2
nba'de bir takımın yıldız oyuncusuz bir yerlere gelemediği gerçeği
8 veya 9 yıldır aralıksız nba izleyicisiyim, artık boş vakitlerinde geçmişe dönük maçları izleyen birisiyim. en inançlısını, en hırslısını, en dinamik kadroyuda gördüm en takım gibi takım olanını da izledim. ancak bu yetmiyor. futboldaki örnekleri gibi olmuyor. ispanya=atletico, türkiye=bursa böyle olaylar nba olmaz.

basketbol 5 er kişilik takım, toplamda sahada 10 kişi ile oynandığı için hücüm oyuncusunun her zaman avantajı vardır. 2 piken roll oyununda hata yapılmadıysa hücüm oyuncusu yıldız ise hücumu sonuçlandırır.

futbolda bulunan perspektif, basketbolda çok koordineli görünse bile daha basittir.

çok takım gördüm. boston mesela yıldızlar topluluğu gibiydi bir ara; kevin garnettlar mı diyeyim, piecelar mı diyeyim teaguelar mı diyeyim, basslar mı diyeyim. bir devre hükmetti kobe çıkana kadar...

ondan önce bulslarıngillerden jordan vardı. new york gibi bir takımı yıllar yılı konferans finalinden daha ileri çıkartmamıştır.

yok muydu larry birdler, malonlar...

hayır ama yıldız oyuncu farklıdır. istedikleri kadar istekli olsunlar.

son yüz yılın yıldızsız hatta tek yıldız olarak korver'ın varlığı olarak görülen takım oyunu endeksli, pas ve tamamen ikinci pas piken roll boş oyuncu arayışlı takımı atlanta belkide tarihte bu sonucu almış en iyi takım...

ne yaptılar play offlarda karşılarına lebron gelince yıkıldılar...

diğer bir örnek wizard takım oyunu yok disiplin bakımından boyalı alanı dağıtıcı, savunma dağıtıcı üçlük anlayışını benimsediler. indiana bile daha kompleks takım olmasına rağmen peace sayesinde konferans finali gördüler

bunun farkına varmak lazım. varamayan niceleri ray allen, malon, bird... gerçek takipçiler tarafından bilinse bile kimsenin aklına kolay kolay gelmez.

bunun farkına varan günümüz yıldızları ise aynı takımlarda yer alıyor.

curry, thompson, durant, lebron, rose...

bu arada dünya basketbolunun artık nba yaklaşması çok zor görülüyor.
sırpların damiri artık zor gelir dünyaya gelse bile nba gidiceği artık kesin gözle bakılıyor.

özet: nba yıldızlar olmadan maksimum konferans yari finali görülcek bir yer. nba dahiliyesi hat organizasyonu, nba daha önce olmuş olaylar silsilesi, avrupa basketbolu bence bitti.

özet bile uzun oldu.
 • 1
  oxygen 1 yıl önce
  atlanta çok iyi bir örnek.

  ama şu var. artık yıldızlar bir takımda toplanmaya başladı. winner-winner olmak da zor artık. ileride herkes yıldız olacak ve bi tık üst yıldızlar gerekecek.
  1
  sewo 1 yıl önce
  bence bu olay kötüye gidecek. lebron, curry, durant aynı takımda yer alırsa hiçbir takım karşısında şansı olmaz bu yüzden yıldız oyuncular kendilerini geliştiremez. basketbolcunun yıldızlaştığı arena konferans finali veyahut nba finalinde potansiyelini artık açığa çıkarır.

  bu jenerasyonda olamaz çünkü karşı tarafta. san antonio gibi bir takım, deren wiliams ve carmelo, paul vb. gibi oyuncular bulunmaktadır. ancak 2 yada 3 jenerasyon daha böyle devam ederse nba kısır döngüye dönüşebilir.
  2
  oxygen 1 yıl önce
  demek istediğim şu. işte bu yıldızlardan kurulu takımları yenebilmek için başka yeni yıldızlar ortaya çıkabilir. bu iyi bişey mi kötü bişey mi emin olamadım
  1
  sewo 1 yıl önce
  yeni yıldızların kötü olacağını düşünmüyorum tam tersi daha fazla keyif alacağımız bir görsel şölene dönüşecektir diye düşünüyorum.
  2
  airarda 1 yıl önce
  bende tam cevap olarak bunu yazacaktım


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...