12

türkiye'nin -izm'ler ile problemi

türkiye'nin ideolojilerle problemidir. çoğu kişi anlamaktan çok bildiğini söylemeyi tercih eder ancak sorun bilmemeleri değil, bilmediklerini bilmemeleridir. genelleme yapmadan çoğunluğu, kendilerini ait hissetmek adına bir ideolojiye sığınırlar ve sizi dışlama yetkisini kendilerinde görürler. fikir özgürlüğü kavramı bile onlar için değişmiştir artık. aynı lügatta değilseniz, susmanızı kendilerine iyilik olarak atfederler. marksisizm yanlısı olup, marx'ın yazdıklarını starbucks'ta kahvelerini içerken okurlar ve kitapla ilgili düşüncelerini ıphone'ları üzerinden sosyal medyada paylaşırlar. oysa uydukları tek izm, fanatizmdir. ve bir şey bilmediklerini bilmemeye devam etmeleri halinde insanları olumlu düşüncelerden, idealardan soğutmaya devam edeceklerdir.
 • 4
  maledisant 8 ay önce
  sonunda izm olan her şey çöptür. her şey diyorum bak, 1 tane iyi bir izm le biten bir şey göremezsin.

  kemalizm mesela. mustafa kemal atatürk'e en çok zararı kemalizm vermiştir. ülkemizin kahramanı, şu an ülkenin yarısı tarafından hain olarak yaftalanmaktadır. sesli söylemeye götleri yemese de içten içe bunu düşünmektedirler.

  feminizm mesela, en çok zararı kadınlara vermiştir. izmle biten şeyler genelde en çok zararı, savunduklarını iddia ettkilleri şeye verirler zira radikal düşüncelerden hiç kimseye hayır gelmez.

  aslında herkes insan olsa ve evrensel ahlak ilkelerine uysa, dünyada hiçbir şeye ihtiyaç kalmaz.
 • 0
  turbo 8 ay önce
  sadece türkiye'nin değil insanlığın.
 • 0
  dream_ofdawn 8 ay önce
  bunu okurken farkettim, saçma sapan yorumlamış halkımız birçok ideolojiyi, bir süre yıllarca dinlediklerimi kafamdan silemedim.
 • 0
  badboycharlotte 8 ay önce
  evet erdoğanizm var artık
 • 0
  filozofunsakali 8 ay önce
  türkiye'nin kavramları anlamama gibi kronik bir problemi vardır, araştırıp öğrenmek yerine ideolojileri kahvehaneden öğrenmek daha kolay geliyor bunun sonucu da tabi ki hiçbirinin iyi bir şey olmadığı çıkarımına varıyor. ne demiş üstat "akıl -spoiler- değil ki sokasın." bu yüzden salak salak konuşan insanlarla muhatap olmamayı öğrenin. bu da hemen hemen tanıştığınız her iki kişiden biri oluyor zaten o yüzden insanları dinleyin salak olduklarını anlayınca kafanızdan onu engelleyin pantomim yapıyormuş gibi düşünün onu.
 • 0
  pentaigo 8 ay önce
  gariptir ki 2 gün önce bir teyzemle yaptığım muhabbette buna rastladım.

  materyalizm'in ne olduğunu biliyor musunuz dedim. evet şu ateist, satanistlerinlerin şeyi değil mi dedi.

  tabii bunun asıl sebebi medyanın etkisi vs.'de olabilir. ama yazdıklarına hak veriyorum.