3

hergün 5 kere namaz kılmak zor geliyor diye kardeşlerim dinleyin

amaz iyi güzel hoş da her gün 5 kere kılmak da çok oluyor. Yıllarca devam edeceğinden dolayı da usandırıyor.

Evet beyler bu tür cümleler hepimizin aklından geçmiştir. Üzerinde biraz konuşalım.

Ömrümüz ebedi değil beyler. Bunu tam olarak idrak etmeliyiz. Yarın ölmeyeceğimizin hiçbir garantisi yoktur. işte bize usanç veren tevehhüm-ü ebediyettir. Yani hiç ölmeyecekmiş kuruntusudur. Nefsimiz şimdiki namazını kılmamasına rağmen 5 yıl sonraki namazı düşünür ve offf çeker. Bunun üzerinde düşünürsek gerçekten hak veririz.

Eğer ömrümüzün ne kadar az olduğunu ve ne kadar faydasız işlerle meşgul olduğumuzu anlasaydık ebedi bir hayat için(cennet) günün 24 te 1 inin sarf etmek "usanmak" şöyle dursun belki zevk bile verir.

Beyler her gün yemek yiyoruz, su içip havayı teneffüs ediyoruz ki bunlar bizi usandırmıyor hiç. Hatta vücüdun bunlara daimi ihtiyacı olduğu için zevk bile alıyoruz. işte aynen böyle de kalbin ve ruhun gıdası namazdır arkadaşlar...

Ayrıca namazın karşılığında alacağımız ödül az mıdır ki ya da bizi tatmin etmeyecek midir ki bizleri usandırıyor. Cennet bize az mı geliyor?

 Hergün işe gitmek için sabahın 6-7 sinde kalkıp 12 saat çalışırız 3-5 kuruş için. Ama ebedi cennet için günümüzün 1 saatini ayıramıyoruz. Bir alimin dediği gibi "Acaba sırf dünya için mi yaratıldın ki bütün vaktini dünyaya sarfediyorsun"

Son olarak Kuran dan bir ayet paylaşayım: Müddessir suresi 42-43. ayet: "Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? Onlar şöyle cevap verirler; Biz namaz kılanlardan değildik." 

 • 1
  navyblu3 3 yıl önce
  Sanırım sözlüğün imamini bulduk agalar
 • 1
  umursamazgenc 3 yıl önce
  namazı terk ettin günü tükettin niye böyle ettin mümin kardeşim?
 • 0
  spinoza 3 yıl önce
  Çok uzun yazı bunu okuyacağıma 2 rekat şükür namazı kılarım a
 • 0
  ufuk 3 yıl önce
  Kardeş o kadar alıntı yapıp yazmaya uğraşacağına şuraya 'Sözler Köşkü' nün linkini koysaydın ya. Neyse yinede eline sağlık. Bu yazıyı bu platformda paylaşmak cesaret ister. Birazdan dalga geçmek için bi çuval adam gelir buraya. Gerçi saat geç olmuş uykudadır o kesim
 • 0
  geeksperm 3 yıl önce
  Olm öldüğünüzde buda karşılarsa ne bok yiyeceksiniz lan ? Başka dini araştıran yok şu ülkede