tuz tansiyon yükseltir yalanı

  23
  rio 23.8.2019 13:27 ~ 17:08
  bu klişe 1950'lerde idrar sökücü ilaçların piyasa sürülmesiyle ortaya çıktı ve hala devam ediyor.

  bu klişenin tabanı, tuz azaltımının tansiyon seviyesinde minimal düşüşlere sebep olmasıydı. bu düşünce fazla su için fikriyle desteklendi.

  halbuki tuzun (yani diğer bir adıyla sodyumun) vücutta sıvı-elektrolit dengesi, insülin direnci, kalbin işleyişi gibi mekanizmalarda önemli rolleri vardır. düşük tuz tüketiminin başta kalp-damar olmak üzere bir çok organa zarar verdiği kanıtlanmıştır.

  işin ironik kısmı bu mineralin en önemli görevi tansiyon sistemlerini baskılamaktır. daha az tuz tükettiğimizde vücudumuz buna adapte olmak için renin-anjiyotensin-aldosteron (ras) sistemini (tansiyon sistemi) etkinleştiriyor ve uzun vadede tansiyon yükselmeye başlıyor. küçük bir tansiyon düşüşü karşılığında bu hormonların kandaki düzeyi ikiye, üçe katlanmaya başlıyor!

  düşük tuz tüketiminin yol açtığı diğer bir olumsuz taraf adrenalin yükselmesi.

  adrenalinin vücudumuzdaki görevi genel olarak tansiyonu yükseltmek, kalp atışlarını hızlandırmak, damarları daraltmak, uyku halini ortadan kaldırmak, stres yaratmak.

  daha az tuz yediğimizde ras sistemi etkileşimiyle kandaki adrenalin de yükselmekte. çarpıntı, uykusuzluk, damar daralması, yüksek tansiyon ortaya çıkmaktadır.

  ayrıca kanser hastalıklarında da kanda yüksek adrenalin ve noradrenalin seviyeleri gözlemlenmiştir. bu iki stress hormonunu baskılamak kanserin etkilerini baskılayarak, hastalığı iyi yönde etkilemektedir.

  aynı şekilde yukarda bahsettiğimiz ras sisteminin her bir elemanının (renin, anjiyotensin, aldosteron) yalnızca kalp ve damar hastalıklarında değil. kanser, tümör ve organ hastalıklarında da yeri var. tuz tüketimini arttırıp ras sistemini baskılamak bu tür hastalıklara da yardımcı oluyor.

  ör: hamilelik döneminde düşük tuz tüketimi fetüsün gelişimini olumsuz etkileyip bebeğe zarar vermektedir.

  ör: diyabet hastalığı sırasında düşük tuz tüketmek insülin direncini daha da kötü etkilemektedir.

  ör: düşük tuz tüketimi vücut ısısını azaltırken, yeterli-yüksek tuz tüketimi vücut ısısını ve metabolizmayı hızlandırıyor.

  ör: yeterli-yüksek tuz tüketimi aldosteron'u baskılayarak fibroz oluşumunu engelliyor.

  ör: kalp yetmezliği olan hastaların kanında düşük tuz miktarı görülüyor.

  ör: tuz tüketimi arttıkça bağışıklık güçleniyor.

  aynı diğer minerallerde olduğu gibi (kalsiyum, magnezyum, potasyum) sodyum minerali de vücudumuzun önemli bir parçası ve yüzlerce görevi var. bu şekilde bir çok örnek bulabilirsiniz.

  diğer bir mesele fazla su için zırvası. yüksek tansiyon hastalarında vücutta zaten fazla su (ödem) bulunur. damarlar fazla sıvı yüzünden daralmış, kalbin yükü artmıştır. bu yüzden idrar sökücüler kalp yetmezliğinde kullanılır ama sıvı atarken vücudun mineral dengesini bozdukları için paradoks yaratmaya başlarlar. bu yüzden tansiyon ve kalp yetmezliğinde deli gibi su içilmesi bu hastalıkları daha da kötü etkiler.

  kaynaklar:

