dine karşı din- ali şeriati

  7
  siyaasiyabend 21.4.2019 21:57
  bu kıymetli eser sanki benim uzun zamandır düşündüğüm şeylerin bir kopyası gibi geldi ve bu coğrafyada bir bilginin beynimde net bir şekilde yer ettiğini hissettim. sizler belkide okurken rahat bir şekilde okuyacaksınız, lakin bu satırların yazıldığı dönemlerde bu tarz konulardan bahsetmenin zorluğunu bir araştırın derim ki, kitabın kıymeti daha da katlansın.

  bu nacizane eserde tevhid dini ve şirk dini karşılaştırılması var. genel olarak aslında dinin düşmanının yahut ona zarar vermeye çalışan şeyin dinsizlik değil de, bir başka din yani ''şirk'' dini olduğu söyleniyor. ve, dinin tarihin hiç bir zamanında bir dinsizlikle değil, aksine mevcut bir dinle münakaşa halinde olduğu vurgulanıyor.
 • -3
  piiuv 21.4.2019 23:36
  ali şeriati sahabeye söven peygambere hakaret eden hatta ve hatta allaha(svt) "iki yüzlü put" diyecek kadar melunu melain biridir ayrıca ekser alimlerin fetvasıyla kafirliğinde şüphe edilmeyecek bir kafirdir. değil kitabını okumak adı geçtiği yerde durmamak lazım
  1
  siyaasiyabend 21.4.2019 23:44
  saygı duyarım ancak kimse kimseyi ''kafir'' olarak nitelendiremez, ilan edemez. allahın gücüne ortak çıkmanın manası yok. doğruları ve yanlışları ile bir şeyler yapmaya çalışmış, korkmadan ve çekinmeden düşüncelerini açıklamış bir insan. seversiniz yahut sevmezsiniz orası size kalmış..
  -1
  piiuv 21.4.2019 23:53
  beyanım allah ve resulune iman edenler için zira iman eden bi insan böyle bi insana muhabbet duymaz saygı da duymaz islam uleması binlerce mücahid yetiştirmişken cihad nedir bilmeyen ilimden uzak insanları alim diye insanlara sunamayız size tavsiyem örnek alacak başka bi alim bulun
  0
  siyaasiyabend 21.4.2019 23:55
  kendi şartlarınız ve sınırlamalarınız sözüm ona ''inanan birisi ........ yapmaz ki, yaparsa imandan çıkar'' gibi düşüncelerinize katılmamakla beraber desteklemesem de saygı duyarım. ayrıca ben bahsi geçen kişiye bir ''önder- yol gösterici'' gözü ile bakmıyorum ki, kimseye de bakmam. benim aklım ve fikrim bana yeter. iyi akşamlar dilerim, saygı ve sevgi ile..
 • 1
  hedap 22.4.2019 01:14
  inançlı insanların kafasında ışık uyandıracak nadir kaynaklardan biri aslında.
  mesela bizim dinimiz islam, hz.muhammed den sonra ehli sünnet ehli şia, tavassufcular gibi fırkalara ayrılmıştır.
  hâlbuki islam'da böyle bir şey yoktur.
  fırkalara ayrılırken, sünniler şia lari, şia lar sünnileri, vahhabiler hepsini kafir olarak görmüşler ve hak mezhebin kendi mezhepleri olduğuna kanaat getirmişlerdir.
  halbuki gerçekte hiç biri hak değil batıldır. ve esasında mezhepler, dine karşı açılan savaşın gerçek yüzüdür.
  hak ve batıl arasında ki savaş islam ve mezhepler arasında geçiyor.
  mesela sünnilere göre, erkeğe altin haram, müzik haram, heykel haram vs vs uzayıp gidiyor.
  halbuki kuran'da bunların hiç biri haram olarak geçmez.
  mezheplerin islam'a olan savaşı da tam olarak burda başlıyor.
  ve insanların kafasında öyle yanlış bir algı oluşturuluyor ki mesela mezhepler aynı sonuca götüren farklı yollardır deniyor.
  halbuki allah'ın çizdiği tek bir yol vardır. ve başka yollardan gidilmesini kesin bir dille yasaklamıştır.

 • 1
  ferhattt 22.4.2019 14:56
  her görüşten insanın mutlaka öğrenecek şeyleri vardır, seriatiden.