11

herhangi bir inanca(dine) mensup musunuz? inandığınız şey olmasaydı aynı insan olur muydunuz? inancınızı kendiniz mi seçtiniz?

bana din konusu ve yaratıcı olayı pek olası bir durum gibi gelmiyor. ve hayatımda bir dini kabul etmemenin ve yaratıcıdan korkmamanın pek bir değişiklik göstermediğini farkettim. tabi dini gereklilikler dışında. öğrenmek istediğim şey şu: insanlar hep din olmadığında ahlak olmayacağını toplumsal düzenin sağlanamayacağını ve kargaşa olacağını söyleyerek dinleri savunurlar. siz inandığınız şey olmasaydı nasıl yaşardınız?
 • 1
  hedap 1 yıl önce
  inancım olmasaydı iyi tanınan bir seri katil olurdum o kesin. insan öldürmek için herhangi bir kısıtlama olmazdı.
  hırsızlık yaptığımda pişmanlık yaşamazdim.
  amacım olmazdı yani nasıl olsa ölüp yok olacağım iyi veya kötü bir hayat yaşamışim çok umrumda olmazdı.
  benden sonra gelecek olan nesile katkı sağlamak derdim kesinlikle olmazdı çünkü öldükten sonra kimse var olmamış gibi olacak neden kim benim adımı ansin ki?
  yani inançsız birisi olsaydım eğer böyle biri olurdum ben.
  çoğu zaman düşünürum pkk sempatizanlarini dahi sessizce birer birer götursem acaba çok günaha girer miyim? diye ama dini duygular ve inançlar bastırıyor bu tür şeyleri.
  yoksa diğer türlü kesin olarak bilsem ki böyle insanları ortadan kaldırdığim zaman günah işlemeyecegim, saniye durmam.
  ülkede eli kolu bağlı sessizce bekleyen bireylerin olması da bu yüzden.
  ille de meşru müdafaa olacak işte ki hakli olarak öldürebilelim.
  1
  mrcnr 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  evet öldürmek yok etmek mantıklı geliyor peki bünün başka bir yolu var desem yine öldürmek ister misin?
  şu sonuca vardım ben yazdıklarından bir şey yapman için ödül yahut ceza olması şart. hiçbir karşılık beklemeden bir şey yapmamaya çıkıyor sonuç. peki sence islamda buna yer var mı?
  1
  hedap 1 yıl önce
  tam doğru bir çıkarım değil.
  olaya odaklanmamissin sen sıradan bir sonuca varıyorsun.
  bak ben kafa yapısı olarak sessiz cinayetler işleyecek biriyim.
  kafamda çok çeşitli cinayet planları kurabiliyorum.
  bu durumda beni durduran şey yaratıya karşı olan sorumluluk duygum. bir insan öldürdüğüm zaman komple cehennemlik olmaktan korktuğum için kendimi frenliyorum.
  bana dur diyen bir savcı yok polis yok anladın mı?
  sessiz ve derinden kimsenin duymadığı görmediği bir şey var o da inanç?
  anlıyor musun dostum?
  anlayabiliyor musun yada anlamaya çalışıyor musun?
  ben bir seri katil olmamak için ödül beklemiyorum.
  sana diyorum ki; benim bir seri katil olmami engelleyen bir şey varsa o da inancımdir.
  ödül modül ne konuşuyorsun ben nerede odul demişim?
  sorduğun soruya soruyu sorduğun pencereden cevap veriyorum.
  dinsiz olsaydım böyle olurdum diyorum sen bana ödül ceza bekliyorsun diyorsun yok öyle bişey.
  1
  hellomyfriend 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  sacmalik akiyor be hedap... (pi: tanrı yoksa hayatın anlamı ney?)
  0
  hedap 1 yıl önce
  yırtık dondan çıkar gibi heryere girme be olm.
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  ya abi korktum ben simdi beni oldurursun yatagima kesik at kafasi falan
  0
  hedap 1 yıl önce
  varsayımlar üzerine konuşuyoruz merak etme
 • 0
  www 1 yıl önce ~ 11 ay önce
  ben onu bunu bilmem. kıyaslamaya bakarım. dine sahip insanlar dinini istismar edebiliyor mu? evet. dinin amacı dışında kullanabiliyor mu? evet. o zaman dinlerin de bir geçerliliği yoktur. toplum düzenini sağlamak ve doğru yolu göstermesi gereken dinler çoktan amacından sapmıştır bile.