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
 • 2
  banabubade 23.8.2019 14:41
  sağlam ve kaliteli içerik +
  teşekkürler sayın rio
 • 3
  bizanskurdu 23.8.2019 16:32
  şu an şoktayım. ben de tuz tansiyonu yükseltir tarikatına üyeydim. hemen bir tuzlu su yapıp shot atıyorum.
 • 3
  imperium 23.8.2019 16:33
  canan karatay'da bir aralar tansiyonu tuzun değil şekerin yükselttiğine dair bir şeyler söylemişti
 • 2
  dotnet 23.8.2019 16:49
  bu toz gibi olan sofra tuzu dedikleri de dahil mi buna acaba? ben kaya tuzu alıyorum sürekli, onda da pek elimi korkak alıştırmıyorum. kaya tuzunun sağlığa olumlu etkilerini okumuştum.
 • 3
  horseman 16.9.2019 18:12
  çok iyi paylaşım. aklıma bu hikaye geldi :d

  bigün bu padişah kızlarını başına toplamış, beni ne kadar seversiniz? demiş. en büyük kız dünyalar kadar, ortanca kızı kucak kadar,minik kızı da tuz kadar severim demiş.

  padişah minik kızın cevabına fazlaca sinirlenmiş, insan tuz kadar sevilir mi demiş, peşinden minik kızını cellada teslim etmiş. cellat, kızı kesmek için dağa götürmüş.

  kız cellada yalvarmış, sen de babasın, bana kıyma demiş. cellat, kızın yalvarmalarına dayanamamış, onun yerine bir hayvan kesmiş, kızın gömleğini kesilen hayvanın kanına bulayıp padişaha getirmiş.

  minik kız yollara düşmüş. azca gitmiş, uz gitmiş, bir köye ulaşmış. orada köyün zenginlerinden birine kul köle olmuş, büyümüş, fazlaca güzel bir kız olmuş. güzelliği ilden ile, dilden dile yayılmış, kısmet bu ya bir başka padişahın oğluyla evlenmiş.

  aradan bir fazlaca süre geçmiş, başından geçenleri kocasına anlatmış, babamları yemeğe çağıralım demiş. kocası da olur demiş. ıhtiyaç duyulan hazırlıklar yapılmış, padişah babası ziyafete çağrılmış.

  kızın padişah babası söylenen günde avanesiyle beraber ziyafete gelmiş. padişah ve beraberindekiler sofraya oturduğunda yemekler sırayla gelmeye başlamış. fakat kız, aşçısına tüm yemeklerin tuzsuz olmasını tembih etmiş. padişah hangi yemeğe saldırdıysa eli geri gitmiş, yemeklerin hiçbirini yiyememiş.

  o sırada minik kızı padişahın sofrasından ayağa fırlamış. padişahım, duyduğuma bakılırsa sen minik kızını seni tuz kadar seviyormuş söylediği için öldürtmüşsün demiş. padişahın söz söylemesine fırsat vermeden işte o minik kız benim demiş ve tüm yiyecekleri tuzsuz yaptırdım ki kıymetimi anlayasın sözlerini eklemiş.

  padişah yaptığından utanarak minik kızının boynuna sarılmış, tuzun ne kadar kıymetli bulunduğunu anlamış. ondan sonrasında yeni bir dönem başlamış. onlar ermiş muradına,biz çıkalım kerevetine.
  2
  democrat 16.9.2019 18:46
  ben de babasını tuzla boğacak falan sandım, deli ya bu küçük kız
 • 1
  thenamyelus 16.9.2019 20:39
  ama benim tansiyonum düşünce bol tuzlu ayran ile kendime geliyorum 🙄
  0
  caytiryakisi 16.9.2019 20:58
  (pi: @rio) babama söyledim o da aynı cevabı verdi :/ tek kelime edemedim, he tamam o zaman dedim :d
 • 1
  thenamyelus 16.9.2019 20:44
  ben ne okudum
 • 0
  caytiryakisi 16.9.2019 20:57
  çaya tuz atmanın zamanı gelmişti zaten