geçmişten birkaç parça

  6
  gamzeszgin 18.5.2020 15:08 ~ 15:12
  ünlü yazarların, sanatçıların günlüklerinden, içindeki aynalardan, düşüncelerinin bir ucundan parçalar:
  ilk önce en etkilendiğimi bırakayım şuraya.

  kanatları çok güçlü insanlar vardır. şehvet kalabalığın ortasında indirir onları, burada kanatları kırılır. sonra, kırık kanadını çırpar, var gücüyle fırlar, sonra gene düşer. kanatlar iyileşecek. çok yükseklere uçacağım. tanrı yardımcım olsun:"ben"

  ağır, kanatsız insanlar vardır. aşağıda çırpınırlar. aralarında güçlüler vardır. insanlar arasında korkunç izler bırakır, uzlaşmazlık ekerler ama hep toprak düzeyindedirler:"napolyon"

  kanat bırakan, yavaş yavaş havalanan, yukarıda kalan insanlar vardır :" keşişler"

  kolaylıkla havalandı geri düşen insanlar vardır:"iyi ülkücüler"

  kanatları çok güçlü insanlar vardır. kanatlarını toplayarak yeryüzüne iner öteki insanlara da uçmayı öğretirler. sonra, gereği kalmayınca, gene göğe çıkarlar:"isa"

  28 ekim 1879
  lev nikolayeviç tolstoy

  sevgili cemil meriç de ülkenin durumunu çok güzel anlatmış zamanında.

  münakaşada zafer, mağlup olanıdır,yenilmek zenginleşmektir… münakaşa hakikati birlikte aramaktır… hakikat bin bir cepheli, bin bir görünüşlü. karşınızdaki, göremediğiniz gösterecek size. sizden farklı düşündüğü ölçüde yaratıcı ve öğreticidir…

  cemiyetle beraber hakikatler de gelişir. tek tehlike bunu kavramamak, kızıl şal görmüş ispanyol boğası gibi, her düşünceye ve her düşünene saldırmak :bu canım memleket bu yüzden bir cüzamlılar ülkesidir.

  19 kasım 1964
  cemil meriç