7

büyük taarruz

büyük taarruz öncesi birçok hazırlık yapılmıştır. bunlardan biri de orduya verilen taarruz eğitimidir. atatürk dağlarda izcilik yapanlar, çobanlar, yol bulucular gibi bölge coğrafyasını iyi bilen kişileri bir araya getirip bu kişilere anadoludaki şehirlerin haritasını vererek aksehir'den afyon'a en yakın yolu tarif etmelerini ister. sonra kütahya'dan eskişehir'e, eskişehir'den bilecik'e, bilecek'ten bursa'ya diye devam ederek izmir'e kadar nasıl gidileceğinin planı yapılır. tüm bu planlar en son genel haritada bir araya getirilir. her bir şehirden diğer şehre 45 dk'da ulaşılabilecek şekilde ayarlanır. bunun üzerine büyük taarruz'a kadar askerlere günde 4 defa 45 dk eğitimi verilir. günümüzde askerlere verilen 45 dk eğitimlerinin temeli de buraya dayanmaktadır.
 • 0
  fuckultyoflav 5 ay önce
  kanka bir kaynak atsana şuna be , cidden çok güzel bir ama bir de esaslıysa kaynağından okumak isterim
  0
  kaktusgil 5 ay önce
  kaynak yazılı değil sözlüydü, tarih öğretmeni :)
 • 0
  adolfbey 5 ay önce
  böyle gel geleceğin (pi: @sjense)si fel hele gel
  0
  kaktusgil 5 ay önce
  💜
  0
  sjense 5 ay önce
  dogrudur, degildir bir sey diyemem bu konu hakkinda bi fikrim yok baskan, ne yalan soyleyim acip arastirmaya da hevesim yok, emege saygi + verip geciyorum. yararli paylasim.
dün
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  420 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik