sizi ramazana hazırlayan hadisler #2

  10
  piiuv 4.5.2019 20:51 ~ 20:52
  ebû ümâme (radıyallâhu anh) şöyle anlattı: ben bir kere efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem)e gelerek: “ya rasûlâllâh! beni cennete girdirecek bir amel bana emret” dedim. o da: “oruca devam et, çünkü onun eşi yok” buyurdu. ikinci defa gelip aynı şekilde sorduğumda yine: “oruca devam et, çünkü onun eşi yok” buyurdu.

  eşi benzeri olmayan bir ay başta kuran ve diğer semavi kitapların indirildiği bir ay ki bu ayda allahın rızasını kazanmak için daha fazla çalışmamız lazım.

  (ali el-müttekî, kenzü’l-ummâl: 8/583, no:24275)
  hazreti câbir (radıyallâhu anh)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “şüphesiz oruç, kulun kendisiyle cehennemden korunduğu bir kalkandır. (allâh-u te’âlâ hazretleri): ‘o (oruç), benim içindir ve onun karşılığını ben vereceğim’ (buyurdu)”.

  11 ayın sultanı olan ramazanda oruç kalkanı ile günahlardan uzak allaha ise yakın olmamız lazım orucun mükafatı da yalnız allah katındandır değerini bilmemiz lazım :)

  (ahmed ibn-i hanbel, el-müsned, 3/396)  abdullah ibn-i amr (radıyallâhu anh)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte rasûlüllâh (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “oruçla, kuran kıyamet gününde kula şefaat edeceklerdir. şöyle ki: oruç ‘ey rabbim! ben onu gündüzleri yemekten ve şehvetlerinden menettim, onun için beni, onun hakkında şefaatçi kıl’ diyecektir. kuran da ‘ben onu geceleri uykusuz bıraktım, beni de onun hakkında şefaatçi kıl’ diyecek, böylece ikisi de (o kula) şefaatçi kılınacaklardır”.

  kuranı ve orucu kendimize şahit kılıp ahiret gününde şefaatine mazhar olmak için bolca zamanımız olacak umarım kazananlardan oluruz (amin)

  (ahmed ibn-i hanbel, el-müsned: 2/174)

 • 0
  hedap 4.5.2019 20:56 ~ 20:57
  ayetlerine yüz çevirdiğin kur'an ahirette sana nasıl şefaatçi olacak söyler misin?
  kur'an müslümanı dediğin insanlara karşı, sana şefaatçi olacak kur'an, "allah'ım bu kulun beni okuyanlara ve ona beni hatırlatanlara karşı hakaret etti ve benden yüz çevirdi" demesin sonra.
  hani kur'an'a uyan müslümanlara karşı, kur'an'a değil hadise uyun dediğinde, hatta onlara kur'an müslümani diyip, kur'an'ı bir hakaret olarak kullandiginda,kur'an sana bahsettikleri gibi şefaatçi olmaz emin ol yani