16

60 sene allahı inkar neden sonsuz cehennemi gerektiriyor? zulüm değil midir?

konuya giriş yapmadan önce bunu okumanızı istiyorum çünkü anlamak mahiyetinde katkısı var diye düşünüyorum.

(pi: ișlenen suçlara maddi ceza adalet midir?)

ayrıca kur'anın emrettiği akıl eden, sorgulayan müslüman olmak istediğim için bulduğum cevapları sizinle paylaşıyorum.

bu soruya maddeci gözüyle bakarsak sanki hâşâ cenâb-ı hak zulüm ediyormuş gibi gözüküyor. öyle değil mi? sonuçta bir insan ne kadar yaşar ki? 100 sene olsun diyelim hadi. 100 senelik bir beden toprak olup gidecek.

öncelikle şunu belirteyim ki allahı kabul veya reddetmek beden ile değildir. yani biz maddi bedenimizle yapmayız bunu. fani çürüyüp gidecek bedenin aksine akıl, ruh gibi ebedi olan cihazlar ile yaparız allahı kabulü veya reddi. insan kendini basit bir mahlukat olarak gördüğü içinde durum bu şekli olabiliyor. -buna da değinmek gerekiyor- hem allahı inkar olsun hem bir insanın maddi manevi hakları olsun hepsini sadece bedenle işlemiş değiliz ki bedene verilen bir ceza bitsin. hakiki adalet ahirette tecelli edecek.

aynı zamanda bunun tam tersini de düşünüyorum yapılan iyilikler güzellikler de sadece bedenen olmadığı için karşılığı maddi manevi hediyeler olacaktır. zaten bu dünyada bile bir yetimin başını okşa onu sev içini kaplayan huzur nedir manevi bir mükafat değil midir?

bu konu hakkında başka cevaplarda muhakkak var. onu da başka bir yazımda paylaşmak isterim.

el hasıl bizim allah'a itimadımız yok mu ki ona hâşâ zalimlik yüklüyoruz. islâmiyette cevaplanmamıș soru yoktur. yeter ki biz araştırıp öğrenelim.

bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. keşke bilselerdi!
ankebut 64
 • 0
  piiuv 5 ay önce
  farklı bi bakış açısı olmuş başarılı teşekkürler :)
  0
  sevde 5 ay önce
  rica ederim :)
 • 2
  mybae 5 ay önce
  hiç bu yönden düşünmemiştim beden içine hapsolmuş ruh olmayınca çürüyen giden bir şey ceset vee resmen diyebilirim ki aydınlandım 😍
  0
  sevde 5 ay önce
  herkes içini yansıtıyor (pi: @mybae) kardeşim ♥️
 • 1
  turbo 5 ay önce
  çok aklıma takılan bir konu bu. iyi bir ateist neden sonsuza kadar cehennemde yansın diye düşünüyorum bazen.
  0
  sevde 5 ay önce
  eğer gerçekten vicdanı bozulmamış iyi biriyse allah imanını koyar inșaallah kalbine. bizim kendimizi geliştirip güzel insanlara allahı güzelce anlatmamız gerekiyor. yoksa bizde mesuluz zaten malesef :(
  kalpler allahın elindedir biz dua edelim.
 • 1
  tesla52 5 ay önce ~ 5 ay önce
  ya biri bana bu ruh konusunu açıklasın.
  kızcağız demişki allahı bedenimizle değil, aklımızla reddederiz. beden çürüyüp gidecek ama akıl, ruh ebedi kalacaktır. yavv akıl bu bedenimizin içinde değilmi. aklı söküp nereye götürüyonuz, akıl olması için beyin olması beyin olması için oksijen olması onun olması içinde kalp olması lazım vs. vs. bu bilgisayar değilki hard diski alıp gidelim. bide cezadan bahsetmiş cezayı ruh çekecek diye yavv acıyı hissedebilmemiz için sinir hücrelerimizin olması lazım ruh ne yani bizim yapabildiklerimizin hepsini bizim sahip olduklarımıza sahip olmadan yapabilsin, üstelik uçadabiliyo, artık uçarak nereye gidecekse, abi ben öldümde ahiret ne tarafta, kardeş şurdan düz git satürnden sola dön güneşi arkana alarak baya git andromeda galaksisine 50 km kala sağda fırının karşısında bu ne lan. aklı vücuttan nasıl söküp alırsın. diğer tarafta sırat köprüsü varsa yer çekimide vardır, yer çekimi varsa maddede vardır. o zaman bu dünyadan bir farkı yoktur, aynı şekilde acı hissedebiliyorsak, bedenimiz ordadır demektir çürüyüp giden birşey yok yani dediğine göre, bence şöyle paralel evren gibi olabilir burda ölünce orada tekrar doğmak veya orada uyanmak gibi, veya diğer taraf hiç yoktur dünya kişi için cennette cehennemde olabilir. bu dünyayı cennete çevirmeye çalışalım gerisini allaha bırakalım. ruh hakkında kimse bişe bilmiyor kafadanda atıp tutmayalım. ruh hakkında anlatılanların tamamı uydurma, vahiy gelmediğine göre.


  0
  sevde 5 ay önce
  için sıkılır ya bazen. sıkılan organların mıdır ki kendini küçücük bir yerde sıkışmış hissedersin?yada içine gelen o ferahlatan hisler gibi gibi manevi olaylardır yada 6. his dediğimiz şey. akıl bir et parçası mıdır? vicdan azabı duyarız bedensel midir? ahirette tabiki bedende olacak demek istediğim burada neden sonsuz cehennemdi. bedende azap çekecek ruhda kalpte akıl da. ruhla ilgili güzel bi araştırma yapabilirdim ama bugün ve yarın boyunca müsait değilim. link buradan bakabilirsin aşağıda başka sorularda sorulmuș
 • 0
  rzachad 5 ay önce
  açıkcası dini sorgularsak işin içinden çıkamayıp delirceğimiz kanaatindeyim
  0
  sevde 5 ay önce
  güvenilir kaynaklardan bilgilendigin ve amel ettiğin sürece sorun olmayacaktır inșaallah
 • soruyorum

  SOR CEVAPLA KATIL ABONE OL

  43 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  samurai
  reelsamurai

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
 • küfürsüz ve kardeşce takılacağınız bir ortam  

  lütfen abone olmayı unutmayınız

  puiv kuralları geçerlidir!

  her türlü soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.