en büyük tarihi yapılar

  4
  bir_dost 16.10.2016 16:30
  tarihe adını yazdırmış medeniyetler ve altına imza niyetine attıkları dev yapıları...gelin biraz onların birkaçından bahsedelim
  partenon tapınağı:antik yunan medeniyetinden günümüze kalan en meşhur yapılardan biridir,akropolis tepesine kurulmuştur.yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilip,usta bir heykeltıraşlıkla yapılmıştır.partenon,ayrıca antik yunan'ın ve atina demokrasisinin de sembolüdür.
  keops piramidi:gize'deki 3 piramitten en büyük olanıdïr.yapıldığı günden günümüze yaklaşık 4500 yıl dayanabilen en eski yapılardandır.ana bir kayanın üzerine yerlestirilmiş yaklaşım 2.5 milyon kalker blogundan olusmaktadır.blokların kütlesi 2,5-80 ton arasında değişmektedir.dünyanın 7 harikasından biridir.
  ayasofya:bizans imparatorluğu tarafından yaklaşık 1500 yıl önce yaptırılan bu patrik katedrali,1453'te fatih sultan mehmet tarafından camiye dönüştürülmüstür.15 yüzyıllık bu yapı,sanat ve mimarlık dünyasının basyapıtları arasında yer almaktadır.
  kolezyum:yaklaşık 1900 yıldır ayakta duran ve roma'da bulunan bu arena,roma imparatorluğunun simgesi haline gelmistir,icinde eğlence amaçlı gladyatör dövüsleri,tiyatrolar,infazlar vb. düzenlenirdi