4
karaman nasıl bir şehir? karaman neden bir şehir?
Önce ''ermenek maden faciası'', sonra çocukları ''başına para saçarak'' ödüllendiren muhteşem müdür, ardından ''çocuğun öldü, öldüü!'' diye bağıran vicdansız doktor, en son ise ''45 çocuğa cinsel istismar'' suçundan tutuklanan öğretmen. Karaman son dönemlerde bu haberlerle gündeme geldi. Karaman'da doğup büyümüş biri olarak size Karaman'ı anlatmak istiyorum.

Karaman'ın tarihini boşverin. Yani tarihini derken, il olma tarihini. Konya'ya bağlı bir ilçeyken sonradan ayrılıp il olmuş işte, çok da önemli değil orası.

Karaman, iklim açısından en ilginç şehirlerden birisidir. Çünkü akdeniz'le iç anadolu arasında neredeyse bir köprü görevi görür. Şehrin kimi yerinde karasal iklim varken kimi yerinde akdeniz iklimi görebilirsiniz. Küçük şehirlerden birisidir. Bayağı küçük şehirlerden birisidir. Şehrin ucunda çok boktan bir üniversitesi, merkez çarşısında ''ismet paşa'' ve ''istasyon'' caddeleri bulunur. İstasyon caddelerinde tamamen kafeler vardır. Bu kafelerden bir kaçı çayı 3 tl'ye satmasına rağmen fakir ergenler tarafından istilaya uğramış, ortamı bok olmuştur. Geri kalanı fena değildir. Üniversite yapılmadan önce çay ocağı, dürümcüler ve etliekmekçilerden oluşan çarşısı üniversite yapıldıktan sonra kafelere maruz kalmıştır. Bu kafelerin ''hepsinde'' içki yasaktır. Girer çay içer çıkarsın. İçki içebildiğin bir kaç ''pavyon'' vardır. Adı üstünde ''pavyon'' dur. Ancak gider evinde içersin. Klasik ''iç anadolu yerlisi'' zihniyeti olan ''milliyetçi-muhafazakar'' algı burada da kendini fazlasıyla göstermektedir. İnsanı da yine aynı oran da ilginç bir samimiyete sahiptir. Özellikle çay evlerinde olan samimi muhabbet gerçekten efsanedir. Ayriyeten bir ''küçükşehir'' faydası olarak şehrin bazı yerlerinden ''tatlı su'' diye adlandırılan temiz suyu içebilirsiniz. Her ne kadar bu temiz su güzel olsa da maalesef içerisinde barındırdığı mafyavari apaçi orospu çocukları bu temizliğin üzerini örtmekteydi, taa ki şu son iki-üç seneye kadar. Son zamanlar da bu olay pek kalmadı.

Karaman'da sanata, edebiyata yahut tiyatroya verilen değer tahmin ettiğiniz gibi sıfırdır. Çarşı da bulunan kitapçı pezevenkler korsan kitabı orjinal fiyatının 2 katına satacak kadar haysiyetsizdir. Ve bu kitapçılar güya ''memleket sevdalısı'' insanlardır. İlahi falan çalar bu pezevenklerin dükkanlarında muhteşem dindarlar oldukları için. Popüler edebiyat dergileri dışında dergi bulmanız zordur. Popüler olanları da migrostan alırsınız zaten. Her muhafazakar kesim de olduğu gibi burada da ''gerizekalı ülkücü'' sayısı fazlaydı. Onların da nesli tükendi çok şükür. Ülkücüleri pek tınlayan yok. Ama hala sağlam ''milliyetçiler'' olduğu söylenebilir. Sağlam. En azından oturup özgürce tartışabildiğiniz insanlar. Sayıları da artıyor. Buranın solcusu ise ''muhafazakar baskıdan'' dolayı nasıl isyan edeceğini bilememiş ergenlerdir. Aralarında elbette istisnalar vardır. Genel olarak ise durum budur.
Buranın gençliği ''müptezel'' denilen insanlardan oluşur. Özellikle liseli gençlerde ''esrar'' kullanımı muhteşem bir artış gösterdi son iki yılda. Kaçak sigara tüketimi de aynı şekilde. Tütün kullanımı da. Karaman'a gelip ''lazer'' dediğiniz an da bilmeyen genç sayısı gayet az çıkacaktır.

