3

ortamlarda hava atabiliceğiniz ilginç bilgiler burda gençler

1. timur, osmanlı imparatorluğunun 200 yılda ulaştığı güce sıfırdan 17 yılda ulaşmış, mağlubiyet yüzü görmemiştir.

2. büyük ıskender petrolü ilk kullanan hükümdardır. antakya civarında denize kaçan persleri yakmakta kullanmıştır.

3. frigyalıların bu düğümü kim çözerse dünyaya hükümdar olucak dediği gordion düğümünü büyük ıskender uğraşmış ama çözememiş bunun üzerine bir kılıç darbesiyle düğümü kesmiştir. sıtmadan ölmeden önce o zaman ki dünyanın 3/2 sine sahip olmuş lakin dünyayı ele geçirememiştir. o zamanın birçok tarihçisi bunu gordion düğümüne bağlamış düğümü kestiği için lanetlendiğini yazmıştır.

4. sümerlerde 15 yaşından evlenilene kadar fahişelik yaparak ceyiz çıkarmak modaydı ve buna kimse itiraz etmiyordu.

5. antik yunanda verilen davetlerde kusma kaseleri bulunurdu misafirler daha fazla yemek yiyebilmek ve şarap içebilmek için kusarlardı.

6. eyaletlerden oluşan amerikada her eyaletin kendine has kanunları vardır bir eyalete idam yasalken diğerinde yasak olabildiği gibi evinde atom bombası bulundurmanın yasal olduğu eyaletler vardır.

7. avusturalyada bundan 100 yıl önce tavşan yoktu, bir ingilizin tavşan avlamak için yaninda 5 tavşan getirmesiyle avusturalyaya ilk kez bir  tavşan gelmiş oldu. avusturalyada doğal ortamda bir düşmani olmayan tavşanlarin popilasyonu 3 ay içinde fırladı ve avusturalyayı ele geçirdi günümüzde tavşanlar hala avusturalyanın büyük bir sorunu

8. fatih sultan mehmet döneminin en entelektüel insanıydı avni mahlasıyla şiirler bile yazardı.

9. martin luther kilisenin tapuyla cenneten arsa satığı zamanlarda, bunun bir yalan olduğunu söyleyerek davalık olan bir rahipti
mahkemede sürekli cenneten toprak alınamıyacağını söylüyor lakin kendisine muhatab sadece rahipleri bulabiliyordu
sonunda dayanamadı ve rahiplerden cehenemin tapusunu istedi rahipler ise kim ne yapsın cehenemi diyerek verdiler mahkemeden çıkan luther davanın sonucunu merak eden kalabalığa bağırarak; "cehenemi satın aldım benimdir artık kimse giremez"dedi ve halkı cehenemle korkutarak cenneten toprak satılması sahtekarlığını sona erdirdi baskıdan kurtulan halk ise rönesans ve reformu başlattı.

10. ınsanlik tarihinin en önemli icadlarından biride iğnedir. ığne icad olduktan sonra insanlar kalın giysilerdense  6-7tane ince giysiyi üst üste giydiklerinde daha sıcak olduğunu fark ettiler ve artık havalar soğuyunca bir yerlere göç etmek yerine yerleşik hayata geçtiler.

11. türkler profesyonel at binicileridirler türklerde çocuklar kendilerini tanır tanimaz at binmeyi ve ok atmayı öğrenirdi. türkler zamanının birçok milletinden önce atları evcileştirdiğinden savaşlarda çok büyük üstünlük sağliyorlardı hatta yunanlıların mitolojik yaratığı olan sentorların aslında at üstündeki türkler olduğu söylenir.

12.amazon kadınları türktür ıskit saka türklerindendirler.

13. taç mahal bir kabristandır ve türk olan şah cihan tarafından ölen karısı mümtaz şah için yaptırılmıştir.
psikoloji
1. ınsanların etrafında 45cmlik görünmez bir daire vardır buna mahrem alan denir eğer bu daireye bir yabancı girerse insanlar kendilerini baskı altında, tehlikede hissedip savunma yapmaya ve sizi düşman olarak görmeye başlıyor. siz siz olun yeni tanıştığınız birine çok fazla yaklaşmayın yeni başlayan bir ilişkiyi farkında olmadan bitirmiş olabilirsiniz.

2. ınsanları tam olarak gözlerinin içine bakarak dinlemeniz sizin daha zeki ve samimi olduğunuz yanılgısını yaratır bunu kullanın.

3. biriyle konuşurken sıkılıp sıkılmadığını öğrenmek istiyorsanız ayaklarına bakın, size dönükse sorun yok eğer kapıya veya herhangi bir çıkışa dönükse sizinle ve anlatıklarınızla ilgilenmiyor demektir.

4. hale etkisi; ınsanlar iyi bir özelliği fazlasıyla akılda kalıcı olan kişilerin bütün özelliklerininde iyi olacağını düşünüyor. örneğin yakışıklı ve karizmatik olan birini zeki, kültürlü ve sempatik olucağını düşünüyor.

5. ben franklin etkisi; düşmanınızdan küçük ve red edemiyeceği bir iyilik isteyin, size yardım ederek bilinçaltında size yatırım yapmış olacağı için bu düşmanınızı, sizi tehlike olarak görmekten çok dost olmaya itecektir.

6. bir insanın size hayran olup olmadığınımı merak ediyorsunuz. birlikte bir arkadaş topluluğuna girin, bir espiri yapıldığında veya bir olay meydana geldiğinde eğer sizin ne tepki verdiğinize bakiyorsa sizi kendisine örnek alacak kadar hayranlık duyuyor demektir.

7. eğer yakınınızdan biri sürekli sizi bilmeden tekrar ediyorsa
esnediğinizde esnemek
arkaya yaslandiğınızda arakaya yaslanmak
elerinizi bağladiğınızda elerini bağlamak gibi...
sizden hoşlanıyor veya size sempati duyuyor olabilir.


başlıkta yazım yanlışı yapmışım kesin içeriktede vardır görmezden geli verin emi
 • 2
  ibrahimisbilir 2 yıl önce
  7. maddeyi okuyunca aklıma escobarın hayvanat bahçesinden kaçan su aygırları geldi.

  polis baskın yapınca çiftlikteki hayvanlardan bazıları ormana kaçıyor . kolimbiyada hiç olmayan su aygırları büyük bir popülasyon oluşturuyor afrikadan sonra en çok su aygırı kolimbiyada bulunur.
 • 1
  sewo 2 yıl önce
  en azından hayatınızın bir yerinde denk gelicek şeyler +ladım lakin psikolji bölümüne kadar öncesinin biliniyor olması gerekiyor.
 • 0
  pandabukucu 2 yıl önce
  eline sağlık senin mi yoksa alıntımı kaynağıyla belirtirsen sevinirim +1

 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  417 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.