mühendisler arılar gibi davranan robot arılar programlıyor

  3
  ignelifici 18.2.2018 18:58
  mühendisler aynı böcekler gibi hareket eden, sarı benzeri uçan robot böcekleri programlamayı başardı. cornell üniversitesi mühendislerinden oluşan grup, böcek beyninin nasıl çalıştığını taklit eden yeni nesil programlar üzerinde çalışıyor. normalde bir robot arının kanatları çırpmak, rüzgarı hesaplamak , uçuşu ayarlamak ve bir çiceğe iniş yapabilecek rotayı hesaplaması için, masaüstü bilgisayar kadar bir bilgisayar taşıması gerekiyor. ıntelligent systems and controls laboratuvarı’ndan makine ve havacılık mühendisi prof. silvia ferrari, bunu nöromorfik bilgisayar çipleriyle çözebileceğini düşünüyor.

  normal bilgisayar çipleri 1-0 ikili sisteminde çalışırken, nöromorfik çipler elektrik akımının ateşlenmesiyle çalışan kompleks kombinasyonlarla, aynı beyindeki nöronların ateşlenmesi gibi çalışıyor.

  nöron gibi çalışan çip

  ferrari’nin laboratuarı yeni nesil “olay bazlı” hissetme ve kontrol algoritmalarıyla nöral aktiviteyi taklit edebilecek şekilde geliştirmeler yapıyor. bu sistemler nöromorfik çiplere eklenecek. çünkü bu çipler, normal çiplere göre çok daha az enerji tüketiyor, böylece aynı boyutta daha fazla yükleme yapılabilecek.

  harvard mikrorobotik laboratuarı’nın geliştirdiği 80 mikrogramlık robobee(robot arı) ile birlikte çalışıyorlar. robotta optik akış,görme ve hareket sensörleri var. robot arı kabloya bağlı olsa da, araştırmacılar yeni güç kaynakları ile bunun üstesinden gelmeye çalışıyor. cornell ‘in algoritmasıyla ağırlık çok artmadan, daha otonom ve kompleks çevrelerde robot çalışabilecek.


  kaynak