21

insanda nefs olmasaydı

allahü teâlâ, insanlara merhamet ederek, seve seve çalışabilmeleri, çalışmaktan usanmamaları için, nefs denilen üçüncü bir kuvvet daha yaratmıştır. bu kuvvet, şehvetlere kavuşmak ve gadab edilenlerle dövüşmek için insanı zorlar. nefs, bu yorucu, usandırıcı işleri seve seve yaptırır ise de, sınır tanımaz. allahü teâlânın merhameti sonsuz olduğundan, nefsin insanı felakete sürüklemesine mani olmak için, nefsin arzularına uymayı sınırlayan, hem de nefsi temizleyip aşırı, taşkın olmaktan kurtaran emirler ve yasaklar göndermiştir. bir insan, işlerini yaparken, islam dinine uyarsa, nefsi taşkınlıktan kurtulur.

nefs, şehveti ve gadabı aşırı çalıştırdığı için, buna uymak insana tatlı gelir. islamiyet’e uymak ise, bu arzuları frenlediği için, insana acı, zor gelmektedir. bunun için insan, islamiyet’e değil nefse uymak ister.

netice olarak, insanlarda nefs olmasaydı, insanlık kalmaz, meleklik hasıl olurdu. halbuki, beden birçok şeylere muhtaçtır. yemek, içmek, uyumak, istirahat etmek lazımdır. süvariye hayvan lazım olduğu gibi, insana da beden lazımdır. hayvana bakmak lazım olduğu gibi, bedene hizmet etmek de lazımdır. bu hizmetler ise, nefs sayesinde olmaktadır.

 • 0
  cptsobel 1 yıl önce
  bilme görede nefs diye bir şey yoktur hersey insanın kendi bilincine aittir.
  0
  aliveli49elli 1 yıl önce
  peki bilim ruh'u açıklayabiliyor mu
  0
  cptsobel 1 yıl önce
  din ruhun varlığını kanıtlayamaz
  -1
  aliveli49elli 1 yıl önce
  san beden ( vücut) ve ruhun birleşiminden oluşur. beden et ve kemik olan aslı toprak olup, topraktan gelen kimyasal ve fiziksel değişime uğramış proteinler sayesinden yaşayan ölünce yine toprak olacak olan bir kompleks yapıdır.

  ruh ise allah’tan gelen, vücudu canlı, gören, hisseden kılan ilahi bir hediyedir.

  ruhun varlığının ispatı :

  1- diş var, diş doktoru da vardır. ruhta vardır ki ruh doktoru da vardır. bilimin olmayan bir şeyin doktorunu icat ettiğini iddia edebilecek biri var mı...?

  2-ölü bir insan düşünelim. eli, kolu, beyni, gözleri, kalbi... vücudu tam olarak yerindedir. bu insana fıkra anlatsak, bilmece sorsak, korkunç hikayeler anlatsak, hüzünlü olaylar anlatsak ... bir tepki verir mi bu ölü insan?

  kaynak
  0
  biooody 1 yıl önce
  1- ruh doktoru tanımı, insanın psikolojik, beyinsel, düşüncesel alanda uzmanlaşmış doktorlara hitap etmek için ürettiği bir tanımdır, insan yapımıdır.
  2- ölü bir insanın kalbi kan pompalamaz, organları işlevsel değildir, hücreleri oksijen almaz:
  televizyonun kumandasının pili bitmiş. al eline kanal değiştir. değiştiremedin. pili şarj et, kumandaya geri tak. kanal değiştirebilirsin. kumandaya ruh mu geldi? yoo:d
 • 3
  gameover 1 yıl önce
  nefs olmasa muhtemelen insan olmazdık, başka bir şey olurduk
 • 0
  kamyoncu 1 yıl önce
  nefsi terbiye edebilen insanların ulaştığı seviye muazzam. yani her nefs kötü değildir, önemli olan nefse zevk alacağı şeyleri öğretmektir. kiminin ki zinadan kiminin ki kuran okumaktan zevk alıyor.
 • 0
  dejin 1 yıl önce
  insan alametlerinin en başında nefis gelir
 • 0
  sebnemmm 1 yıl önce
  insanların ''nefs'' olan hali bu şimdi ( sözde insanlarda nefs var) öyle mi? o halde olmayan hali düşünmek bile istemiyorum.
 • 0
  yasinc 1 yıl önce
  öyle bir şey düşünemedim :s
 • 0
  ersals 1 yıl önce
  1 bilimsel olarak güdü ve olumsuz duygu kaynakları mevcuttur.
  2 bilim değer yüklenmiş kavram atfı yapılmış başka disiplinlere ait kavramları doğrudan kullanmadiginda, o kavramın olmadığını iddia edemeyiz
  3 bilim ve din aynı şeyin farklı yuzleridir çelişmez
  4 nefis olmasaydı insan in varlığı murad edilmemiş olurdu. yani büyük plan ve evrenin bütünlüğü açısından geçerliliği tartışılabilir bir konu.
  ınsan nefs ile insan olarak tanımlanabilir
 • 1
  selimakif 1 yıl önce
  melek olurdu.
 • 0
  sadsadd 1 yıl önce
  nefis olmasaydı abazalık olmazdı
 • 0
  faydalirehber 1 yıl önce
  dikkatli cevaplayın haa
 • 0
  edebimahser 1 yıl önce
  odur ki, insan meleklerden daha üstün olur. odur ki insan köpeklerden daha aşağı olur. nefs olmasaydı bunlar olmazdı. melekler hep ibadet ve zikir halinde yaradanı. insansa mücadele halinde. ha bide nefs olmasaydı, adem olmazdı, mevlana olmazdı, şems olmazdı, yunus emre olmazdı, hacı bektaşi veli olmazdı.. bir çok güzel hissiyatı fark edip anlatan da olmazdı.
 • insanlar

  İnsanlarla ilgili ne konu varsa paylaşabilirsiniz. Farklı toplumları tanıtabilirsiniz

  12 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  shewolf
  delibiri

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • +küfür yasaktır.

  +uygunsuz içerik paylaşmayınız.