4

nedir bu sarı yelekliler

gezi mi?
la viva mı?
 • 1
  alicoyum 3 ay önce
  ikisi de değil. küreselcilerin adamı macron'un, trump'ın piyasaya sürdüğü provekatörler ile indirilmesi. sokaktakiler provekatör değil sadece kıvılcım çakılmış halk.

  aynı altyapı ve potansiyel türkiye'de de fazlası ile var fakat henüz bir kıvılcım çakan olmadı. olmasın da.
  0
  adolfbey 3 ay önce
  amerikanın oyunları yani
 • 0
  speace 3 ay önce
  gözlemleyebildiğim kadarıyla , birden fazla sebeple bir araya gelmiş öfkeli kalabalık ? ilk yankısında aşırı sağcıların tepkisi olarak algılansa da, sosyal platformlarda yer almasa bile, koordinasyon ve yapayzeka konusunda fransa temelli programlama sadece savaşın fiziksel yıkım ve tehditlerden ibaret olmadığını yakın tarihte finansal kaostan bizde buradayız dediler çıkışı suç olarak kabul lanse edilmedi güvenlik kameraları rahat olsun
 • 0
  speace 3 ay önce
  edt
 • 0
  ofsaytsizburak 3 ay önce
  bırak fransa tarihini,avrupa tarihini,fransa'nın toplum yapısını bilmeyen insanların oradan buradan okuyup "şizofren" seviyesinde komplo teorileri ortaya atmasını görmek çok üzüntü veren bir durum. sosyal medyanın belki de en kötü tarafından biri budur. bilgisi olan,olmayan bol keseden atıp tutuyor.
  2000li yıllardan itibaren fransa'da başlayan ekonomik sıkıntıları gerek sosyal demokratlar,gerek liberaller hiçbiri çözmedi. işsizlik %10'un aslına inmedi. devletin hizmet kurumları her zaman için zengin kesimin dışındaki kesime uzak(yol olarak) ve maliyetli oldu. yarı-başkanlık sistemin getirdiği yetkiye dayanarak cumhurbaşkanları meclise,halka sormadan reformlar adı altında gerek öğrencilerin gerekse asgari ücretlilerin aleyhine,zengin kesimin ise lehine kararnameler yayınladılar. yanlış hatırlamıyorsam 1950'lerde geldi yarı başkanlık. fransa bu tarihten sonra demokratik bir yönetim görmedi. (zaten doğrudan demokrasi olmayan yerlerde demokrasi ilkelerinin çiğnendiğini gördük) 68 mayıs olaylarının temelinde de yine bu tek adama evrilme sistemi vardı. fay 68'de kırıldı. ondan sonra gelenler hiçbir şey düzeltemedi desek yanlış olmaz. her işçi bayramının hatta herhangi bir küçük eylemin bile çok şiddetli yaşandığı bir topluma evrildi. iki dünya savaşında ciddi hasar görmüş fransa,demokratik çizgisinden iyice çıkmasıyla bu hale geldi.
  bugünlere gelirsek bu hareketi,hem bahsettiğim birikmişlik ve sıkıntılara hem de dünya üzerindeki küresel buhranın kapıdan içeri girmesi üzerine protestolara alışık fransa halkının eşik değerinin aşılması şeklinde açıklayabiliriz. özellikle macron'un sermaye için yaptığı vergi indirimleri, öte taraftan ekolojik önlem adına yaptığı akaryakıt vergi zamları halkın bardağını taşırdı ve sokağa çıktı. gencinden yaşlısına, ay sonunu zor getirebilen,iş bulamayan insanlar, doğal ve haklı olarak vergi adaleti ve refahın eşit paylaşılması istemleri ile tepkilerini dünyaya belirtmek,göstermek istediler. olayların alevli geçmesini etkileyen bir faktör olarak söyleyebiliriz bunu.
  şimdi aslında zengini daha zengin,fakiri daha fakir yapan bu anlayışa karşı çıkan,toplum sözleşmesine dayanarak haklı ve adaletli bir yönetim isteyen insanların yaptığı bu hareketi "ağbi bunlar aşırı sağcı" veya "turump yaptı abi avrupayı karıştırdı işte ondan" diye açıklamak mantıklı değildir. tabi ki aralarında sağcılar var fakat gösterilere bir sürü lgtbli bireylerin ve solcuların katıldığını söylemek lazım. tabi ki abd gezide de olduğu gibi aralara provokatör yerleştirip olayların daha fazla alevlendirmiştir. fakat dediğim gibi bu provoke hareketini gösterilerin merkezine koyamayız. bu "yeter" hareketi insanların daha adil bir dünyada yaşama isteğinden kaynaklanmıştır deyip durumu özetleyebiliriz.
  0
  adolfbey 3 ay önce
  ben amerikanın olayda daha fazla etkisi olduğunu düşünüyorum. amerika kendine karşı çıkan ülkelerde güç gösterisi yaptığı bir gerçek.
2 saat önce dün
 • gezilecek yerler

  Gezip, gördüğünüz güzel yerleri bizlere de yaşatın, o yerlere gitme isteği oluşturun :)

  0 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  zenginmutfagi

 • bu bölüm # bölümünün alt bölümüdür.
 • herhangi bir kural yok, sıkılmadık mı kurallardan, sıkıcı ve baskıcı kurallar değil mi insanları kuralsızlıklara iten :)

  rahat olun yeter :)