-Karaman çölleşme riskinde olan illerden birisidir.
-Karaman'ın Ayrancı ilçesi Türkiye'nin en çok güneş alan bölgesidir. Dünyanın da olabilir tam hatırlamıyorum.
-Karaman'da avrupaya gidip çalışıp paranın amına koyup buraya ''götü kalkık'' olarak dönen kişi sayısının haddi hesabı yoktur.
-Küçük şehir olmasına rağmen çarşı trafiği yoğundur. Çünkü kişi başına ''iki'' araba düşmektedir.
-Tecavüz vakaları bir dönem fazla görülmüştür. Sebebi ise elbette tecavüz değildir. Avukatların iddialarına göre lisede cinsel ilişkiye girip ailesinden korkan genç kızlar direkt ''bana tecavüz etti'' iddiasında bulunuyorlar. Üzücü bir durum. Bir taraftan muhafazakar iğrenç bir baskı, diğer taraftan ise ''abazan'' dolu bir şehir.
-Karaman'da migros'un arkasında bulunan parka ''abazan park'' yahut ''apaçi park'' denir halk arasında. Parkları vardır yani bu göt lalelerinin.
-Küçük şehir olduğu için örnek vermek gerekirse ''sürücü kursları'' zaten rekabet az olduğundan anlaşıp birlikte yüksek bir fiyat çıkarır ve ehliyeti aldıktan sonra verdiğiniz paradan dolayı eve asabilirsiniz.
-Karaman'ın yerel medyası muhteşem yanlı, iktidar yalakası piçlerden oluşur. Aralarında bir tanesi matbaa işi de yapmaktadır. Sen dergi çıkarmak istediğinde ise ''valla hiç kusura bakmayın muhalifse basmam'' derler mesela. Fiyatı da diğer şehirlerin istediğinin en az iki katı ister.
-Yine bu şehrimsi yerde ''kütüphane'' sayısı henüz yeni yeni artmaktadır.
-İçi ''adnan oktar'' kitaplarıyla dolu bir sözde ''bilim merkezi'' vardır.

-''Karaman neden bir şehir?'' sorusu ise beyin yakan sorulardandır. Cevabı henüz yoktur.

Karaman içerisindeki eski yıllarda ki çeteleşme falan filan uzun sürer bu muhabbet. En özet bu şekilde anlatabilirdim. Bu bahsettiklerim elbette ki benim gördüğüm ve eleştirdiğim durumlardır. İyi yanları da yok değildir.

Sonuna kadar okuduysanız, helal olsun ne diyeyim.
 • 0
  cocuk_kaciran 1 yıl önce
  Sonuna kadar okudum,rehber başlıklarındaki hassasiyetimi bilenler bilir.Verdim artini.
 • 1
  2094 1 yıl önce
  1 kere gitmiştim ufak şirin bir yer
  1
  sadurra 1 yıl önce
  Çok şirin çooook...
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Cok guzel anlatmissin kardes karamanda degil ama baska muhafazakar ilde yasadim aynisi lan hadi acikca soyleseler her boku yediklerini agizlarinda allah din muhammed arkada ne haltlar donuyor okulda adi cikmis kizlar iki gun sonra aile baskisiyla kapanir bizleri begenmez her onene glen kizla sevismek isteyen abazalar ahlak dersleri verir sonra bu kisislerin cocuklara tecavuz ettigini duyabilirsiniz
 • 0
  kenevir 1 yıl önce
  Doğma büyüme karamanlyım


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...