cami ve mescitlerde namazlara bir süre ara verilecek

  1
  systemfailed 16.3.2020 18:31
  korona virüsü tehlikesi daha fazla yayılmaya başlayınca hastalığın daha fazla kişiye yayılmaması için bazı kararlar aldı
  diyanet işleri başkanı ali erbaş, koronavirüs önlemlerine ilişkin yaptığı açıklamada, "cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir" ifadesini kullandı
  diyanet işleri başkanı ali erbaş, diyanet işleri başkanlığı'ndaki basın toplantısında, din işleri yüksek kurulu'nun yeni tip koronavirüs (covid-19) nedeniyle cuma ve vakit namazlarıyla ilgili aldığı kararı açıkladı.

  yeni tip koronavirüsün bulunduğu ortamda insandan insana hızlı bir şekilde yayılarak çok kısa sürede salgın haline geldiğini belirten erbaş, türkiye'de vaka sayısının artmaya başlamasının yanı sıra kamu otoritesi tarafından tedbir amacıyla insanların bir araya geldiği organizasyonların iptal edildiğini hatırlattı.

  yaşanan bu olağanüstü durum dikkate alındığında cami ve mescitlerde namazların cemaatle kılınmaya devam edilmesi durumunda virüsün yayılma riskinin artabileceğine dikkati çeken erbaş, şöyle devam etti:

  "bu itibarla temel gayelerinden biri de insan hayatını korumak olan islam dini, insanların hayatını tehlikeye atacak uygulamalara asla cevaz vermez. nitekim peygamber efendimiz, 'bir yerde veba hastalığı çıktığını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba hastalığı çıkarsa o bölgeden de ayrılmayınız.' buyurarak karantina uygulamasına dikkat çekmiş, 'bulaşıcı hastalık taşıyan kişi, sağlam kişinin yanına gitmesin.' buyurarak salgın hastalıklara karşı tedbirli olmanın gereğini vurgulamıştır."

  "cuma namazı yerine öğle namazı kılınması yeterli"

  erbaş," doğal afet veya salgın hastalık sebebiyle cemaate katılmanın zor veya tehlikeli olduğu zamanlarda sahabe-i kiram'ın namazların evlerde kılınmasına dair uygulamalarının bilindiğine" işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

  "asr-ı saadet ve sahabe-i kiram dönemlerine ait bu bilgi ve uygulamalara dayanan islam alimleri toplu halde eda edilen ibadetlere katılmak için sağlıklı olmanın yanında başkasına zarar vermemenin de gerekli olduğunu belirtmişlerdir. dolayısıyla yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir."

  "camiler münferit namaz kılmak isteyenler için açık"

  erbaş, açıklamalarına şöyle devam etti: "ayrıca islam'ın şiarı olan ezanların okunmaya devam edilmesi ve gerekli tedbirler alınarak camilerin münferit namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir. milletimiz ve islam alemi için hayrılara vesile olmasını diliyorum. insanlığın bu virüsten bir an önce kurtulmasını ve kurtulması için gerekli çalışmaların yapılmasında rabbimden kolaylıklar niyaz ediyorum."