gezi-yorum 1 > bodrum

  14
  binaenaleyh 3.5.2019 22:57 ~ 4.5.2019 20:27
  merhaba dostlar, yeni bir seri ile karşınızdayım! türkiye'de ve yurt dışında gezip gördüğüm yerleri sohbet havasında paylaşacağım ufak bir dizin yapıyorum.ilk durağımız bodrum!

  bodrum hepimizin televolelerden, magazinlerden sıkça aşina olduğumuz; gece hayatıyla,kireç boyalı mavi kapılı,pencereleri begonvilli evleriyle ünlü güzide ilçemiz.muğla il sınırlarında olsa da muğla merkeze yaklaşık iki saat uzaklıkta.lanse edilen kadar pahalı bir yer değil.daha doğrusu çok pahalı yerleri olsa da genel itibari ile orta halli bir insanın gidebileceği bir yer.en büyük masraf otel olacaktır,onu da erken rezervasyonla bizim gibi yarı fiyatından daha ucuza getirebilirsiniz.
  1>hangi mevsim gidilir,nerede kalınır?
  bodrum'a gitmenin bence mevsimi yoktur,sezon dışında da hava genelde mevsim normallerinin üstündeymiş söylenene göre. ancak yazın daha hareketli ve eğlenceli olduğu aşikar.bizim kaldığımız gümbet'te butik bir oteldi.gümbet bodrum merkez arası yürüme mesafesi neredeyse.gümbet dışında daha sakin bir tatil isteyenlere torba(merkeze 6 km), sörf tutkunları için gündoğan, yalıkavak ve gümüşlük tercih listesinde yer alabilir...

  2> nerelere gidilir?

  -bodrum kalesi: şuan sualtı arkeoloji müzesi olarak kullanılıyor,manzarası gerçekten müthiş... 1500'lü yıllarda st.jean şövalyeleri tarafından inşa edilmiş.önünde cevat şakir kabaağaçlı (halikarnas balıkçısı) ve herodot heykelleri gibi birkaç heykel daha bulunuyor. öğrenciye bedava,müzekart da geçiyor.ama tamamını hakkıyla gezmek bir gününüzü alabilir.

  -yel değirmenleri:ilçeye göre yüksekte kalan ve biraz aşağısında manzaraya karşı çay içebileceğiniz ufak bir mekan bulunduran yer. etrafında yerleşim yok.

  -zeki müren müzesi: sanatçının ölmeden önceki son zamanlarını geçirdiği evi müzeye çevrilmiş ve gerçekten gezerken sanatındaki o inceliğin kaynağının hayatı olduğunu anlayabilirsiniz.

  -antik tiyatro: hala konserler verilen büyüleyici yapı.bizim kaldığımız dönemde sıla konseri vardı,tarihi bir yapı içerisinde konserde olmak farklı bir deneyim...

  3>ne yenir?
  imkanınız varsa otel yiyecekleriyle karnınızı doyurmadan rotanızı gümüşlük tarafındaki irili ufaklı balık restoranlarına çevirin. balık dışında soğan böreği ve bitez mantısını da deneme fırsatı buldum.bitez mantısı alışıldık mantılardan biraz farklı çünkü cevizli. ama soğan böreği... böyle bir aroma gerçekten yok.

  4>gece hayatı
  bodrum'u anlatıp da gece hayatına değinmemek olmazdı.gümbet'deki barlar sokağı geceleri ilçenin en işlek yerlerinden.geceleri sokağın başı ve sonu siyah ses geçirmez perde tarzı bir şeyle kapatılıyor ve içerisi tam bir cehennem... her türden insan var,her kapıdan farklı müzik sesleri,kapıların önlerindeki farklı insanlar... eğer gece hayatını seviyorsanız tatmanız gereken bir deneyim.

  5> ne yapılır?
  kalabalık bir arkadaş grubu ile gittiyseniz kesinlikle tekne kiralayıp açılmanızı tavsiye ederim. hem günlük tekne kirası baya uyguna gelir hem de bodrum'un cehennem sıcağından kurtulup denizden esen serin rüzgarlara bırakırsınız kendinizi.
  eğer sörf yapmak istiyorsanız kadıkalesi bölgesine gidebilirsiniz.kendim deneyimlemedim ama iki arkadaş biz teknedeyken gittiler,rüzgarın baya uygun olduğunu söylemişlerdi.
  gümüşlük'te rakı-balık yapın,özellikle gün batmadan önce orada olun ki müthiş gün batımını da görebilesiniz.


  son olarak lafı cevat şakir'e bırakıyorum,yorumlarda buluşalım :)

  yokuş başına geldiğinde
  bodrum'u göreceksin,
  sanma ki sen
  geldiğin gibi gideceksin

  senden öncekiler de
  böyleydiler
  akıllarını hep bodrum'da
  bırakıp gittiler...

  halikarnas balıkçısı
 • 1
  hurshit 4.5.2019 00:03
  çok güzel bir kısa rehber olmuş teşekkür ederim. ben de bu yaz gitmeyi düşünüyorum.
  0
  binaenaleyh 4.5.2019 00:11
  iyi tatiller puvom,pişman olmazsın.
 • 0
  kaptanblack 4.5.2019 10:04
  eline sağlık puvo iyi gezmeler
  0
  binaenaleyh 4.5.2019 13:49 ~ 13:50
  teşekkürler puvom:)
 • 0
  parafbilgi 4.5.2019 10:22
  iyi gezmeler
  0
  binaenaleyh 4.5.2019 13:49 ~ 13:50
  teşekkürler :)
 • 0
  aydakigunes 4.5.2019 10:39
  çok güzel bir seri olmuş. ilgiyle takip edeceğim. bol gezmeler :)
  0
  binaenaleyh 4.5.2019 13:50 ~ 13:50
  teşekkürler güneşim :)
 • 0
  mybae 4.5.2019 13:48
  buraya da bekleriz :)
  0
  binaenaleyh 4.5.2019 13:50
  orası neresi puvom :)