4
en büyük tarihi yapılar
tarihe adını yazdırmış medeniyetler ve altına imza niyetine attıkları dev yapıları...gelin biraz onların birkaçından bahsedelim
partenon tapınağı:antik yunan medeniyetinden günümüze kalan en meşhur yapılardan biridir,akropolis tepesine kurulmuştur.yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilip,usta bir heykeltıraşlıkla yapılmıştır.partenon,ayrıca antik yunan'ın ve atina demokrasisinin de sembolüdür.
keops piramidi:gize'deki 3 piramitten en büyük olanıdïr.yapıldığı günden günümüze yaklaşık 4500 yıl dayanabilen en eski yapılardandır.ana bir kayanın üzerine yerlestirilmiş yaklaşım 2.5 milyon kalker blogundan olusmaktadır.blokların kütlesi 2,5-80 ton arasında değişmektedir.dünyanın 7 harikasından biridir.
ayasofya:bizans imparatorluğu tarafından yaklaşık 1500 yıl önce yaptırılan bu patrik katedrali,1453'te fatih sultan mehmet tarafından camiye dönüştürülmüstür.15 yüzyıllık bu yapı,sanat ve mimarlık dünyasının basyapıtları arasında yer almaktadır.
kolezyum:yaklaşık 1900 yıldır ayakta duran ve roma'da bulunan bu arena,roma imparatorluğunun simgesi haline gelmistir,icinde eğlence amaçlı gladyatör dövüsleri,tiyatrolar,infazlar vb. düzenlenirdi

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • enler

  Türkiye'nin,Dünyanın,belki de daha ötesinin En'lerini bu bölüm altında topluyoruz

  3 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  bir_dost

 • ---lütfen paylaşmadan önce bilginin doğruluğunu araştırıp teyit edelim,yanlış bilgi vermemeyelim


  ---lütfen bir kişiyi/grubu hedef alan hakaretlerde bulunmayalım


  ---lütfen bölümle alakalı paylaşımlarda bulunalım


  ---sağlıcakla kalın

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...