6

sosyalizm nedir?

sosyalizm ekonomik bir düşüncedir.üretim araçlarının sahibi halka ait olduğunu savunur.işçilerin yönetimini ele almasına ağırlık verir.

sosyalizm 19.yy'da ortaya çıkmıştır.amacı kapitalizm'i kaldırmak yerine ortak mülkiyet getirme amacıyla ortaya çıktı.bu da devrimci bir hareket taşıyordu.fakat 19.yy ikiye ayrılmıştır.bir kısmı işçilerin haklarının düzenlenmesini,ücretlerin artmasını,çalışma saatlerinin azalmasını sendikalar ve siyasi partiler ile kanunlar ile yapılmasını düşünüyordu(william morris).diğer kısım ise devrimci yollarla sosyalizm'in geleceğini umuyordu.böylece sosyal demokrasi ve komünizm ortaya çıktı.devrimci yollara izleyecek olan düşünce komünizm,refom yollarla isteyen düşünce ise sosyal demokrasiyi oluşturdu.yani ikiside sosyalizim'in alt dalıdır diyebiliriz.

ayrıca karl marx'a göre önce kapitalzm sonra sosyalizm sonra komünizm gelecek.

sosyalist ülkeler genellikle tek partili rejimdir.günümüzde hala avrupa'da ve dünya'da sosyalist partiler yer almaktadır. • 1
  lehsuvarisi 2 yıl önce
  sosyal demokratlara rusyada menşevikler komünistlere ise bolşevikler deniyordu menşevikler 3 ay kadar geçici hükümetle başta kaldılar fakat yine de halkı memnun edemediler hatta işçi hakları bir yana burjuvazinin haklarını savunarak birinci dünya savaşına devam kararı aldılar buradan da anlaşılıyor ki bu il sosyal demokratlarla olacak iş değil yol komünizm olmalı yol leninin ve marxın yolu olmalı yol halkın yolu olmalıdır
  1
  frebaba2121 2 yıl önce
  öyle oldu sonradan sovyetler kuruldu.lenin'den sonra stalin başa geçti.
 • 1
  kyzaghan 2 yıl önce
  geçicidir, insanlar ancak ve ancak dünya'ya başka bir gezegenden saldırı olursa birleşir. fakat o da ne? bu durumda başka gezegenler ile savaş halinde olduğumuz için yine sosyalist olamıyoruz :) güç sosyalizm ile olsun.
  1
  frebaba2121 2 yıl önce
  yalnız sosyalizm daha çok ekonomik bir düşüncedir.

 • karışık

  Karışık

  135 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..