6

asgari ücret gerçeği - büyük resim

(alıntı yaptım geç oldu ama anlatmak istediğim bu)

asgari ücret artışının asıl anlamı satın alma gücü ile düşünüldüğünde ortaya çıkıyor. daha detaylı bir araştırma gerektirse de burada kısaca şöyle bir örnekleme yapabiliriz: 2002 yılında net 184 tl (eski tl ile 184 milyon) maaş alan asgari ücretli maaşıyla 1,48 cumhuriyet altını alabiliyorken (2002’de cumhuriyet altını fiyatı 124.6 tl), 2015 yılında net 1000 tl maaş alan bir asgari ücretli eylül 2015 itibariyle maaşıyla 1,39 cumhuriyet altını alabiliyor (şu anki merkez bankası verilerine göre cumhuriyet altını 719 tl -2017 +870 tl -). yani, asgari ücretteki nominal artışa karşın, satın alım gücü açısından düşüş söz konusu.

benim memleketimin vatandaşı hala 15 yıl önceye göre asgari ücretin çok iyi olduğunu sanıyor. bilenler bilmeyenlere anlatsın artık.
 • 6
  oxygen 1 yıl önce
  güncel zam ile 1404/870=1.61 yapar
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  anlatamazsın oxy boşver . şimdi bide dolar hesabı yapar bu . 2002 de asgari ücretli iphone 7 bile alamıyordu ama şimdi öyle mi
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  yolsuzluk, rüşvet hiç kimsenin umurunda değil. tabii yönetenler de bunu bilerek davranıyor. çünkü türkiye’de herkes küçük bir işletme. adam 2000 tl’lik maaşıyla bir tane doblo almış. karısı çalışıp 1500 tl alıyor, oğlu çalışıp 1500 tl alıyor. yaklaşık 5000 tl giriyor eve. doblo’nun taksidi ödeniyor mu, ödeniyor. aman düzenim bozulmasın. “benden mi yedi” diyor. gelir dağılımının adaletsizliği üzerinden herkesi böyle bir küçük işletme gibi yaparsanız, bu insanları sarsmak, “isyan edin” demek çok zordur. “abi doblo’nun taksidi” der size. böyle bir korku. bu tüm dünyada yönetenlerin hep işine gelmiştir. mesela, aileyi çok savunurlar ve herkesin aile olmasını isterler. aile tehlikesizdir çünkü onlar için. aile işin içine girdiği zaman sorumluluk başlar. bunlar dünyanın tüm yönetenleri için son derece faydalıdır. din son derece faydalıdır. isyan etmekten alıkoyar bunlar sizi.
  haluk bilginer
  aslında bu konuyu özetlemiş . bu ülkede kimse karşı durmaz boşa yazılır çizilir çünkü gerçekleri öğrenmek isteyen yok çünkü gerçekler rahatı bozar.
  röpörtaj full
 • -1
  cayicelim 1 yıl önce
  okumadım ama haklıdır. sikiş sever bizim millet
 • 1
  karakurum 1 yıl önce
  dolar hesabi yapsaydin daha kolay olurdu cok geriye gitmeye gerek de yok
  0
  yepyeni 1 yıl önce
  gece gece moral bozmak istemedim. zaten sabit kaldı 3,50 de...
 • 0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  lan kaç defa diyecem bölüm dışında büyük oyun bozmayın diye😂😂😂(pi: #büyük oyunu bozuyoruz)

 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  417 takipçi

 • aboneliği iptal et

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik