11

hedapın edep yoksunu olması.

bir haftadır pek girmiyordum ama dün puive bakınca şok oldum. tanıdığım kadarıyla sevde puvo çok nazik ve hoş birisi. kimse kimseye kafir diyemez ki sevde hiçbir zaman demedi. sıkı takipçisi olarak biliyorum. kimse hedap yaptığı terbiyesizliği konuşmuyor. arkadaş ülkede sanki tek hadisleri güvenen kişiler piiuv ve sevdeymis gibi davranıyorsunuz. ülkenin yüzde doksanı belki fazlası böyle, doğrudur veya değildir. 3-5 hadisi kafanıza göre eleştiriyorsunuz. şimdiye kadar öyleydi ve öyle devam edecek insanlar alimlerden öğrenecekler bilmediklerini. kötü bir şey olsa bir ayet bilen sahabeleri baska yerlere öğretmen olarak göndermezdi peygamberimiz. bu araya birini sokmak olmuyor ki şirk olsun. kimseyle tartışmayacagim. ne yorum yazarsanız kendinize. kimsenin imanını bilmezsiniz. olayları provoke eden hedaptır. kendisi önceden yusufir diye biriymiş onun hakkında açılan başlıklara bakabilirsiniz. anlamak zor değil. karakteri oturmamış kimseler olunca böyle oluyor. puiv böyle bir ortam olmuş herkes herkese kafir diyip rahatlıkla küfür edebiliyor. sizi kurtaracak şey iyi amellerinizdir. böyle bir derdiniz yoksa okey. seni edeplendirmeyen imanın seni cennete sokar mı bir onu düşün önce.
 • 11
  hedap 21 gün önce
  güzel. demek ki iyi acıtmışız😀
 • 2
  mcafkkk 21 gün önce
  puiv arama butonuna yusufir yazınca çıkanlar şaşırttı beni. 2 yıl önce ya o ya biz diyerek bir sürü kullanıcı puiv i kullanmayı bırakmış. merak edenler bakabilir.
  0
  mybae 21 gün önce
  böyle bir insana itimat etmem ben bakınca anladım bende ne olduğunu
  1
  mcafkkk 21 gün önce
  sana da saygı duyuyorum hedap a da tabi ki bu ortamda hedapın kişiliğini sorgulamak bana düşmez abimdir saygı duyarım. açıkçası puiv i kullanmayı bırakmış olan kullanıcılar da (eğer hedap yüzündense) beni şaşırttı. muhattab olma geç kardeşim çok mu zor ?
  0
  mybae 21 gün önce
  muhatap olan her başlığa damlayan hedap ın kendisi ama neyse bende burada çok durmayacağım zaten
  0
  hedap 21 gün önce
  lan yok 15 yaşında askerde olduğunu söyleyen bir yazarın icatları hepsi. çoğu hesapta sahte zaten:)
  3
  edige 21 gün önce
  ıki kişi bıraktı hellomyfriend ve ssb3 mu ne o ikisinin de gitme sebebi hedap degil kendi yalanlarıydı
 • 9
  lazcoder 21 gün önce
  #hedapıyedirmeyiz
  2
  hedap 21 gün önce
  eyvallah dostum. iki üç yobaza da kalmadık ya:)
  2
  lazcoder 21 gün önce
  onlar yokken sen ben hepimiz vardık. :)
 • -1
  trakyalikuala 21 gün önce ~ 21 gün önce
  1)eğer sen tartışma ortamı yaratırsan o ortamda tartışılır ancak hakaret buna dahil değil

  2)puiv'de bir sürü edepsizlik varken hiçbirine sesini çıkarmayıp sadece arkadaş koruması yapmak da edepsizliktir

  3) ülkenin din açısından sıkıntıda olduğu, etrafın din pazarlayanlarla dolu olduğu bir dönemde bu kadar hassas bir konu üzerine kavgalar edilmesi amaçlananın aksine gençleri dinden soğutur

  4)din bilgisi eksik insanların sahip olduğu eksik bilgileri paylaşması sadece kafa karıştırır. bırakalım fetvayı din adamları kur'an üzerinden versin. fetva vermek bize düşmez ki çok da büyük vebaldir.

  5) din başlıkları bir müslümanı rahatsız etmez ama amacından sapmaya başlayan başlıklar, altlarındaki seviyesiz tartışmalar, dinin bu kadar ayak altı konuşulması bir müslümanı rahatsız eder.

  6) şu yan hesaplardan kendinizi artılamayı veya arkadaş korumayı bırakın artık.

  7) puiv'i kahvehane havasından çıkarın.

  ramazan hoşgörü ayıdır. aklı olan üzerine alınsın.

 • 1
  banabubade 21 gün önce
  benim fikrime göre her insan kendi yolunu cizmeli ve aklını kullanmalı, zaten allahın akıl vermediği kişiler din ile sorumlu değil.
  yani herhangi bir soruya ben böyle düşünüyorum demek yerine hz bilmem ne şöyle düşünmüş 500 yıl önce demek beynini kiraya vermek gibi bişey oluyo.
  0
  mybae 21 gün önce
  böyle düşünen birine hakaret etmek kimseye düşmez herkesin doğrusu farklı
  1
  banabubade 21 gün önce
  doğru farklı değildir kardeşim gidiş yolun farklıdır ve birisi birini uyarmaya çalışıyor ise yanlış yoldan gittiğinden ötürü bu kişiyi cezalandırmamak lazım.
  eh o zaman hangisinin doğru yoldan gittiğini nerden biliyorsun diyorsan bilmiyorum benim mantığına uyan hedap'ın yolu olduğundan ona katılıyorum.
  ama hayat emin olamıcak kadar değişkenlerle dolu bunu herkes kabul ederse her şey biraz daha kolaylaşır.
  iyi akşamlar.
 • 1
  aydakigunes 21 gün önce ~ 21 gün önce
  hedap üzerinden prim kasmaya doymadınız. siz önce kendinizden yaşça büyük birine saygı duymasını öğrenin. hiç kimse, yaşı ister büyük olsun ister küçük olsun, bir başkasının edebini sorgulayamaz. eleştirmenin bile bir adabı var ulan.
  biz hedap'ı sevip sayıyoruz. doğru konuşuyor diye bir size batıyor be.
  2
  hedap 21 gün önce ~ 21 gün önce
  daha iyi oluyor boşver:)
  eskiden de özür dilemişti çoğu. ama bunlarda o erdem bile yok.
  -2
  mybae 21 gün önce
  prim kasmak değil bu küfür ediyor farkında mısın? sana yapılsa hoşuna gidecekse savunmaya devam et.
 • 1
  cognitoran 21 gün önce ~ 21 gün önce
  yeni geldim. puiv'in yazılı olmayan bu kuralını(!) şimdi anladım.


  puiv'in yazılı olmayan kuralları:
  1- puiv'de tanınmak istiyorsanız (pi: @hedap) üzerinden prim yapın.
  2- kural 1'e sıkı sıkı uyun
  :d :d :d

  0
  mybae 21 gün önce
  prim yapma amacım olsaydı bu şekilde yapmazdım ayrıca burada prim yapacak bir ortam bile yok.
  0
  hitus 21 gün önce
  3- hitus'u linç etmeye çalışın link
 • 4
  cagrialaf 21 gün önce ~ 20 gün önce
  olayları provoke eden hedap ise siz de forumun ana sayfasını iftar programına çevirmeyiverin. ikisi de iyi insanlardır olabilir kendilerine iyi insanlar biz sadece bu forumu ortaklaşa paylaşıyoruz ve forum üzerinden tartışmalara girebiliriz bu gayet doğal.
  -1
  mybae 21 gün önce
  tartışma hakarete varıyorsa kusura bakma ben buna susmam
 • 4
  therosa 21 gün önce ~ 21 gün önce
  bence sen de ilk önce burada tonlarca tartışabileceğin, fikir alış-verişi yapabileceğin konu varken; gidip hedap ile ilgili başlık açacak kadar bol zamanın olduğunu hesaba katarak kendini geliştirecek şeylere yönel. her şeyi bir cennete, iyi amele getiriyorsunuz. kardeşim isteyen istediğini söyler ve yaşar, eleştiri veya tartışma ortamı kabul etmiyorsanız puiv’den çıkış yapabilirsiniz.
  kimse sevde ve puiiv’in dini inancına vesaire bir şey demiyor ayrıca, siteyi sanki dini programmış gibi elli başlıkla donatıyorlar, tartışıyor sonra herkes ve hedap mı kötü oluyor? şu sitedeki kimsenin dini görüşü onları alakadar etmiyor+soru sormamız için açılan başlıkta herkes birbirini yiyor. bu ne back up your friend etkinliği mi? linç ediyorsunuz tartışma ortamı yaratıyorsunuz sonra da peygamberimiz gak guk yapıyorsunuz. bari şu açtığın başlıkta konuyu dine getirme, cennette iyi şanslar.
  1
  psv 21 gün önce
  konunun en mantıklı yorumu. konuyu din çerçevesinde yorumlamak kadar saçma bir şey yok. ben 5 vakit namaz kılıyorum fakat insanlara 'amel', 'cennet', 'din' üzerinden yaklaşmak nedir ya?

  böyle yaparak dinden soğutuyorlar insanları haberleri yok. hele ki puiv gibi özgürlüğü ile öyle böyle kendine bir yer edinmiş bir sitede dini konuları kimseye dayatma hakkınız yok. ben burada ateist de görmek istiyorum, gergedana tapan adam da görmek istiyorum.
  3
  sewo 21 gün önce
  (pi: @therosa)
  (pi: @psv)

  gerçekten haklısınız.

  kimsenin dayatma hakkı yoktur. puiv gibi bir platformda hele hiç kimsenin şansı yok.
  ben sevgi ve saygıya inanan biri olsam bile çıkıp bana saygısızlık yapabilirsiniz veya benim düşünceme, fikirlerime hatta ideolojime.
  0
  therosa 21 gün önce
  kesinlikle
  0
  therosa 21 gün önce
  keşke herkes senin gibi olsa
 • 1
  ofsaytsizburak 21 gün önce
  hatta arttırıyorum (pi: @hedap)'ın evden sağ ayak ile çıkmaması :)
  dostum bu arada hiç yazamadım da bireysel girişimler bu konuda işe yaramaz. belediyelerin cemaatlere yandaş vakıflara ne kadar para döktüğü ortada. halka hizmet dönemi başlayınca hallolacak herşey.
 • 1
  ghostrider 21 gün önce
  kusura bakma da puiv iftar programı değil kardeşim. önüne gelen birbirinin aynı olan, dini başlıklar açıyorlar ve akıllarına "acaba bu konuyla ilgili bir başlık var mı?" sorusunu getirmiyorlar. buna ek olarak, puiv özgür bir ortam ve isteyen istediğini demekte özgür. başlıklarınızı açarken buna dikkat edin.

  (pi: bak burası cokomelli)
 • 1
  ___koray_____ 20 gün önce
  açtığın başlık olmamış puvo!!!
  0
  mybae 19 gün önce
  niye olmamış kafir yobaz derken o oluyor ama dimi?
  1
  ___koray_____ 18 gün önce
  pek fazla takip edemedim ama bildiğim kadarıyla, o senin yaptığın gibi harici bir başlık açarak kimseyi hedef göstermedi. başlıklar altında tartışmalarını yaptı.
  ben, yobaz yorumunu okurken tam da onun tabir ettiği şekliyle (gerçek kelime anlamıyla) okuduğum için hakaret olarak görmedim. yerinde bir uyarıydı sadece.. ayrıca bahsi geçen arkadaşların; konusunu ettiğin arkadaş gibi oturup, kendi dinini tam manasıyla araştırmak yerine cemaatlerde (o cemaatlerin maddi/manevi çıkar uğruna olan öğretileriyle) öğrendiklerini burada en doğrusu buymuş gibi anlatmışlardı fakat benim gibi dini tartışmalardan kaçınan herkes yerine hedap; islami inancın laçkalaştırılması.. dinin, kitabı dışında rivayetlere dayalı tartışılması gibi hususlarda hepimiz için bir direniş göstermişti..
  bence durum bundan ibaret.

  bu millet, cehaletinden sebep dini kendi çıkarlarınca yorumlayan gruplardan çok çekti. bulunduğum platformda inancım laçkalaştırılsın istemiyorum!!
 • 0
  adolfbey 20 gün önce
  hedap adamdır
  1
  mybae 19 gün önce
  belli
  0
  hedap 19 gün önce
  hahaha😀
  -1
  mybae 19 gün önce
  hahaha😀
  0
  hedap 19 gün önce
  aferin oğlum sakın indirmeyin vitrinden bunu.
  o kadar rahatliyorum ki sizin böyle kudurmanizi gördükçe 😂
  sahi hala geçmedi mi kac gün oldu geliyorsun gidiyorsun bu başlıktasin:) acı var mı acı?
  0
  piiuv 19 gün önce
  kimde acı olduğu belli oluyor 50 tane başlık açmanızdan :)))

  hayır konuşuyoruz laftan anlamıyorsun, edepten susuyoruz onuda anlamıyorsun. !!!
  0
  hedap 19 gün önce ~ 19 gün önce
 • 1
  canki 18 gün önce
  aslan
 • puiv sorunları

  varsa bir sorun,bildiri,şikayet buradan sesinizi duyurabilirsiniz.

  1 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  zıdan

 • bu bölüm #puiv bölümünün alt bölümüdür.