sosyalizm nedir?

  6
  frebaba2121 21.5.2016 14:19
  sosyalizm ekonomik bir düşüncedir.üretim araçlarının sahibi halka ait olduğunu savunur.işçilerin yönetimini ele almasına ağırlık verir.

  sosyalizm 19.yy'da ortaya çıkmıştır.amacı kapitalizm'i kaldırmak yerine ortak mülkiyet getirme amacıyla ortaya çıktı.bu da devrimci bir hareket taşıyordu.fakat 19.yy ikiye ayrılmıştır.bir kısmı işçilerin haklarının düzenlenmesini,ücretlerin artmasını,çalışma saatlerinin azalmasını sendikalar ve siyasi partiler ile kanunlar ile yapılmasını düşünüyordu(william morris).diğer kısım ise devrimci yollarla sosyalizm'in geleceğini umuyordu.böylece sosyal demokrasi ve komünizm ortaya çıktı.devrimci yollara izleyecek olan düşünce komünizm,refom yollarla isteyen düşünce ise sosyal demokrasiyi oluşturdu.yani ikiside sosyalizim'in alt dalıdır diyebiliriz.

  ayrıca karl marx'a göre önce kapitalzm sonra sosyalizm sonra komünizm gelecek.

  sosyalist ülkeler genellikle tek partili rejimdir.günümüzde hala avrupa'da ve dünya'da sosyalist partiler yer almaktadır. • 1
  lehsuvarisi 21.5.2016 19:59
  sosyal demokratlara rusyada menşevikler komünistlere ise bolşevikler deniyordu menşevikler 3 ay kadar geçici hükümetle başta kaldılar fakat yine de halkı memnun edemediler hatta işçi hakları bir yana burjuvazinin haklarını savunarak birinci dünya savaşına devam kararı aldılar buradan da anlaşılıyor ki bu il sosyal demokratlarla olacak iş değil yol komünizm olmalı yol leninin ve marxın yolu olmalı yol halkın yolu olmalıdır
 • 1
  kyzaghan 24.5.2016 01:24
  geçicidir, insanlar ancak ve ancak dünya'ya başka bir gezegenden saldırı olursa birleşir. fakat o da ne? bu durumda başka gezegenler ile savaş halinde olduğumuz için yine sosyalist olamıyoruz :) güç sosyalizm ile olsun.