tarihi m.ö 4. yüzyıla uzanan bazilika formundaki kilise halka açılıyor(ayrıntı yorumda)
 • 1
  oschemat 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  tarihi m.ö. 4. yüzyıla kadar uzanan, bitinya, roma, selçuklu ve osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan iznik'te 2014 yılında bursa büyükşehir belediyesi tarafından havadan yapılan fotoğraf çekimleri sırasında, ilçe ile aynı adı taşıyan gölün 20 metre açığında 1.5-2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısı ortaya çıkmıştı.
  bazilikayı ortaya çıkarmak için çalışmalar devam ediyor. iznik kaymakamı ali hamza pehlivan, belediye başkanı osman sargın ve müze müdürü haydar kalsen, bazilikadaki arkeolojik çalışmaları yerinde inceledi. uludağ üniversitesi fen edebiyat fakültesi arkeoloji anabilim dalı başkanı prof. dr. mustafa şahin, yapının roma askerleri tarafından iznik gölü kıyısında öldürülen aziz neophytos adına yapılan kilise olduğunu belirtti.

  prof. mustafa şahin, "kazılara 6 ay evvel başladık. kapılar devamlı kapalı olduğu için halkımızda merak uyanıyor. biz bu merakı ortadan kaldırmak düşüncesi ile bundan sonra her ayın 1. ve 3. cumartesi günü saat 14 : 00'te halk günü düzenleyeceğiz" dedi.

  kaynak: m.bursadabugun.com/...aciliyor-735187.ht
 • 0
  dasaksiz_penguen 1 yıl önce
  insanlıga ne yararı var amk :d siktir edin

 • tarihi yapılar

  Bölümün isminden de anlaşılacağı gibi tarihi yapılar hakkında bilgileri bu bölümde paylaşabilirsiniz.

  2 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  oschemat

 • saçma sapan ve konuyla alakasız başlıklar açmamanız yeterlidir.sonuçta kuralsız bir yerde kural koymak olmaz