamayalim diye dayak yer, sonra dayak yediğimiz için ağlardik. şimdi çocuk eve gelen misafirin tipini beğenmedi diye ağlamaya başladığında çözüm onu dışarı koymakta bulunuyor.
 • 1
  npsaytan 1 yıl önce
  bizim bi akrabanın kızı da böyle tanıdık gördümmü yılışmaya başlıyo yapma dediğin şeyi 5-10 sn sonra bi bakıyosan yapmış. anne ve babanın da çocuğun her dediğini yapmasıda çocuğu fazlaca şımartıyo.
 • 1
  iloveimagine 1 yıl önce
  aslinda bu bizim icin cok iyi bir örnek cocuklara hersey yapilarak tembellige ve ac gözlüluge alistiriliyor.sonra cocuklardan birşey bekleniyor.


 • menkıbe

  Din büyüklerinin veya tarihe geçmiş ünlü kimselerin yaşamları ve olağanüstü davranışlarıyla ilgili hikâyeler Olağanüstü olaylarla ilgili anlatılar

  13 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

 • gerçeklik ve dogruluk vaadetmiyoruz.

  abone olmayı unutmayın


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...