  bence insanların "ben bu dindenim" demesi gerekmiyor.
  burada asıl önemli konu: inanmak veya inanmamak.

  eğer bir insan inanıyorsa, onun orada olduğunu biliyorsa gösteriş için camiye gitmesi, namaz kılması, açın halinden anlamadan tutmak için oruç tutması, içinde ne olduğunu anlamadığı kuranı okuması, gezmek için hacca gitmesi, orospu çocuğu şeytan diyerek şeytan taşlaması, dini için cihat yapması ya da ne bileyim ölen şeyhinin parmağını yalaması gerekmez.

  inanan biri sadece onun olduğunu bilerek, kalben iyi bir insan olması yeterli bence.

  ben agnoistik bir insanım. yani tanrının olup olmadığını hiçbir zaman öğrenemeyeceğimizi düşünenlerden.

  düzenleme: sorudan farklı bir şey yazmışım.şu anki yaşamım ile sorudaki sorduğun yaşam tarzı aynı. yine o zaman da "insanlar tarafından" oluşturulan yasalarca üstte (pi: @hedap)'ın yazdığı kişileri yargılardım.
  0
  mrcnr 1 yıl önce
  bu konuya çözüm getirmek için dini inanca ihtiyacımız yok ki.
 • 1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  soyle bir sey var. din insani degistirir mi? hz nevlana da musluman, bizim mahmut kanki de. ama bakildigi zaman bir dinin gerekliligini tam olarak yapmazsa ne kisiligini degistirir o ne dusuncesini. bu arada kendim sectim
 • 1
  philosopher 1 yıl önce
  ben herhalde çok pislik bir adam olurdum. bu beni pis bir adam mı yapar yoksa kendimi mi kandırıyorum bilmiyorum tabi.
 • 2
  polinezyali 1 yıl önce
  inandığım şey kendisi gereği umursamama yönünde.o olmasaydı da aynı insan olurdum,ama dinim olsaydı aynı insan olamazdım
  1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  kes amk atayizi agnostigi
 • 1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  dün içtiğim bi bardak su olmasa bugün çok farklı bi insan olurdum.
  1
  illedeo 1 yıl önce
  o ne demek reis
  0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  bi insan aynı nehirde iki kez yıkanamaz.
  0
  mrcnr 1 yıl önce
  felsefenin dibine vurmuş adam xd xd
 • 1
  abbeeeu 1 yıl önce
  ben dindar bir ailenin çocuğu olarak olarak büyüdüm ve yetiştim. en başlarda dinimi kendim seçmedim, fakat 18 - 19 yaşlarımda bu din konusu üzerine çok araştırma yaptım, gerçekten inancımı seçtiğim yaşlar orası. dindar bir insanın yaşamında din en önemli yeri tutar. bu yüzden hala bu konular üzerine eskisi gibi olmasa da ilgilenmeye devam ederim.
  olmamış şeylerle ilgili yorum yapmayı pek uygun görmem ama yine de inandığım şey olmasaydı nasıl biri olurdum söyleyeyim.
  ne zaman dinden çıktığıma göre değişecektir bu durum. mesela şu an çıksam bir şey değişmez büyük ihtimalle. en fazla sigaraya başlardım ki, bu bile israf düşüncesiyle yerleşen tutumluluktan dolayı gerçekleşmeyebilirdi. sanırım küfür etmeye başlardım ama.
  18-19dayken çıksaydım belki o zaman kendimi üniversiteye başlarken bambaşka biri olarak başlatabilirdim.. şimdikinden çok şey değişirdi.. ayrıca ben genel olarak asosyalliğe meyilli bir insanım. belki de kolay kolay değişemezdim.
  ailem dindar olmasaydı, ben de standart bir türk erkeği olarak büyüseydim yine bir şey değişmezdi, çünkü ailem zaten dindar olmayacağı için ben dini bir altyapı ve bu altyapının oluşturduğu ahlaktan şimdiki gibi bir şey almayacaktım. sigaraya devam, kadınlara sarkıntılığa devam, iddaa oynamaya devam, hatta kumarın boyutunu artırabilirdim de. böyle bir ailede olsam eski halimde yapmayıp da dinden çıktıktan sonra yapacağım şey en fazla alkol almak olabilirdi.
  bütün bu yorumlar olmamış bir senaryoya bağlı aklıma gelen düşünceler. kesin böyle olurdu diyemem.
  0
  mrcnr 1 yıl önce
  şöyle bir akıl yürütme yapsak mesela:
  dindar bir ailenin çocuğu olmasan ama kumarın sonuçlarının kötü olabileceğini, sokaktaki kadınları rahatsız etmenin doğru bir şey olmadığını, hırsızlığın doğru olmadığını; cennet cehennem dahil hiçbir karşılık beklemeden iyilik yapılabilceğini, dürüst olunabileceğini, görevini en iyi şekilde yapmanın doğru ve iyi bir şey olduğunu öğretmiş olsalardı sana yine dine ihtiyaç duyar mıydın?
  1
  abbeeeu 1 yıl önce
  sondan ufak bir düzeltmeyle başlayayım. ben dine ihtiyaç duyduğum için dindar değilim. ben dinin doğruluğuna inandığım için dindarım.
  can çıkar, huy çıkmaz. ailem düzgünce öğretip güzel örnek oldularsa zamanında, kişiliğimi güzel oturtmayı başardıysa, benim neden öyle davranmam gerektiğine beni ikna edecek cevaplar verebildilerse, büyük bir ihtimalle neyin doğru olduğuna inandıysam onu yaşardım yine.
  şu anki düşünceme göre insani değerlerle yaşamak için din gerekli değil fakat insani değerlere uyma zorunluluğu getiren bir şey yok. dindar bir birey için rahatlık, kolaylık, haz, mutluluk falan sağlayacak ahlak dışı bir eylem yapılabilecek şeyler listesine bile girmez çoğu zaman. mesela en basitinden yemekhane sırasında öndeki arkadaşının yanına geçip yemeği (normalde kendinden önce gelen kişilerden) önce almak buna bir örnektir. var mı bunu yapmayacak? fakat birey bunun kul hakkı olduğuna inanıyorsa, sonuçlarını biliyorsa yapmaz. bugün yemekhane sırasında 30 kişinin hakkını yiyen, yarın kendisi için çalışan yüzlerce işçisinin hakkını da yiyebilir (ya da yemez, kim bilir).
  kısaca, bana göre din ahlaklı ve insani bir şekilde yaşamak için gerekli değildir fakat ahlaklı olmaya zorlayıcıdır. çünkü ahlaklı olmayı kabul etmeyen cezasını bir şekilde çeker. (dinin doğruluğuna inandığım için çeker dedim, inanmayana göre çekmez.)
 • 1
  kalcasever 1 yıl önce
  din çözmez zaten çözümdür.insanlığın gelişim sürecinde hep bir önceki sürümde yaşanan aksaklıkları düzeltmek ve insanları ehlileştirmek için güncelleme yapılmıştır. lut kavmi bilen bilmeyen herkesin dilinde ve anlatılır fakat zina denen olgunun gelişmesini ve yasaklanmasını sağlamış kavimdir.

