7
sıfırdan zafere, büyük taarruz
sakarya meydan muharebesi'nde yunan ordusu'nun taaruz gücünün kırılması sonucu, geri çekilmeleri üzerine atatürk,komuta kademesinin tepkisi üzerine taaruz emri verdi. atatürk'e taaruz emrine karşı tepki gelmesinin sebebi; türk ordusu sakarya meydan muharebesi'ni kazanmış olsa da yunan ordularını savaşa zorlayarak yok edecek bir durumda değildi. türk ordusunun büyük bir saldırıya girişmesi için büyük eksikleri vardı. ama atatürk halktan son kez büyük bir özveride bulunmasını isteyerek ve bütün mali kaynakları zorlayarak taaruz'un alt yapısını hazırladı. yunan ordusu'na yetişmek için, yunan ordusu'nun başkomutanı papoulas'ın bile aklına gelmeyecek bir harekette bulundu. papoulas geri çekildiğinde, geçtiği dağ geçitlerinin aşırı sarp ve keskin olmasından mütevellit dağ geçitlerinin uclarına birlikler yerleştirmemiştir. çünkü, papoulas ordan herhangi bir ordunun geçişinin intihar olacağını biliyordu. ama atatürk yunan ordusunu yok etmek için büyük bir risk alarak orduyu muhteşem bir istikametle aşırı sarp ve keskin dağ geçitlerinden geçirirek yunan ordusu'nun arkasına sarktı. taaruz emrini verdiğinde ise yunan ordusu şaşkınlamış ve duraklamıştır. çünkü papoulas türk ordusu'nun taaruz gücünün olmadığını bildiği halde ve bir anda şimşek hızıyla arkalarında beliriverdikleri için yunan ordusu'nu uygun bir konuma yerleştirerek taaruza karşı bir savunma gücü oluşturmaya başladı ama nafile. atatürk kıskaç hamlesi ile yunan ordusu'nu 3 tarafından sardı. genellikle cephe savaş sanatında meydan muharebelerinde asıl amaç "düşman ordusu'nun meydan içinde kuşatılıp yok edilmesidir. " ama atatürk cephe savaş sanatının belirlediği taktikten farklı olarak asıl amacı, yunan ordusu'nu sol, sağ ve arka cenahtan olarak 3 tarafından sürekli taaruz ederek, kaçmaları mecburiyetinde kuzey cenahı boş bırakarak ve saldırmayarak, yunan ordusu'nu izmir'e doğru kaçıra kaçıra yutmaktı. sonunda ise yunan ordusu türk ordusu'nun 3 cenahtan gelen taaruzunu durduramayarak geri çekilmeye başlandı. 3 gün içinde yunan ordusu delinip, dağıtıldı ve yunan ordusu tümen tümen, birlik birlik batı anadolu'ya dağıldı. atatürk fahreddin altay'a emir vererek batı anadolu'da dağılmış yunan tümen ve birlikleri toplayarak yunan ordusu'nun eritilen konvoyuna dahil edildi. 12 gün sonra ise izmir'e gelindiğinde yenilmez denilen 200 bin kişilik yunan ordusu kaçırıla kaçırıla eritildi.
yunan ordusu'nun kayıpları;
- 22 bin ölü
- 16 bin yaralı
- 35 bin esir
türk ordusu'nun kayıpları;
- 3 bin ölü
- 9.5 bin yaralı
 • 0
  memurdanferrari 1 yıl önce
  bu savaşın önemini şöyle arz edeyim. yunan ordusunun teknolojik ve askeri donanımını ingilizler l.george'nin söylemine göre 17-20 milyon sterline bedel olmuştur. 20. yüzyılların çeyreği için 17-20 milyon sterlin muazzam bir paradır. türkiye'de daha 80'li yıllarda traktör 100 liraya alınırken şimdi 10 binlerce liranın üstünde almamız gibi, o zamandan bu yana inanılmaz bir enflasyon olmuştur. hülasa yunan ordusu, 20 yüzyılın süper gücü britanya imparatorluğu tarafından donatılmış en büyük kara ordularından iken, atatürk’ün kurduğu ordu hiç bir askeri eğitim almamış insanlardan oluşuyordu. yunan ordusu askerlerden oluşurken, türk ordusu köylü, çiftçi, lise talebelerinden oluşuyordu. türk ordusu ayağına el yapımı kötü şartlara dayanıksız çarık giyerken, yunan ordusu bot giyiyordu. türk ordusunda günlük yiyecek miktarı sabah ve akşam verilirken ve verilen yemekler konserve olurken, yunan ordusu askerine son üretim konserve et mamülleri ile besliyordu. türk ordusu yunan ordusu'na 1. dünya savaşın'dan ve halkın yaptığı ucuz 2.3. el silahlar ile saldırırken, yunan ordusu arabalı makineli tüfeklerle türk ordusu'na saldırıyordu. türk ordusu daha yaralanan askerine bakacak doktor ve hemşire bile bulamazken, yunan ordusunun ambulansları vardı. görüldüğü üzere, atatürk elinde ki bu kadar az kaynağa rağmen sıfırdan bir askeri sanayi ve ekonomi oluşturmuş ve askeri zekası ile yunan ordusunu eritmiştir. türk tarihinin en büyük muharebesi denilen mohaç meydan muharebesinde ki türk ordusu çağının en büyük ordusu olduğu halde, öldürdüğü düşman asker sayısı 14 ila 20 bin arasındadır. ama atatürk büyük taaruzda yunan ordusunun 22 bin askerini öldürmüş, 16 bin yaralı ve 35 bin esir ile yunan ordusuna toplam 73 bin zayiat verdirmiştir.
 • 1
  rockefeller 1 yıl önce
  çok güzel betimlemisin :)


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...