10

montaigne: türk ordularındaki disiplin

montaigne denemeler: kitap ııı, bölüm xıı

askerlerin düşmandan çok komutanlarından korkmalarını isteyen o eski ahlak ne oldu?

şu güzelim örneğin benzeri nerde: bir elma ağacı roma ordusunun kamp kurduğu bir yerin ortasında kalmış da ertesi gün ordu çekilip giderken olgun, nefis elmaları bir teki eksilmeden sahibine bırakmış.

isterdim ki gençlerimiz vakitlerini pek yararlı olmayan gezintiler ve pek onurlu olmayan uğraşlarla geçirecek yerde biraz gidip yaman bir rodoslu kaptanın bir deniz savaşını nasıl yönettiğini, biraz da türk ordularındaki disiplini görsünler. çünkü bizimkinden çok ayrı ve çok üstün onlardaki disiplin. bizim askerlerimiz seferde eskisinden daha uygunsuz, sorumsuz, türk askerleriyse tersine daha ölçülü, daha çekingen davranıyorlar. çünkü, onlarda, barış zamanı fakir rahatsız etmek, malını çalmak birkaç kötek cezasıyla geçiştirildiği halde, savaşta en ağır cezaları görüyor. parasını vermeden bir tek yumurta almanın cezası tam elli sopa. onun dışında, karın doyurmayan, az ya da çok değerli herhangi bir şeyi çalanlar hemen kazığa geçiriliyor ya da başları kesiliveriyor.

fatihlerin en zalimi olan selim üstüne yazılanları okurken şaştım: mısır'ı aldığında şam şehrini bolluk ve güzellikle saran eşsiz bahçelere askerlerinden hiçbirinin eli değmemiş; hem de kapalı değil açık oldukları halde.
 • 2
  wertyus 9 ay önce
  bunun gibi çok güzel yazılar var ama bize hep farklı şekilde gösteriyorlar, asıl önemli olanları unutturuyorlar maalesef :(
  teşekkürler güzel paylaşım için :)
  1
  pentaigo 9 ay önce
  bize farklı şekilde gösteriyorlar kısmını anlamadım :)
  0
  wertyus 9 ay önce
  ya farklı anlatıyorlar yada hiç bir şekilde bunları anlatmıyorlar konuyu hep farklı yerlere getiriyorlar. mesela muhteşem 100 yıl da sadece saray entrikalarını göstermeleri gibi :(
  0
  pentaigo 9 ay önce
  açıkcası bence onları izleyen yada bu tarz saçmalıkları okuyan zaten gözü bokluktan çıkmaz. gerçekten tarihe merakı olan gerçek kaynakları bulur. objektif olmak isteyen olur.
 • 0
  gameofthrones 9 ay önce
  disiplin. nede hasret kaldık bu kelimenin uygulanmasına. montaignecim bırak orduyu artık genel olarak disiplinin d'si dahi yok.
  1
  pentaigo 9 ay önce
  iyi ki montaigne 400 yıl önce öldü de günümüzü görmedi :)
 • kitap alıntıları

  Kitap, makale, şiir vb. alıntılarının yüklendiği bölüm.

  22 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  sadurra

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • - alıntılar olabildiğince fotoğraf şeklinde yüklenmelidir.

  - yazı şeklinde de yüklenebilir, yasak değildir. 


  - alıntı yapılan metin ve yazar belirtilmelidir.

  - eğer alıntı bir dergiden ya da internet sitesinden yapılıyorsa metin ve yazarın yanında derginin ve internet sitesinin de adı belirtilmelidir.