  lise de din hocam demişti ki -din zorlamaz deriz ama anası babası hangi dine mensup ise yeni doğan çocuk o dine bağlı olur aksini isteyemez neden olmaz öyle şey hani zorlama yoktu-

  hocam sizde böyle söylerseniz nasıl olucak

  arkadan ben seslendim hoca gazlarsa cemaat yanlar

  biz yanlayalı çok oldu ne din kaldı ne başka bişi mahşer yakın meşaleleri götümüzde yakacaklar rez alın
  0
  mrcnr 1 yıl önce
  tanrılar karşımıza çıkamayacak kadar korkaklar. yiyip içip yattılar insanlığa ne faydaları oldu? inan sorgu sual olsa zararlı çıkarlar :d
  0
  kalcasever 1 yıl önce
  olabilir merakla bekliyoruz
 • 1
  crow 1 yıl önce
  top yekün yalan din olmasaydı da insanları uyuşturacak başka bir şey bulur ordan devam ederlerdi ahlak konusunun dinle hiç bir ilgisi yok iyi bir insansanız iyisinizdir kötüyseniz kötü dinin bunu durdurabildiğini pek sanmıyorum. herhangi bir inanca mensup değilim ama göktanrı inancı gördüklerim arasında akla mantığa en yatkını. eskiden çevreden dolayı müslüman olarak büyüdüm lakin okuyunca anlamını yitirdi baya bir şey okumakdan kastım kuranı bir tanrıyışım gibi okumak inanın bana hiç bir tanrı o şekilde bir kitabı tüm insanlığa göndermez. bunu incil de takip ediyor tevratı henüz okumadım
  0
  mrcnr 1 yıl önce
  peki şöyle bir soru sorsam: illa bir şeye inanmak mı gerekiyor?
  göktanrı inancının doğaya karşı evrene karşı olan sevgisini alsan mesela ne bileyim kendi özünde sen olsan yeterli gelmiyor mu bu? acaba bu bir kendini arayış biçimi mi?
  0
  crow 11 ay önce
  gök tanrı inancında değilim lakin aklı mantığa en yatkını o geldi bana.
  bir şeye inanmak gerekir mi ki garip bir durum dur mu nasıl anlatsam sigara bırakanların çekirdeğe sarılması gibi inançlar bir nevi uyuşturucu gibi bana göre bir durum karşısında sığınacak kapı gibi bir anda yok olunca insan şaşıyor haliyle . hasta cocugunuza yardım dileneceginiz tanrının bir ismi olmuyor iş basa düşüyor.
  ben göktanrı inancının bir kaç kısmını benimseyerek yaşıyorum etrafım da ki insanlara doğaya karşı sevgi ve saygıyla ancak göktanrı inancının garip bir durumu vardır tamamen farklı bir evrende yasadıgımızı var sayalım ve o evrende insanlar yalanı hırsızlıgı ahlaklı erdemli bir davranıs olarak nitelendiriyorsa sizin de hırsızlık ve yalan söylemeniz kötü değil aksine iyi bir durum olusturuyor tanrının gözünde .
 • 1
  ananyamus 1 yıl önce
  once muslumandim, sonra inanilmaz sacma gelmeye basladi sorguladim. deist oldum, sonra farkettimki degistirilmis. daha cok arastirinca gercegini buldum.
  0
  mrcnr 1 yıl önce
  islamın mı gerçeğini buldun?
  0
  ananyamus 1 yıl önce
  evet. tanrinin sac kilina dovmeye takilmadigini cennette kari vadetmidigini gordum. hepsi arap inanci.
  0
  mrcnr 12 ay önce
  zaten islam dediğin olay arap geleneklerinden başka bir şey değil ki. namaz oruç kabe'yi tavaf vb şeyler zaten muhammed'in peygamberliğinden önce de yapılan şeyler. şerri kanunlar arapların zaten uyguladıkları hususlar
  0
  ananyamus 12 ay önce
  heh iste, aslinda oyle seyler yok. ayni sebepten bende deistlige yonelmistim. dinlemek istersen bahsedebilirim. ıkna etmeye calismayacagim sadece dinlemeni istiyorum
 • 2
  dehr 1 yıl önce

  öğrenmek istediğin şeye şahsi fikrimi şöyle belirtebilirim. genel kanıda ki insanlar, din olmadığında ahlak olmayacağını, toplumsal düzenin sağlanmayacağını ve kargaşa olacağını söylerken aslında dinlerini değil doğduğu coğrafyada ki ataerkil toplumla beraber büyüdüğü, ailesinden, çevresinden, çapından ve kurcaladığı kadarıyla; dininin aynı güruha, inandıkları, dayanmaya, güçlü kalmaya ve umudunu yitirmemeye en soyut örneği olarak anlam veremediği yerde hayatını bir amaca bağlayıp sorgulamamak için dinlerini savunurlar.

  kısacası benim kendimi en yakın hissettiğim durum tam olarak (pi: apateizm). nasıl yaşadığım konusu ise bu başlığa üst paragrafta yazmış olduğum şahsi fikrim ile gayet anlaşılabilirdir diye düşünüyorum.
 • 0
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  kesinlikle değişirdim
 • 1
  silahli 1 yıl önce
  ben secmedim.ama secerdim diye düşunuyorum.
  ınsanlara acmasz davranmama engel olduğu kesin.ve bircok sey
  0
  mrcnr 12 ay önce
  inancının hangi özelliği seçmeni sağlardı ?
 • 0
  crocus 12 ay önce
  bu konuda daha özgür olabilir,belkide kötülüğü de seçebilirdim,ama aynı kalp ve aynı düşünceyi yaşıyor olsaydım,bu şekilde devam ederdim
 • 0
  mikashevichi 12 ay önce
  biz satanistiz kardeş her gece ayin yapıyoz
  0
  mrcnr 12 ay önce
  :d ne kesiyorsunuz aslana mı giriyorsunuz?
  1
  mikashevichi 12 ay önce
  ben hindistan da oturuyorum kardeş türkiye de bulamassınız böyle tarıkatlar boğa ya giriyoruz

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  198 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.