14

iyilik var mıdır?

bence iyilik diye bir sey yoktur. insanlar kötü dogarlar ve sonradan bazi iyi diye tabir edilen alışkanlıkları öğrenirler.

ilk doğan çocuk insanların hammaddesidir. cocuklar birbirlerini surekli kıskanır, hep daha fazlasını ister. açgözlüdür. ona sonradan paylaşmayı, başkalarına sataşmamayı öğretiriz.

insanlar kötüdür. sadece kendi ırklarının kötü oldugunu kabullenemeyecek kadar duygusaldır.

sizce iyilik diye bir şey var mıdır?
 • 1
  horseman 15 gün önce
  müdür sen ne yaptın :d o kadar da kötü değil bence. çocukların nasıl yetiştirildikleri ile alakalı bence. örnek abes olabilir ama hani hayvan yetiştirirken nasıl sahibi nasılsa hayvan da öyle yetişir diyorlarsa çocuklar için de sen onu nasıl yetiştirirsen öyle olur. ha tam anlamıyla iyi oldu diyelim mesela ama çevresi kötü. işte çocuğun vereceği en büyük sınav burada. çevresindeki kötülüklere rağmen çizgisinden şaşmıyorsa tam anlamıyla iyidir o bence
  0
  melike_kaya 15 gün önce
  cocuk yetistirme tarzindan bahsediyorum bende. sen hic kızım bak onu kıskan, aç gözlü ol diyen anne gördün mü? o zaman neden tüm cocuklar doğdukları andan itibaren bu kadar benciller. kötü doğarız, sonra bize paylaşmayı, cömertliği, yardımlaşmayı öğretirler. dikkat et iyi şeyler hep sonradan ogretilir, insanlar birbirlerini taklit edip iyi olduklarını sanarlar. ancak bu, bir insanın kanında olan bir şey. yani kötülük insanların doğasında var. iyilikse sonradan türetilmiştir. o zaman var olmayıp sonradan turetiliyorsa iyiliğin doğanın, en azından insan doğasının, bir parçası oldugunu nasıl deriz?
  0
  horseman 15 gün önce
  evet dediğin gibi kimse çocuğunu o yönde yetiştirmiyor ama çocukluktan itibaren doyumsuz oluyorlar. o şundan bence. sen çocuğa hayır demezsen her ağladığında istediğini alirsan çocuk sussun diye tüm olanakları önüne serersen çocuk doyumsuz olur. mesela arkadaşında daha iyi bi oyuncak gördü. kendi oyuncağını değersiz görüp istediği oyuncağı alana kadar da her yolu dener. çocuk daha o yaşlarda tüketmek üzerine yetiştirilirse değer kavramından yoksun olurlar
  0
  melike_kaya 15 gün önce
  tüketmek uzerine kimse yetisemez çünkü zaten dogduklari andan itibaren bu, onlara empoze edilmistir. benim burda demek istedigim cocuk insanlarin hammaddesidir. ve bir cocuk ilk doğduğu zaman doyumsuz olur.sen onu istersen muthis yetiştir bu huyu icinde bir yerlerde kalır, dışa vurmaz. konu yetiştirmek degil. konu yetistirilmeden önceki huylari ve bu huylar insanin temelini olusturan huylar.kotu huylar. istedigin kadar iyi yetistir sadece bu kötülüğü içine gommesini saglarsin. çünkü cocuk bu huylara dogdugu anda sahip olur
  0
  melike_kaya 15 gün önce
  hicbir şey vardan yok edilmez. bu huylar yok edilemez. ve bu insanlarin temel katmanini yapan huylar insan bunu iceri atmadigi zaman kötü damgasını yerler. eger sen doganin sana bahsettiği karakteri saklayip sana gosterileni yaparsan, insanlar seni iyi tanimlar. sorunda bu zaten insanlarin tek derdi iyi olma cabasi halbuki tek yaptiklari sey duygularını saklamak.
  0
  horseman 15 gün önce
  iyi ile kötüyü ayırt edemeyen bi çocuktan nasıl bu kadar emin olabiliriz ki? belli bi yaşa kadar çocuk yaşadığı dünyanın bilincinde dahi değil. tamamen anneye bağımlı ve muhtaç bi halde. çevresini tanımaya başladıkça çocuk görerek öğrenir. taklit yoluyla öğrenir. kötü ya da iyiyi neye göre değerlendireceğiz
 • 1
  my7 15 gün önce
  kötüye alışırsan kötüde iyi gelir
  0
  melike_kaya 15 gün önce
  mesele alışmak degil.zaten kötülük evrende bu denli hakimken ve biz insanlar bu denli kötü olup iyi oldugumuzu iddia ediyorken kötüye alışmak diye bir şey olamaz. sadece insanlar iyi olduklarını bilmek istedikleri için iyi diye bir şeyin varlığını iddia ediyorlar.
 • 1
  yuppi 15 gün önce
  kimse hiçbir çıkar gözetmeden hiçbir şey yapmaz

  yapamaz
 • 2
  helianthus 15 gün önce
  bence iyilik kötülük meselesi değil bu. zira iyilik ve kötülük çok soyut ve nesnel olmayan kavramlar. insanoğlu bencildir ve bencillik sadece insanoğluna değil aynı zamanda tüm canlılara özgü bir davranış biçimidir. hayatta kalmak canlıların temel içgüdüsü olduğundan canlılar hayatta kalmak için kötü olarak adlandırılabilecek davranışlar sergilerler. insan bunu daha kapsamlı bir şekilde yapar, çünkü hayvanlar içerisinde özel yeteneklere (büyük pençeler, zehir, sivri diş, çeviklik...) sahip değildir ancak bunun yanında sosyal bir hayvandır. diğer hayvanlara kıyasla sosyal çevresi ve yaşam alanları farklıdır. bu sebepten kendi kötülüklerini hayvanlarınkinden daha farklı bir bağlama taşımak zorunda kalmıştır, etik kavramının, insan haklarının, hukukun doğuşuyla hayatta kalma doğada hayatta kalma konseptinden, sosyal çevrede hayatta kalma konseptine evrilmiştir. insanın yaptığı eylemler kötü olarak adlandırılırken hayvan kendi doğasına uygun davranır diye düşünülür. doğa özünde kötüdür. sürekli bir mücadele ve güçlünün kazandığı bir var olma alanıdır. iyilik ve kötülük insanın bu süreci özümseyebilmek ve normalleştirebilmek belki de kendi mevcudiyetine anlam kazandırmak için uydurduğu kavramlardır.
  0
  melike_kaya 15 gün önce
  güzel yazmışsın be puvo
 • 1
  roxic7 15 gün önce ~ 15 gün önce
  ınsanin (hayvanin) dogasinda tecavuz, cinayet, hirsizlik, siddet vb vardir. sadece gelisen prefrontal korteks ile kendimizi bu tur ilkel icgudulerden soyutluyoruz -ki bu arinmayi yapamayan kisileri de aksam haberlerinde gorebilirsiniz. teknik olarak bu davranislar (bencillik, irkcilik ve turevi kotu olarak nitelendirilen ozellikler) kotulukten ziyade bir hayatta kalma cabasidir. cunku dogada guclu olan kazanir ve guc erdem tanimaz. bu davranislari kotu olarak benimseten sey ise entelektuel bakimdan gelisen insanlarin bu ilkel davranislara ihtiyac duymamaya baslamasi ve bunlari 'yanlis' olarak tanimlamasidir. bu yuzden kotuluk aslinda ilkelliktir.
 • 0
  nothinglose 15 gün önce
  iyi insanları salak görmediğiniz güne kadar varlar...
  0
  melike_kaya 15 gün önce
  ve bu da insanlarin kotuluklerinin bir sonucu.
  0
  nothinglose 15 gün önce
  aynen öyle
 • 0
  furis 15 gün önce
  hayır insanlar iyi doğarlar kötü insan yoktur kötü yollar vardır, kötülüğe meylettiren zorluklar mevcuttur. bana göre bunun sebebi de emperyalizm siyonizm etkili olmasada çok etkili olan kapitalizm ve modern dünya popüler kültürüdür.

  iyilik ise insanın içinde olandır. kötü olan zaten kötüdür.
 • -1
  hedap 15 gün önce
  gençler fazla saçmalamayin. yok kötü doğarmis, yok insan bencil doğarmis bilmem ne bilmem ne.
  nerede öğretiyorlar size bunları?
  tamam felsefeyi hobi olarak yine yapın, ama dışarıdan çok komik görünüyorsunuz.
  her şey gayet basit açık ve net bir şekilde neden-sonuç ilkesine dayanır.
  çocuğun veya insanın yaptığı her hareketin her seçimin bir nedeni ve sonucu vardır.
  önemli olan o nedenleri keşfedebilmektir.
  offf daralttiniz lan beni. başlık ayrı yorumlar ayrı facia.
  bir de birbirlerine gaz veriyorlar hohoheeey coh eyi coh güzel.
  kendinize gelin.
 • 0
  baran_aslan 15 gün önce
  iyilik vardır elbet
 • 0
  siyaasiyabend 15 gün önce
  insanın var olduğu her yerde, her şey vardır. iyilik de, kötülük de..
 • 0
  alalade 15 gün önce
  bebekler ne iyi ne de kötü doğarlar iki olguda onların fitratinda vardır o dış çevrenin etkisiyle birisini geliştirir iyi veya kötü olur bence
 • 1
  kahvelipuding 15 gün önce
  john locke tabula rasa
 • 1
  rapunzel 14 gün önce
  iyi yada kötü diye birşey yoktur düşünce onu öyle yapar.bazen birine yardım etmek iyilik gibi gözükebilir.ama onun çabalamasına ve gelişmesine engel olursun.yakınlarda yeni bir haber okumuştum yaşlılara yer vermeyin onları tembelleştirirsiniz diye normalde iyilik gibi olan birşey aslında kötülük olabiliyor nerden baktığına bağlı
 • 0
  mahferrast 13 gün önce
  iyilik diye bir şey var iyi insanlarda varda iyilikten anlayanlar yok herkez fesat valla
 • 0
  esradeniz 13 gün önce
  bu tamamen kişinin vicdanına kalmış bir durumdur. içerisinde insan sevgisi olmayan birinden iyilik beklemekte saçmalık olacaktır.