heimlich manevrası

  2
  caesar 30.6.2020 15:27
  herkesin öğrenmesi gerekir. hiç bilemezsiniz, bu sayede bebeğinizin veya hiç tanımadığınız bir insanın hayatını kurtarabilirsiniz. kaçan cisim bronşlara kadar gelse bile ise yarayabilir.
 • 2
  adolfbey 30.6.2020 16:27 ~ 16:33
  manevranın nasıl yapıldığını da anlatsaydınız daha yararlı olurdu gibi :p
  onu da ben yapayım o zaman;
  aslında basit bir araştırmayla bulunabilir ama ekleyelim.

  heimlich manevrası;
  bebeklerde sırta vurularak yapılır fakat yetişkinlerin sırtına vurduğumuzda soluk borusunu tıkayan cisim daha da aşağı inebilir veya yerini sağlamlaştırabilir. bu yüzden boğazına bir şey takılan birini gördüğümüzde sırtına vurmamalı ve onu öksürmeye teşvik etmelisiniz.

  bunu da boğazı tıkanan kişinin arkasına geçip iki eliniz ile akciğerlerinin bitiminden düzenli aralıklarla sıkarak yapabilirsiniz. aynı yöntem çocuklarda da uygulanabiliyor tabii ancak daha yavaş bir şekilde.
  ayrıca bu yöntemin türkçesi de çocuğu ters çevirip sallamak ama ecnebiler moderen oldukları için buna girişmiyorlar sanırım

  daha fazla içerik ;
  www.google.com/.../

  https://youtu.be/UtVDp6hqJV8

  https://youtu.be/P2WjPc-Imus
 • 1
  bizanskurdu 30.6.2020 21:00
  bir ara ilk yardım kursu almıştım orada öğretmişlerdi ama unuttum gitti. bence çoğu kişi de benim durumumda. bu tip hayati eğitimlerin tüm vatandaşlara belirli aralıklarla verilmesi ve kamu spotları ile de desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum.