12
atatürk'ün blitzkrieg taktiği
blitzkrieg taktiği, hızlı, ani ve manevralı saldırılarla, düşmanın düzenli bir savunma kurmasını engelleyip cephede hızlı bir şekilde yok etmektir. atatürk, ingiliz kuvvetlerinin suriye'deki osmanlı kuvvetlerine uygulamış olduğu bu stratejiyi dikkatli bir şekilde etüt ederek, kurtuluş savaşı'nın en önemli kısmını oluşturan büyük taarruz'da uygulamıştır. atatürk'ün büyük taaruz'da uyguladığı blitzkrieg saldırısı, kendisi tarafından değişime uğratılmıştır.
1. blitzkrieg taktiğinde ani ve manevralı saldırıları tanklar ve makineli tüfekli araçlar gibi ateşli araçlarla yapılır. ama atatürk ani ve manevralı saldırıları süvari güçleri ile yapmıştır. bunun için büyük taaruz, süvari sayesinde kazanılmış son meydan muharebesi'dir.
2. blitzkrieg taktiğinde ana amaç, düşman savunma kuramadan hızlı bir saldırıyla yok etmektir. ama atatürk büyük taaruz'da, yunan ordusu'na karşı blitzkrieg'ı kullandığında asıl amacı yunan ordusu'nu hızlı bir saldırı ile değil, kaçmasına mecbur ederek izmir'e kadar yunan ordusu'nu kaçıra kaçıra yutmaktı. bunun için atatürk büyük taaruz'da yunan ordusu'nu meydan içinde kuşatma yerine 3 cenahına saldırıp, kaçmaları için bilerek kuzey cenahlarını boş bırakmıştır. ve de başarılı da olmuştur. atatürk 330 kilometrelik alanda 200 bin kişilik yunan ordusu'nu kaçıra kaçıra yutmuştu.


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...