modern dünya kandırmacası

  10
  markrentroy 5.2.2017 11:30 ~ 12:14
  sözlükte yeniyim, hatta bi 15 dakikalık falanım. format konusunda hiçbir bilgim, birikimim yok. aklımı kurcalayan bir düşüncem var müsadenizle yazmak istiyorum. müsade etmeseniz bile yazıcam, çok doluyum anassatim.

  artık duyguların bile sanallaştığı bir dünyada yaşıyoruz. bizi yöneten hormonlarımızı yüz ifademizle değil, yüz ifadesi olduğuna inanıp adına "emoji" dediğimiz bir kaç piksel grubuyla yansıtıyoruz. sadece profil resminden yola çıkarak bir insana aşık oluyor, yaptığı yorum yüzünden bir insanla tartışıp ondan nefret ediyoruz. tek elimizle, telefona bakmadan mesaj yazabilmeyi bir marifet sayarken; "piyano çalamam yaaa iki el kombinasyonu istiyor zor yaanii" diyerek gelişmeyi reddediyoruz. "en son okuduğun kitap nedir?" sorusuna "facebook ehehashasd" gibi absürd cevaplar verip bunun komik olduğu konusunda kendimizi ikna edebiliyoruz. eski sanallığın yeni gerçeklik olduğuna inanıyor, ve instagram profilimizde hayatımızın harika olduğunu çevremizdeki ezik insanlara kanıtlamaya çalışıyoruz. ailemiz nereye gelirse oradan kaçıyoruz. facebook bu yüzden demodeleşti ve yerini annemizin babamızın, uzak memlekette yaşayıp arada bir fotoğraflarımıza "aslan yeğenim benimmm annenlere selam söylee canım bu yaz geliyoruz inş muckss" yazan 35 lik teyzelerimizin olmadığı instagram ve swarm aldı.

  dünya; hayatının mükemmel olması için sanal çabalar sarf eden ve en büyük derdi lol de adını şu an hatırlayamadığım en üst lige çıkmak olan bir nesille doldu, ve bu nesil büyüyüp sosyo-ekonomik düzene katkıda bulunması gereken yaşa geldiğinde dünyanın neye benzeyeceği konusunda büyük endişe duyuyorum doğrusu. eskiden insanlar büyük şeyler konusunda zıt düşerdi. kimisi toltsoycu' ydu, kimisine göreyse herkes gogol' un paltosu' ndan çıkmıştı. kimine göre kafka' nın mükemmel bir tarzı vardı ve babalarımız gelişmemize en büyük engeldi, oysa kimilerine göre camus' nun varoluşçu tarzı hepsini geride bırakabilirdi. oysa bu "modern dünya kandırmacası" nda o kadar konuda karşı karşıya kaldık ki, bizi birbirimize bağlayan neredeyse bütün halatları kesiyoruz. "köpek efekti ne ya ergen misiniz" diyen yüz binlerce insana rağmen "köpek efekti" yle fotoğraf paylaşabilen insanlarımız var. bu her iki grup da birbirini anlayamıyor ve birbirlerine anlamsızca çok zıt. bir grup "norm ne yaa joker siker" derken diğer grup " normlife bebeyim" fikrinden kurtulmuyor. bu iki grubun insanları birbirlerinden hayatlarında bir kez görüp ellerini sıkamayacakları insanlar uğruna nefret ediyor. bunu youtube yorumlarında birbirlerinin annelerine küfürler ederken görebilirsiniz. bu arada unutmadan, "modern dünya kandırmacası" nda istediğiniz herhangi bir sosyo-psikolojik testi youtube yorumlarında rahatça yapabilirsiniz.

  kitap okumuyor, okuyabildiğimizi kanıtlıyoruz. spor yapmıyor, yapabildiğimizi gösteriyoruz. filmleri, müzikleri, dizileri hatta insanları popüler oldukları için seviyoruz. herkesin sevdiği içeriklerin piyasası bol olduğundan onlardan nefret bile etsek bilmek zorunda hissediyoruz. çünkü ancak böylece topluma dahil olup nihai hedefimiz olan "kabullenilme" etiketini yakalayabiliriz.

  çoğumuz shakespeare' i "olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu." yla tanımışızdır ve çoğumuz bundan daha öteye gitmemiştir. shakespeare bu sözü 1600 yılında yazmıştı ve içinde yaşadığı avrupa toplumu için bu söz oldukça geçerliydi. oysa şimdi bu "modern dünya kandırmacası" nda shake amcamız yanılıyor. çünkü artık asıl mesele olmak ya da olmamak değil, olmak ya da olmuş gibi görünmek. yalanların dünyasını başka türlü açıklayamazdım. mutluluklar.
 • 1
  rockefeller 5.2.2017 11:37 ~ 11:37
  çok güzel özetlemişsin. yeni dünya düzeni bu artık. bundan sonra teknolojinin daha gelişmesiyle duygularımız daha çok arka planda kalacak. belkide tam anlamıyla senin iyi bir insan olup olmadığını insanlar değil teknoloji ürünleri karar verecek. black mirror diye bir dizi var. burada söylediğin yalan dünyayı güzel özetliyor.
 • 1
  gaddarus 5.2.2017 11:51
  insanlar çok şey istiyor özellikle de zengin olmak istiyor fakat hemen olmasini istiyor yani bir süreç geçirmeden kolay yoldan zengin olmak istiyor ve bu süreç için çaba sarf etmiyor işin her zaman kolayına kaçıyorlar..

  önceden insanların iki şekli vardı bir normal hali iki sinirli hali şimdi parmakla sayılamayacak kadar şekilden şekile giriyorlar ve insanlar mutsuz huzursuz ama her zaman mutlu görünmeye çalişiyorlar..
 • 1
  circlepit 5.2.2017 12:06
  hoşgeldin kardeşim, üşenmeden okudum eline sağlık...
 • 1
  nanichirgelair 5.2.2017 12:36
  postmodernitenin çağa etkisi işte,hoşgeldin.
 • 1
  oxygen 5.2.2017 12:39
  artık popüler olmak her şey. götümüze kadar bilmeli herkes. çünkü popüler olmak bunu gerektirir. modern dünya budur.
 • 0
  hellomyfriend 5.2.2017 13:20
  ne yazmışsın be puvo ya... sabah sabah içim karardı anassatim. 😀 artık evren, zaman ulan her şey değişti... o kılıç kalkan keşke yine olsa...